streda, 05 január 2011 13:25

10 pravidel, ako má dieťa narábať s mobilom

Napísal(a) prerodicov

Nebudeme sa rozpisovať o tom, že mať mobil chce dnes už každé školopovinné dieťa. Ak už vaše dieťa mobil má, mali by ste ho poučiť o tom, ako s ním má správne narábať. Tieto pravidlá by dieťa malo ovládať.

Hoci totiž vyzerá navonok ako nevinná zábavka, dokáže vám narobiť poriadne účty, znížiť dieťaťu bezpečnosť či ho „vyprovokovať“ k natočeniu zaujímavého videa, prostredníctvom ktorého sa zviditeľní.

Pravidlo prvé:
Najprv sa nauč správne ovládať svoj mobil: posielať sms správy, volať, robiť fotografie, posielať mmsky. Nauč sa, ako šetriť kredit: rodičom pošli sms správu alebo ich len prezvoň a oni sa ti ozvú späť.

Pravidlo druhé:
Netelefonuj, keď prechádzaš cez cestu (tvoja pozornosť je znížená) alebo nastupuješ do prepchatého autobusu či električky (upútaš pozornosť zlodejov na tvoj mobil). Mobil maj radšej zavretý v taške a bezpečne schovaný. Nepočúvaj hudbu z mobilu, keď bicykluješ alebo korčuľuješ. Môže sa stať, že nebudeš počuť auto za sebou (alebo iného cyklistu či korčuliara) a môžeš prísť k úrazu.

Pravidlo tretie:
Mobil maj v škole vypnutý. Zapnúť si ho môžeš cez prestávky alebo po vyučovaní. Nemal by si ho používať na schovávanie ťahákov, ako kalkulačku či nebodaj na našepkávanie pomocou hands-free súpravy.

Pravidlo štvrté:
Ak to nie je potrebné, nevolaj na tiesňové linky. Ak voláš zo zábavy a po tebe bude volať dieťa, ktoré naozaj potrebuje pomoc, napríklad pre svojich rodičov či súrodenca, môže sa stať, že ho nebudú brať vážne a pomoc mu nepošlú.

Pravidlo piate:
Neposielaj esemesky, ani nevolaj na telefónne čísla, ktoré sľubujú vysoké výhry, darčeky pre teba alebo zaradenie do súťaže o zaujímavé ceny. Tieto správy bývajú často spoplatňované vysokými sumami a ľahko sa môže stať, že sa zadĺžiš. Ak chceš poslať esemes správu do nejakej súťaže, poraď sa s rodičmi.
 
Pravidlo šieste:
Nevolaj na televízne audiotextové súťaže, ktoré ponúkajú ľahkú možnosť výhry (moderátori držia v rukách peniaze a ukazujú ti ich). Dovoláš sa do automatu, ktorý sa ťa bude snažiť udržať čo najdlhšie na linke, pričom za každú minútu zaplatíš 40 až 70 korún, a nevyhráš nič alebo len malú sumu.

Pravidlo siedme: Hoci sa s mobilom dá fotografovať i natáčať rôzne videá, nesnaž sa to využiť na upútanie na svoju osobu (napr. na natáčanie týrania zvierat, erotických scén a podobne). Ver mi, že každá osoba, ktorá sa stala týmto spôsobom „slávna“, to dnes ľutuje. Niektorí dokonca čelia trestnému stíhaniu.

Pravidlo ôsme:
S kamarátmi zbytočne dlho netelefonuj, neposielaj esemesky, ak ste len pár metrov od seba, neobjednávaj nespočetne veľa zvonení či tapiet na mobil. Pamätaj si, že nič z toho nie je zadarmo – ak ich nebudeš musieť zaplatiť ty, budú to musieť urobiť tvoji rodičia.

Pravidlo deviate:
Ak ti príde esemeska od neznámeho človeka, alebo ti bude volať niekto, koho nepoznáš, neodpovedaj na ňu. Hovor s cudzím človekom sa snaž čo najskôr ukončiť. Pokiaľ ťa volá na stretnutie, nereaguj.

Pravidlo desiate:
Nechváľ sa kde - komu, aký máš drahý mobil, aké všelijaké funkcie v ňom máš a koľko peňazí stál. Ľahko sa môže stať, že oňho prídeš a ani nebudeš vedieť ako.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.