streda, 05 január 2011 13:11

Šikanovanie detí v škole

Napísal(a) prerodicov

Šikanovanie...slovo, za ktorým sa skrýva množstvo utrpenia. Strach, že sa práve vaše dieťa stane jeho obeťou, nie je až taký neopodstatnený. Podľa oficiálnych štatistík zažilo šikanovanie na vlastnej koži asi 30 percent žiakov našich škôl.

Ani jeden rodič si nemôže byť istý tým, že jeho dieťa nebude týrané, samo nebude týrať iné deti, že sa so šikanovaním nikdy nestretne. Šikanovanie sa vo väčšej či menšej miere vyskytuje všade. Nie je pred ním imúnny žiadny typ školy. Vyskytuje sa i tam , kde by to nikto nepredpokladal. Súčasná doba znásobuje rizikové faktory násilia medzi ľuďmi. Keď dospelého niekto udrie, kopne, nadáva mu, existuje na to celá rada pomenovaní: ublíženie na zdraví, na cti utŕhanie, násilné napadnutie. Keď sa niečo také stane dieťaťu alebo teenegerovi, väčšinou sa hovorí o šikanovaní.

Ak máte to šťastie, že vám vaše dieťa dôveruje a vy sa dozviete, že je spolužiakmi šikanované - neváhajte a konajte! Obráťte sa na školu, pre ktorú je záväzné Metodické usmernenie Ministerstva školstva k prevencii a eliminácii šikanovania, ktoré školám ukladá realizovať systémové opatrenia na predchádzanie tomuto javu, povinnosť riešiť každý vzniknutý problém šikanovania a každej jeho obeti poskytnúť bezodkladnú pomoc.

Existujú určité prejavy detí, ktoré môžu mať vzťah k šikanovaniu. Čím viac sa ich objaví, tým je riziko väčšie. Jednotlivé prejavy nemusia mať samozrejme so šikanovaním nič spoločné, ale určite signalizujú skryté volanie dieťaťa o pomoc. Preto je veľmi dôležité, aby ste ich vy rodičia neprehliadli.

Čo je potrebné všímať si u svojich detí
- dieťa nemá ani jedného kamaráta, s ktorým trávilo voľný čas
- za dieťaťom neprichádzajú domov spolužiaci alebo iní kamaráti
- dieťa nie je pozývané na návštevu k iným deťom
- dieťa odmieta chodiť do školy, aj keď skôr malo školu rado
- dieťa nechodí do školy a zo školy najkratšou cestou, strieda rôzne cesty, prosí o dovoz autom
- zo školy chodí hladné(agresori mu berú desiatu, lístky na obed)
- stráca záujem o učenie a schopnosť sústrediť sa naň
- dieťa býva doma smutné, apatické, má výkyvy nálad, zmieňuje sa o možnej samovražde, odmieta zveriť sa s tým, čo ho trápi
- žiada peniaze, pritom udáva nevieryhodné dôvody, prípadne doma kradne peniaze
- nápadne často oznamuje stratu osobných vecí
- dieťa je neobvykle agresívne voči súrodencom alebo k iným deťom, prípadne prejavuje zlosť voči rodičom
- sťažuje sa na neurčité bolesti brucha alebo hlavy, ráno vracia, snaží sa zostať doma, svoje zdravotné ťažkosti preháňa, prípadne i simuluje
- dieťa sa zdržiava viac doma, ako malo vo zvyku

Ako pomôcť svojmu dieťaťu
- Keď vaše podozrenie prerastie v istotu, že vaše dieťa je šikanované, môžete postupovať podľa týchto krokov:  
- Poskytnite dieťaťu maximálnu oporu, rozprávajte sa o situácii s dieťaťom, verte mu a berte jeho slová vážne, nezľahčujte problém.
- Obidvaja rodičia by mali spoločne navštíviť triedneho učiteľa  a riaditeľa školy a zistiť, či je škola schopná poskytnúť odbornú pomoc. Podľa toho sa rozhodnúť ďalej.
- V prípade, že škola by rada pomohla, ale nemá odborné skúsenosti, je potrebné dohodnúť sa na urýchlenom vyhľadaní odborníka, ktorý by s triednym učiteľom spolupracoval.
- V prípade, že škola spolupracuje s odborníkom, je vhodné dohodnúť, ako budete informovaní a priebehu nápravy.
- V prípade, že škola nejaví záujem o riešenie, alebo tvrdí, že problém zvládne, ale nepresvedčí vás o svojej odbornosti, môžete kategoricky odmietnuť neodborný zásah, informovať nadriadené inštitúcie a zaistiť právnu ochranu dieťaťa.

Podľa situácie v škole, ale aj ďalších okolností, môžete uvažovať o ďalších opatreniach:
- zaistiť ochranu dieťaťa na ceste do školy a domov
- podať na polícii trestné oznámenie na agresorov, ktorí týrajú vaše dieťa
- kontaktovať sa s orgánmi školy, kde majú zastúpenie ostatní rodičia a spoločne hľadať pomoc
- nadviazať kontakt s odborníkom v Pedagogicko – psychologickej poradni alebo v Centre výchovnej a psychologickej prevencie

Chcete vedieť o šikane viac? Chcete sa opýtať odborníkov na pomoc? Užitočné informácie, kontakty, ako aj on-line poradňu môžu nájsť deti, mládež, rodičia, pedagógovia i ďalší odborníci zaoberajúci sa problémom šikanovania na stránke http://www.prevenciasikanovania.sk/. Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.