Vzdelávacie poukazy: dokedy a komu ich odovzdať

Pri nástupe do nového ročníka školáci dostanú v školách vzdelávacie poukazy. Tie musia do 25. septembra odovzdať záujmovým zariadeniam alebo škole, inak ich hodnota prepadne. Komu môžete preukaz odovzdať a na čo slúži?

Podľa Portal.gov.sk Vzdelávací poukaz reprezentuje osobitný ročný príspevok štátu na záujmové vzdelávanie pre jedného žiaka školy. Vzdelávacie poukazy vydávajú svojim žiakom školy najneskôr do 10. septembra príslušného kalendárneho roka a vzdelávacie poukazy prijímajú tieto školy a školské zariadenia:

- materská škola,

- základná škola,

- gymnázium,

- stredná odborná škola,

- konzervatórium,

- školy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,

- základná umelecká škola,

- jazyková škola,

- školské výchovno-vzdelávacie zariadenia,

- špeciálne výchovné zariadenia,

- školské zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,

- školské účelové zariadenia,

a to najneskôr do 25. septembra príslušného kalendárneho roka.

Záujmové vzdelávanie poskytované školami a školskými zariadeniami je pravidelná záujmová činnosť organizovaná pre žiakov škôl, v ktorých sa vzdelávanie považuje za sústavnú prípravu na povolanie, v rozsahu najmenej 60 hodín v školskom roku, evidovaná v predpísanej pedagogickej dokumentácii školy alebo školského zariadenia.

Pri ospravedlňovaní neúčasti žiaka na záujmovom vzdelávaní sa postupuje rovnako ako pri ospravedlňovaní neúčasti žiaka na vyučovaní (viac o ospravedlnení neúčasti na vyučovaní nájdete v agende Práva a povinnosti dieťaťa, žiaka, rodiča (zákonného zástupcu) a školy).

Poskytovateľ záujmového vzdelávania, financovaného prostredníctvom vzdelávacích poukazov môže organizovať pre žiakov v čase mimo vyučovania aktivity, ktorých obsah je zameraný na záujmovú, rekreačnú, telovýchovnú a spoločenskú činnosť žiakov. Obsah záujmovej, rekreačnej, telovýchovnej a spoločenskej činnosti je odlišný od učebných osnov povinných vyučovacích predmetov, voliteľných predmetov a nepovinných predmetov.

Praktická rada: Vzdelávacie poukazy sú postavená na princípe slobodného rozhodnutia rodiča a dieťaťa. Školy nemôžu nútiť rodičov, aby si ako poskytovateľa mimoškolského vzdelávania vybrali danú školu, takisto nemôžu presunúť poukazy ako poskytovatelia do svojho vlastníctva. Poukazy musia vydať rodičom, ktorí majú právo sa rozhodnúť, ktorého poskytovateľa záujmovej činnosti vyberú pre svoje dieťa.

 

Vzdelávací poukaz obsahuje

- identifikačné údaje o držiteľovi poukazu,

- údaje o škole, ktorá poukaz vydala.

Zdroj: http://portal.gov.sk

 

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.