utorok, 04 august 2015 17:31

Kedy dať dieťaťu vlastné kľúče?

Napísal(a)

Odkedy je dieťa natoľko samostatné, aby mohlo mať svoje vlastné kľúče? Je dobré ich nosiť na krku? Čo robiť, keď kľúče stratí? Praktické rady pre rodičov a ich samostatných potomkov sme pre vás pripravili v spolupráci so špecialistom na zámky a bezpečnostné systémy Danielom Gregorom.

 

Kľúče mu dajte, až keď bude samostatné

Kedy dieťaťu zveriť vlastné kľúče? Diskusií na túto tému je veľké množstvo, ale odborníci sa zhodujú v tom, že nie je tak dôležitý vek, ako skôr miera samostatnosti dieťaťa. „Pokiaľ je vaše dieťa nepozorné a stále niečo niekde zabúda, radšej ešte nejaký čas počkajte,“ radí Daniel Gregor. Z praxe sa dá povedať, že u nás sa deti na cestu k samostatnosti a vlastníctvu kľúčov vydávajú niekedy medzi 6. a 10. rokom.

Kľúč na krku? Nebezpečné!

Polícia v žiadnom prípade neodporúča nosiť kľúče viditeľne na krku. Nie len že to láka prípadných zlodejov, ale kľúč často dieťaťu prekáža a musí si ho odkladať. Tým hrozí, že ho niekde stratí, alebo zabudne. Tiež pri športových, alebo voľnočasových aktivitách hrozí, že sa mu môže obmotať okolo krku. „Ideálne je odkladať si kľúče do nejakého špeciálneho vrecka vo vaku, alebo v taške,“ radí Gregor. „Taktiež doma je dobré si zvyknúť dávať kľúč na rovnaké miesto, aby ste ho stále nehľadali.“

Čo, keď dieťa kľúč stratí

Dieťaťu už vopred vysvetlite, že pokiaľ kľúče stratí, musí vám to neodkladne povedať. Žiadne dorábanie kľúčov tajne zo súrodencovej kópie. Spoločne potom hľadajte tam, kde všade dieťa bolo, skúmajte čo robilo a kde mohli kľúče zostať. Pokiaľ bude hľadanie neúspešné, nezostáva iná možnosť, ako pristúpiť k výmene cylindrickej vložky. Pravdepodobnosť zneužitia strateného kľúča je totiž veľká. „Alebo je praktické si zaobstarať špeciálny zámok 2 v 1, ktorý obsahuje dve sady kľúčov. V prípade straty kľúča je možné systém jednoducho naprogramovať na druhú sadu,“ radí Daniel Gregor.

Nedarí sa odomknúť, čo teraz?

Deťom sa samozrejme môže stať, že sa im kľúč v zámku zasekne, alebo im nejde odomknúť. Poučte ich, že v žiadnom prípade nemajú prosiť o pomoc náhodného okoloidúceho. Nech vám radšej zavolajú, alebo nech skúsia zazvoniť u spoľahlivých susedov. Dospelý si so zámkom určite poradí lepšie ako dieťa, niekedy stačí naozaj len dvere lepšie pritiahnuť.

Som sám doma a niekto zvoní

S vlastným kľúčom ruka v ruke prichádzajú situácie, že deti bývajú dlhší čas samé doma. Že nesmú otvárať nikomu cudziemu, to od rodičov určite vedia. Kto je za dverami môžu zistiť napríklad pomocou „kukátka“. „Dnes sú už k dispozícii aj s digitálnou LCD obrazovkou, na ktorej môžete dianie pred dverami pohodlne sledovať, navyše je vhodné aj pre menšie deti, ktoré na bežné „kukátko“ nedočiahnu,“ dopĺňa špecialista. Pripravte deti aj na to, že osoba za dvermi môže na nich naliehať, žiadať o umožnenie vstupu do bytu za účelom odovzdania balíka, opravy, alebo zistenia stavu vodomera. Stále platí – neotvárať, povedať, že nemáte čas a ďalej s osobou nekomunikovať. V žiadnom prípade by deti nemali hovoriť o tom, že sú samé doma. O všetkom majú potom informovať rodičov.

Naši sa stále hnevajú, že nechávam kľúč zvnútra

Pozná to väčšina rodičov – dieťa príde domov, zamkne a kľúč nechá otočený v zámku. Zvlášť tí starší si navyše dajú na uši slúchadlá, takže sa im nedozvoníte, nech sa akokoľvek snažíte. Aj pre tieto situácie majú moderné uzamykacie systémy riešenie, ide o tzv. zámok s prechodovou spojkou. „Sú ňou vybavené vložky radu FAB 2000 a táto konštrukcia umožňuje zámok otvoriť aj keď je z druhej strany dvier zasunutý a pootočený kľúč,“ vysvetľuje Daniel Gregor.

Viac odporúčaní a tipov nájdete nawww.fabsk.sk

Naposledy zmenené utorok, 04 august 2015 18:12


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom