nedeľa, 31 máj 2015 20:21

Ako zvýšiť IQ svojho dieťaťa

Napísal(a) parents.com

Bojíte sa, že váš syn nie je geniálny, pretože nemá rád Bacha? Myslíte si, že prídete o spánok v dôsledku tvrdohlavého nezáujmu vašej dcéry o abecedu? Relaxujte - tajomstvo bystrosti nie je v tom, čo si myslíte. Najlepším spôsobom, ako sa starať o rastúci mozog novorodenca je množstvo zábavy a hier - a láskyplná starostlivosť.

Výšku IQ vášho dieťaťa určuje mix genetických a environmentálnych faktorov. Najdôležitejší vplyv má však niečo, čo viete ovládať: kvalita starostlivosti o svoje dieťa. "Milujúci rodič a láskyplná starostlivosť o vaše  dieťau sú rozhodujúce pre optimálnu inteligenciu," hovorí Robert G. Voigt, MD, vývojový pediater na Mayo Clinic v Rochesteri v Minnesote. Je tiež dôležité, aby ste zapojili svoje dieťa do mozgu stimulujúcich aktivít, rovnakých ako tie, čo sú uvedené nižšie. Našťastie, budú pre vás zábavou, a rovnako ako aj pre dieťa!

1. Hovorte s dieťaťom:  "Existuje korelácia medzi počtom slov, ktoré dieťa počuje, a jeho verbálnym IQ," hovorí Lise Eliot, Ph.D., autor knihy Čo sa tam deje? Ako sa mozog a ľudská myseľ rozvíjajú v prvých piatich rokov života . Čím viac s ním budete hovoriť, tým viac sa bude jeho slovná zásoba vyvíjať a bude bohatšia. Udržujte rozhovor s ním jednoduchý, veku primeraný: Radšej s dieťaťom diskutujte o jeho prikrývke či autíčku, než o vašej nadchádzajúcej dovolenke. 

2. Čítajte mu knihy. Čítanie príbehov pomáha nadväzovať citové puto s dieťaťom a pomáhajú ho aj niečo naučiť. "Z vášho čítania bude dieťa chápať základy gramotnostiže na stránakch sú písmená a slová, a že budete čítať zľava doprava," hovorí Linda Acredolo, Ph.D., profesor psychológie na University of California, Davis. A obrázky umožnia, aby vaše dieťa videlo veci, ktoré by inak nevidelo, napríklad vysoké lode či tigre. 

Keď sa dostanete na koniec knihy, nájdite trpezlivosť mu ju prečítať znova. Zakaždým, keď tak urobíte, si vaše dieťa precvičí svoje pamäťové schopnosti, a bude pre neho potešením, keď dokáže predpovedať, čo je na ďalšej stránke.

3. Nechajte svoje prsty hovoriť: Pomocou posunkov môžete komunikovať so svojím dieťaťom skôr, než sa vôbec naučí hovoriť. Budete prepožičiavať jeho inteligencii pomocnú ruku: "Vedecké údaje ukazujú, že posunkový jazyk má pozitívny vplyv na IQ a jazykový vývoj," hovorí Dr. Acredolo. Podľa štúdie uskutočnenej na University of California, deti, ktoré sa naučili 20 posunkov, mali vyššie IQ ako tie, ktoré sa ich neučili. 

4. Dojčite svoje dieťa: "Deti, ktoré boli dojčené, prekonávajú vo výške IQ rovesníkov, ktorí dojčení neboli," tvrdí doktor Eliot.  Čím dlhšie dojčíte dieťa (aspoň do konca prvého roka), tým vyššie ich IQ býva. Napriek tomu, ak nemôžete dojčiť, netrápte sa. Štúdie preukázali, že konečný rozdiel v IQ rozdiel je v priemere len niekoľko bodov.

Nezabudnite tiež na prísun železa - štúdia University of Michigan zistila, že deti, ktoré mali chronický, závažný nedostatok železa v dojčenskom veku, majú nižšie výsledky na kognitívnych a motorických testov v mladistvom veku.

5. Dajte mu čas na samotu: Pokiaľ zamávate hračkami pred nosom vášho dieťaťa každú minútu, keď je hore, nepomôžete mu rozvíjať pozornosť, ktorá je rozhodujúca pre akademický úspech. "Deti síce potrebujú zábavu po celý deň, ale musia sa učiť aj samostatnosti, nemôžete robiť všetko za ne," hovorí Dr. Eliot.

6. Pritúľte si ho! Akonáhle vaše dieťa vie, že si všímate jeho potreby milujúcim a spoľahlivým spôsobom, rozhodne sa skúmať veci aj na vlastnú päsť. Takže ho noste a maznajte, a keď nie je pri vás, snažte sa s ním udržiavať aspoň očný kontakť. "Motivuje to deti naučiť sa hovoriť, keď sa chcú spojiť s ostatnými ľuďmi," hovorí Dr. Acredolo. To je dôvod, prečo chcú malé deti ukázať mamičke kvetinu, alebo ukazujú babičke hviezdy . Chcú vytvoriť puto.

S množstvom hrania a prítulnosou, budete obaja žať prínosy vo vývoji mozgu vášho dieťatka.

Zdroj: Parents.com

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.