Koľko má vážiť školská taška

Často vidieť, ako sa malí školáčikovia doslova prehýbajú pod ťarchou preplnených školských aktoviek. Ťažké učebnice, zošity, desiata, aspoň pollitrový nápoj – to je často príliš veľká záťaž pre malých žiačikov. Viete, koľko by taká aktovka mala vážiť?

A koľko vlastne váži tá vaša? Podľa noriem by prázdna aktovka pre žiakov I. stupňa základných škôl nemala vážiť viac ako 1,2 kilogramu. Pre žiakov II. stupňa základných škôl by nemala byť ťažšia ako 1,4 kg. Keď do nej napcháte zošity, učebnice a potraviny na celý deň, nemala by nosnosť plnej aktovky presiahnuť 2,5 až 3 kg.

Odsledovať si správnu váhu aktovky môžete aj podľa váhy dieťaťa: celková hmotnosť plnej aktovky by nemala podľa odborníkov prekročiť hranicu približne 10 percent váhy dieťaťa. Pri prekračovaní tohto limitu môže dochádzať k deformáciám chrbtice či zlému formovaniu chodidiel. Veľká váha aktoviek taktiež obmedzuje pohyblivosť dieťaťa, čo by najmä počas cesty do školy mohlo viesť k neželaným úrazom.

Naše tipy:

Zistite si v škole, či si dieťa môže nechať niektoré knihy či zošity v triede- Kontrolujte deťom pravidelne obsah aktoviek, či si neberú do školy nepotrebné veci ako napríklad hračky

Skúste sa so školou dohodnúť, že by pitný režim zabezpečovali v škole (napr. rodičia donesú sirup alebo čaje, ktoré sa pripravia v škole) – odbremeníte tak dieťa aspoň o polkilovú váhu.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:46

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.