Uzatváranie známok na vysvedčeniach

Približne dva týždne pred vysvedčením na školách vrcholí uzatváranie známok na vysvedčeniach. Do termínu klasifikačnej porady majú žiaci základných a stredných škôl šance so svojimi známkami čosi urobiť – po nej už budú známky definitívne uzatvorené.

Uzatváranie známok je pre žiakov veľký stres. „Je to hrozné. Samé práce, písomky, odpovede, lebo potrebujeme známky. Skúšajú nás z polročného učiva, a to na každom predmete, takže si viete predstaviť, koľko sa musíme drviť,“ hovorí gymnazistka Jana Pechová z Bratislavy. Problémom podľa nej je najmä to, že jeden učiteľ nevie, koľko úloh dal druhý. A každý sa ich snaží dať čo najviac, aby sa žiaci „neflákali“.
A potom sa nám stane, že pomaly na každý predmet po nás chcú po dve seminárne práce – no kto to má všetko stíhať?“ pýta sa Jana.

Stres aj pre učiteľov
Stanovenie definitívnej známky na vysvedčení je však stresom aj pre učiteľov. Žiaci na nich „hádžu smutné oči“, hlásia sa na opravu. Ak im hrozí sólová známka, prosíkajú: „Prosím vás, nie, budem mať sólovú trojku…“ A niekedy tak povedia učiteľom aj na troch predmetoch.

Niektoré školy sa chcú týmto stresom vyhnúť a tak sa snažia zabezpečiť dostatočný počet známok už počas školského roka, aby bolo hodnotenie čo najobjektívnejšie. „Naši študenti sa podrobujú vstupným, štvrťročným, polročným, trištvrteročným a koncoročným testom. Okrem toho je súčasťou vyučovania aj ústne skúšanie, päťminútovky a desaťminútovky, malé a väčšie písomky. Veď objektivita uzatvárania známok vyplýva práve z dostatočnej frekvencie skúšania,“ potvdili nám na súkromnom gymnáziu Kremnická v Bratislave.

Vedeli ste, že voči známke na vysvedčení sa dá odvolať?
Aj keď budú známky na vysvedčenia uzavreté, nemusia byť konečné. Pre tých, ktorí budú mať pocit krivdy, že si zaslúžili lepšiu známku, je tu dobrá správa: Voči známke na vysvedčení sa dá odvolať.

Naše zákony hovoria jasne: „ak má rodič pochybnosti o správnosti klasifikácie dieťaťa v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka, môže do troch dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie, požiadať o komisionálne preskúšanie žiaka. Riaditeľ školy prípadne školská správa rozhodnú, či je žiadosť rodiča oprávnená, a ak áno, do desiatich dní od tohoto rozhodnutia musí byť žiak preskúšaný. Výsledok komisionálnej skúšky je pre žiaka konečný.“

Žiaľ, vo väčšine prípadov pri takýchto odvolaniach učitelia spravidla potvrdia záverečnú známku pre dieťa, ako bola na vysvedčení. 

Naposledy zmenené štvrtok, 17 január 2013 22:28

Zdieľajte článok

Súvisiace položky (podľa značky)
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: