Bojí sa učenia? Pomôžte mu!

Vaša ratolesť však stále nenašla spôsob ako sa učiť? Učenie je pre ňu stále strašiakom a školu ťažko zvláda? Vyskúšajte nasledujúce rady, možno práve prostredníctvom nich nájdete spôsob, ako sa dieťa naučí učiť, prípadne prestane mať z učenia strach.

 

Zákazy, príkazy a vyhrážanie totiž nepomôžu. Akú stratégiu zvoliť? Podľa názorov psychológov i zo skúseností vieme, že na podnietenie záujmu detí o školu treba použiť pre ne zaujímavé prostriedky.

Pátrajte
Hľadajte príčiny školských neúspechov. Najprv doma: nedošlo u vás v poslednom čase k nejakým konfliktom?  Nemajú na dieťa vplyv kamaráti? Ak je všetko ako má byť, hľadajte v škole. Nemá dieťa nového učiteľa? Nie je medzi spolužiakmi napätá atmosféra, neposmievajú sa mu, prípadne vyhrážajú? Ak áno, treba to ihneď riešiť s učiteľom.

Hrajte sa
Učivo pomôžete dieťaťu zvládnuť, ak ho zmeníte na hru. Prečítajte učivo nahlas, aby počúvali všetci členovia rodiny. Potom dávajte otázky. Odpovie ten, kto si zapamätal odpoveď. Dieťa si ani neuvedomuje, že sa učí. Aj ono sa snaží odpovedať čo najčastejšie a navyše, učivo si lepšie zapamätá. Pozitívom je, že zároveň sa všetci zabavíte a utužíte svoje vzťahy. Ak si zapisujete aj body za správnu odpoveď, nezabudnite nechať svoje dieťa občas vyhrať.  

Odmeňujte
Dobrým spôsobom, ako primäť dieťa, aby sa učilo, je motivovať ho - sľúbiť mu odmenu, ak sa to alebo ono naučí. Nemusí to byť drahá vec, stačí drobnosť. Dôležité je, aby to bolo niečo, čo dieťa poteší, respektíve po čom túži. Uvidíte, ako rýchlo sa naučí niečo, nad čím zvyčajne sedí aj hodinu.

Spolužiaci
Vhodným spôsobom, ako donútiť dieťa, aby sa učilo, je tiež pozvať k vám domov spolužiakov a spolu sa učiť. V konkurencii nebude chcieť zaostať a učivo zvládne rýchlejšie. Deťom môžete otázky klásť vy, aby mali rovnaké podmienky. Ak vaše dieťa nebude chcieť zaostávať, zapojí sa aj ono a vydoluje zo seba maximu. Dajte však pozor, aby si v porovnaní s ostatnými nepripadalo hlúpejšie. To by mu neprospelo.

Aktivity
Podporujte mimoškolské aktivity svojho dieťaťa. Chváľte jeho športové úspechy, hudobný talent či zručnosť. Upevní to jeho sebavedomie a odbúra tlak školských povinností. Jeho mimoškolské úspechy ho zároveň budú motivovať, aby bolo lepšie aj v škole. Veď keď zvládne jedno, určite zvládne aj to druhé.

 

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:19

Zdieľajte článok

Súvisiace položky (podľa značky)
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.