Bielkoviny a vápnik v strave dieťaťa

Strava detí by mala byť vyvážená a rôznorodá. Najviac sa detičky vyvíjajú v prvých rokoch života, a preto by ich strava mala obsahovať všetky dôležité zložky, ktoré priaznivo ovplyvňujú ich vývoj. Základ ľudskej stravy tvoria sacharidy, tuky a bielkoviny. O tom čo zjedia malé deti v prvom rade rozhodujú rodičia, a preto nie je na škodu zistiť, ktoré potraviny obsahujú napríklad dostatok bielkovín a vápnika a sú vhodné aj pre malé deti. 

Predstavu o tom, ktoré potraviny sú bohaté na bielkoviny má zo základnej školy väčšina z nás. Tiež poznáme ich nenahraditeľnosť pri tvorbe a obnove tkanív a buniek v tele. Čo možno nevieme je, že sú dôležité aj pri tvorbe hormónov, enzýmov, protilátok a imunitného systému. Nový pohľad na všetky tieto fakty prináša príchod bábätka, pretože nie všetky potraviny bohaté na bielkoviny sú vhodné pre malé deti, a je potrebné vedieť kedy je ten správny čas zaradiť ich do detského jedálnička.  

Batoľatá by mali denne prijať gram bielkoviny na kilogram váhy. Získať ich môžu zo zdrojov živočíšnych (mlieko, mliečne výrobky, vaječné bielko, mäso a ryby) alebo rastlinných (sója, obilniny a strukoviny) a ich pomer by mal byť rovnomerný. Deti do jedného roka by nemali konzumovať vaječné bielka a ani sóju. Nedostatok bielkovín spôsobuje poruchy rastu, no v dnešnej dobe je aktuálnejší nadmerný príjem bielkovín, ktorý spôsobuje neúmerné zaťaženie obličiek a zvyšuje predispozície k obezite v dospelom veku.

Pre dojčatá a batoľatá je mlieko a mliečne výrobky najdôležitejším zdrojom energie, bielkovín a vápnika. Vápnik je nevyhnutný pre kvalitu a rast kostí a zubov. V prvých troch rokoch sa dieťa vyvíja najviac, a preto je nutné pokryť jeho zvýšenú potrebu vápnika vhodnými potravinami. Využiteľnosť vápnika pre organizmus sa zvyšuje, ak ho dieťa prijíma v menších dávkach viackrát denne. V prvých šiestich mesiacoch života tvorí materské mlieko alebo náhradná mliečna dojčenská výživa prevažnú časť stravy. Kravské mlieko, napriek vysokému podielu bielkovín a nasýtených kyselín, má len nepatrné množstvo omega-3 nenasýtených mastných kyselín, železa, kyseliny listovej a vitamínu D, teda látok, nevyhnutných pre zdravý vývoj a rast dieťaťa. Náhradná mliečna dojčenská výživa je prispôsobená potrebám detí od narodenia až do troch rokov, preto sa odporúča nepodávať deťom kravské mlieko ako samostatný nápoj, ale len ako súčasť pokrmu. Nevhodné je napríklad podávať deťom tavené syry, ktoré obsahujú vysoké množstvo fosforu, ktorý bráni vstrebávaniu vápnika.

Dôsledky nízkeho príjmu bielkovín v detstve sa môžu prejaviť až v dospelosti, preto je dôležité už pri zavádzaní príkrmov rozmýšľať nad tým, ako zahrnúť do detského jedálnička všetky potrebné zložky. Ryby sú ďalším dôležitým zdrojom bielkovín. Dávnejšie obavy z možného alergického rizika sú dnes už prekonané a do popredia sa dostáva skôr ich opodstatnenosť v detskom jedálničku. Ryba by sa mala v jedálničku dojčaťa do prvého roku objaviť aspoň raz týždenne. Morské ryby obsahujú omega 3 mastné kyseliny, vitamín D a jód, minerál nevyhnutný pre správnu činnosť štítnej žľazy. Obozretnosť je potrebné zvýšiť pri ich nákupe a dbať na to, aby neobsahovali ťažké kovy a tiež pri spracovaní starostlivo odstrániť všetky kosti. Kúpou už hotových príkrmov zabezpečíte bábätku prísun rybieho mäsa, pri ktorom vďaka striktným kontrolám nemusíte pochybovať o kvalite rýb a ani rozmýšľať o nebezpečenstve v podobe kostí. Príkrmy HiPP s morskými rybami obsahujú len jemne pomleté rybie mäso bez kosti. Ryby sú lovené ďaleko od pobrežia vo voľnom mori a pochádzajú výhradne z udržateľného certifikovaného rybolovu a ekologickej akvakultúry. Použité mäso je striktne kontrolované na obsah ťažkých kovov.

 

Pri deťoch je potrebné vyberať potraviny veľmi pozorne a dbať na ich kvalitu. Základné stravovacie návyky si vytvárajú deti už v rannom detstve, a preto je dôležité poskytnúť im dobrý základ, ktorý ich bude sprevádzať celý život.

Zdroj: HiPP

 

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.