streda, 16 máj 2018 11:16

Ako pomôcť dieťaťu pri hnačke a zápche

Napísal(a)

Pre rodičov neexistuje krajší pohľad, ako pohľad na usmievavé, spokojné a zdravé dieťatko. Nie je ničím výnimočné, že malé detičky trpia hnačkou alebo zápchou. Čo tieto komplikácie spôsobuje? Ako sa s týmito nepríjemnosťami čo najjednoduchšie vysporiadať tak, aby mal váš drobec spokojné bruško a nepreplakal celú noc? 

Hnačka

Dojčené bábätká mávajú riedku stolicu, čo je normálne. Materské mlieko poskytuje dojčeným deťom protilátky, ktoré deti pomáhajú chrániť pred vírusovou hnačkou. Zvýšiť pozornosť by ste mali, ale v prípadoch, keď je stolica inej konzistencie ako obvykle, vyprázdňovanie je častejšie, prípadne má netypický zápach. Hnačka je nebezpečná hlavne pri malých deťoch, keďže spôsobuje stratu veľkého množstva vody a dieťatku to môže spôsobiť dehydratáciu.

Príčiny hnačky:

 • nevhodná výživa,
 • ochorenie tráviaceho traktu,
 • alergia na laktózu z kravského mlieka, alebo iná potravinová alergia,
 • vírusy a baktérie,
 • náhla brušná príhoda,
 • zápal stredného ucha,
 • prerezávanie zúbkov...

Príčin môže byť hneď niekoľko, ale pri riešení každej z nich platí, že odborný názor lekára je nenahraditeľný. Najdôležitejšie je doplniť tekutiny a minerály. Dojčatá by ste mali dojčiť častejšie ako obvykle. Materské mlieko obsahuje látky, ktoré chránia črevnú sliznicu a pomáhajú zbaviť sa pôvodcu hnačky. Pre bábätká od ukončeného 4. mesiaca je vhodné behom prvý 4 hodín podávať chladený rehydratačný roztok (tzv. ORS – Oral Rehydration Solution) po malých lyžičkách v intervale 5 – 10 minút. Keď už zabezpečíte dieťaťu dostatočný prísun tekutín môžete mu začať podávať ľahko stráviteľné potraviny, ako napríklad ošúpané a nastrúhané jablká, banány, piškóty, suché pečivo, dusenú mrkvu. Po dvoch, najneskôr po piatich dňoch zaraďte bežnú stravu zodpovedajúcu veku dieťaťa.

Ako prevencia pred hnačkou môžu pomôcť aj maličkosti, ako je dodržiavanie základných hygienických zásad. Dbajte na pravidelné umývanie rúk, zvlášť sa kúpte a nepoužívajte spoločný uterák.

Zápcha

Materské mlieko chráni dojča pred zápchou vďaka tomu, že sa v ňom nachádzajú probiotiká a prebiotiká, ktoré zaisťujú správnu črevnú mikroflóru. U dojčených detí k zápche prakticky nedochádza. Počet stolíc je pri deťoch veľmi odlišný a odvíja sa od aktuálne množstva a zloženia materského mlieka. Zápcha u starších detí nie je ničím nezvyčajným. Spôsobená môže byť zmenou stravy.

Prvé problémy so zápchou bývajú pri odstavení od materského mlieka a pri  prechode na následnú dojčenskú výživu. So zažívaním vášho bábätka vám pomôže správny výber dojčenského mlieka. Vyberajte také, ktoré obsahuje prebiotiká a zároveň aj probiotiká. Zmena spôsobu vyprázdňovania v prípade nácviku na nočník môže tiež spôsobiť  zápchu a dieťa si chvíľu zvyká na túto zmenu. Ďalším dôvodom môže byť zmena prostredia, najčastejšie nástup do školy alebo škôlky. Príznaky, že vaše dieťa trpí zápchou sú: neustále tlačenie naprázdno, kŕče v bruchu, nafúknuté bruško, sprevádzať ju môže tiež nechutenstvo.

Príčiny zápchy:

 • prechod z materského mlieka na následnú dojčenskú výživu,
 • zmena spôsobu vyprázdňovania,
 • zmena prostredia,
 • sprievodný stav pri ochorení, ktoré mohlo spôsobiť dehydratáciu,
 • iné psychické príčiny – u väčších detí.

Pomôcť bábätku so zápchou môžete jemnou masážou s pritiahnutím stehienok k brušku alebo priamou masážou bruška. Týmto spôsobom mechanicky uvoľníte nahromadený obsah v črevách. Kúpeľ v teplej vode pôsobí podobne ako masáž a pomôže uľaviť pri problémoch so stolicou. Dostatočný príjem tekutín a vlákniny pôsobí už preventívne a do stravy dieťaťa by ste mali pridávať tieto zložky pravidelne. Ovocná šťava a rastlinný olej v potrave prispievajú k mäkšej stolici a ľahšiemu vyprázdňovaniu. V prípade, že problémy pretrvajú viac ako 3 dni a sú sprevádzané bolesťami, je vhodné kontaktovať lekára a po dohode sním pomôcť pri vyprázdňovaní napríklad rektálnou rúrkou a výnimočne aj glycerínovými čapíkmi alebo šetrnými preháňadlami.

Rodič pozná svoje dieťa najlepšie a zväčša dokáže sám rozlíšiť zmenu obvyklého spôsobu vyprázdňovania. Ak ste si však nie istí, či je vyprázdňovanie vášho dieťaťa v norme, určite sa poraďte s lekárom. Žiadna návšteva lekára nie je zbytočná, ak sa jedná o potenciálne ohrozenie zdravia vášho dieťatka.

Zdroj: HiPPNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.