štvrtok, 05 apríl 2018 11:15

Detské príkrmy, kupované alebo domáce?

Napísal(a)

Za posledných niekoľko rokov sa téma BIO produktov dostáva stále častejšie do bežnej konverzácie. Väčšina z nás sa chce stravovať zdravo a stále viac si dávame záležať na zdravom životnom štýle. Niekto sa nad tým len pousmeje, iný číta všetky etikety a starostlivo si vyberá produkty, ktoré dáva do svojho nákupného košíka. Či patríte do tej alebo onej kategórie, všetko sa zvykne zmeniť v období, kedy čakáte prírastok do rodiny. 

Zdravie bábätka je prvoradé, veď nie nadarmo sa hovorí: „Hlavne, aby bolo zdravé.“ Prvé mesiace po narodení pozostáva strava bábätka primárne z materského mlieka a rodičia sú si istí, že dávajú svojmu dieťatku to najlepšie. Materské mlieko poskytuje bábätku všetky živiny, ktoré sú potrebné pre jeho správny vývoj. Príde však obdobie, kedy už materské mlieko nestačí a je čas pridať do jedálnička prvú zeleninku a ovocie. Čo robiť aby ste mu ponúkli naozaj zdravý príkrm, ktorý tvoria potraviny najvyššej možnej kvality? 

Pravdepodobne budú vaše prvé kroky viesť na miestne trhovisko, kde nakúpite čerstvú mrkvu, zemiaky, tekvicu a príkrm mu pripravíte doma v dobrej viere, že čerstvá zelenina je to najlepšie, čo môžete svojmu bábätku ponúknuť. Robievali to tak naše mamy, mamy našich mám a celkom určite aj ich mamy. Čo sa však medzičasom zmenilo, je spôsob pestovania. Bolo preukázané, že vybrané druhy, najmä jarnej zeleniny, môžu obsahovať desať násobne vyššie množstvo dusičnanov a cudzorodých látok ako povoľuje norma. Detský organizmus je citlivý na látky, ktoré pochádzajú z umelých hnojív a pesticídov využívaných v poľnohospodárstve. A tie sa práve v domácich príkrmoch môžu dostať do stravy. 

Na kvalite záleží

Prvé tri roky života dieťaťa sú zásadné pre správny vývoj zažívacieho a imunitného systému. Potraviny určené deťom by nemali prísť do styku s umelými hnojivami, postrekmi a ďalšími chemikáliami. Pokiaľ výrobok tieto právne normy spĺňa, môže niesť označenie BIO. Svojmu bábätku by ste mali ponúknuť to najlepšie. Naozaj kvalitný BIO produkt spoznáte podľa toho, že jeho výrobca sa dobrovoľne riadi mnohými prísnejšími kritériami. Produkty ekologického poľnohospodárstva, teda BIO potraviny s garanciou kvality, podliehajú striktným kontrolám na cudzorodé látky a majú preukázateľne vyšší obsah antioxidantov. Takéto druhy zeleniny a ovocia si zachovávajú prirodzenú chuť a vôňu.

Dojčenská výživadetské príkrmy HiPP prechádzajú špeciálnymi testami a jeden pohárik výživy prejde viac ako 260timi kontrolami, aby mohol získať označenie HiPP BIO pečať. Špecialisti z HiPP sa ekologickému pestovaniu zeleniny a ovocia a chovu zvierat venujú viac ako 60 rokov a pri príprave príkrmov využívajú vlastnú patentovanú technológiu. Potraviny sa v procese šetrne tepelne spracúvajú, aby boli bezpečné pre tých najmenších. Zároveň má výsledný pokrm jemnú, čerstvú a prirodzene sladkastú chuť. Špeciálny výrobný proces šetrí energiu a zvyšuje kapacitu výroby.

Stefan HiPP na svojej BIO farme

Pokiaľ stále veríte viac produktom, ktoré pripravíte doma vlastnoručne, dbajte na to, aby bola zelenina a ovocie v BIO kvalite a nakupujete len z overených zdrojov. Ďalšou možnosťou je pestovať si zeleninu vo vlastnej záhrade bez použitia hnojív. Pôdu v záhrade si dajte otestovať do laboratória, aby ste si boli istí, že nie je kontaminovaná. Tieto plodiny by mali obsahovať menej dusíka a preto sú pre vaše bábätko vhodnejšie.

Zdroj: HiPPNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť tekutiny do detského jedálnička

Ako zaradiť tekutiny do detsk…

Dôsledky nedostatočného príjmu tekutín poznáme sami na sebe. Bolesť hlavy, nízky tlak, problémy s obličkami a hromadenie...

Prev Next