štvrtok, 22 február 2018 12:34

Ako postupovať pri zavádzaní prvých príkrmov?

Napísal(a)

Vývojovým míľnikom u dieťatka je aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre mnohé mamičky, najmä prvorodičky môže byť táto oblasť starostlivosti o bábätko akousi španielskou dedinou. Kedy je teda ten správny čas a ako začať s podávaním tuhej stravy vám poradíme v nasledovných základných otázkach.  

Kedy začať? Otázka, kedy začať s prvým nemliečnym príkrmom nemá konštantnú odpoveď. Niektoré detičky si prvý príkrm vyžiadajú skôr, iné by najradšej zostali iba na mliečku až do roka. U kojených detí začíname obvykle po ukončenom šiestom mesiaci. Bábätká na umelom mlieku zapájame do príkrmov kedykoľvek medzi 4. a 6. mesiacom.

Kedy je dieťatko skutočne pripravené poznáte práve podľa jeho záujmu – začína papať očami, sleduje každý pohyb vašej lyžičky od taniera až k ústami, či kričí kedykoľvek máte jedlo vy. Vtedy je jasné, že sa blíži čas, kedy je vhodné dieťaťu ponúknuť  jeho prvú ochutnávku. Prvú nemliečnu stravu by však dieťa nikdy nemalo dostať skôr ako ukončí 4. mesiac.

Zároveň je vhodné, aby prvá ochutnávka bola ešte v čase, keď ho kojíte. Práve preto gastroenterologická spoločnosť určila (od r. 2008) obdobie pre začatie s príkrmami medzi 17. a 26. týždňom, pretože v túto dobu je veľké percento detí stále kojených. Materské mlieko totiž pomáha  ochrane proti alergénom obsiahnutým v strave.

Čím začať? Pri prechode detí na zmiešanú stravu kladieme dôraz na postupnosť zavádzaných príkrmov. Ako prvé do jedálnička zaradíme nemliečne príkrmy. Odporúčame zvoliť zeleninový príkrm, kde vždy začíname iba jednou zložkou – vhodná je napríklad mrkvička alebo prvá tekvica. Majú sladkastú chuť prirodzeného pôvodu a dieťatko si ich ľahšie obľúbi. Postupne pridávame vždy po jednom druhu zeleniny - petržlen alebo zemiak a na 7.-8. deň aj biele mäsko.

Koľko? Najskôr ponúknite iba 1-2 čajové lyžičky príkrmu za deň, a to pred mliečnou stravou. Uvidíte, aká bude reakcia. Začnite jedným druhom zeleniny a s odstupom 3-4 dní môžete vystriedať za iný druh jednozložkovej zeleniny. S takýmto dostatočným odstupom budete môcť rozpoznať, na ktorú potravinu dieťatko reaguje zle, napríklad bolesťami bruška, hnačkou či zápchou. Ak príkrmy dobre znáša, postupne pridávame viac lyžičiek za deň.

Ako podávať? Na podávanie príkrmu je vhodná malá plastová lyžička – plochá, nehlboká, s neostrým okrajom. Ak dieťatko otvorí ústa, podajte mu malé množstvo prvého príkrmu na zadnú polovicu jazyka, nie na špičku. Zvládnuť techniku posunu sústa a prehĺtania je pre dieťa najprv veľmi ťažké, pretože je odlišná od kojenia.

Ako ďalej? S odstupom 3-4 dní môžete prvý druh zeleniny vystriedať za iný druh jednozložkovej zeleniny a následne zaradiť aj viacdruhové zeleniny. Ak dieťa dobre znáša podávanú zeleninu, môžete vyskúšať aj prvé ovocie a mäso mladých zvierat (kura, králik, morka). Mäso je dôležitým zdrojom železa a bielkovín. Jedenkrát týždenne porciu (20g = 1 lyžička) mäsa vymeníme za dôkladne prevarený vaječný žĺtok, vaječnému bielku sa ale vyhnite minimálne do 1 roka.  Tu tiež postupujte podobne ako v prípade zeleniny.

Čo ak dieťa odmieta? Začiatky zavádzania prvých príkrmov nemusia byť jednoduché. Je potrebná určitá dávka trpezlivosti. Jedna až dve lyžičky, ktoré dieťa prehltne sú veľkým úspechom. Niektoré detičky potrebujú na prijatie novej chute viac pokusov, odporúča sa až 13 krát.

Ako na pitný režim? So zavádzaním príkrmov sa zvyšuje aj pocit smädu dieťatka. Začnite mu ponúkať prevarenú dojčenskú vodu alebo nesladený detský čaj. Spočiatku bude ešte piť málo, pretože väčšinu tekutín bude získavať z materského alebo dojčenského mlieka.

Pokiaľ sa milé mamičky chystáte príkrmy kupovať, vyberajte naozaj starostlivo, dôkladne čítajte zloženie na etiketách. Ak sa chystáte príkrmy variť doma, pripravujte zeleninu bez soli a korenia, najlepšie na pare. Príkrmy môžete obohatiť aj 2 kávovými lyžičkami rastlinného oleja (slnečnicový, repkový).   

Pre zdravý vývoj dieťaťa je nevyhnutná rodičovská láska a starostlivosť. Rovnako významnú úlohu zohráva aj prísun živín v strave. V prvých troch rokoch života dieťaťa záleží na kvalite každej lyžičky.

 

 

 

Zdroj: HiPPNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Triky ako rýchlo pomôcť bábätku pri kolike

Triky ako rýchlo pomôcť bá…

Niekoľko hodinové plače bábätka vôbec neznejú ako ladné tóny upokojujúcej melódie. Čo nám tým bábätko...

Prev Next