streda, 14 február 2018 10:23

Prikrmovanie dojčenským mliekom. Kedy začať?

Napísal(a)

Materské mlieko sa začína tvoriť ešte počas tehotenstva, takže každá mamička ho má pre svoje budúce bábätko pripravené. Otázne však je, koľko ho bude, čo závisí od rôznych faktorov. Ak má mamička mlieka nedostatok, je potrebné prikrmovať dojčenským mliekom. Ako vlastne zistíte, či máte dosť mlieka pre svojho papkáča alebo je potrebné zvážiť prikrmovanie? 

Ak bábätko dlho nepriberá na váhe, či dokonca chudne a málo močí, tu už môžeme šípiť problém. Taktiež v prípade, že sa odmieta prisať k prsníku alebo nevypije dostatok mliečka, lebo krátko po priložení zaspí. Nedostatočné dojčenie tiež spôsobuje pokles tvorby materského mlieka a v takýchto prípadoch už je potrebné zvážiť prikrmovanie a riešiť situáciu s pediatrom, alebo poradkyňou. Buď ide o chvíľkový stav, kde môže dôjsť k náprave a mamička bude môcť naďalej plnohodnotne dojčiť, alebo bude potrebné prikrmovanie umelým mliekom, o čom by mal rozhodnúť práve lekár.  

Je potrebné si uvedomiť, že samotné kojenie nie je iba hlavným zdrojom výživy, ale bábätko sa na prsníku upokojí a mnohé takýmto spôsobom aj najlepšie zaspávajú. Počas kojenia sa taktiež vytvára puto medzi matkou a jej drobcom.

Keď nechcete bábätko odstaviť od kojenia

V prípade, že nedostatok tvorby materského mlieka, či štrajkovanie bábätka môžu byť dočasnou situáciou a vy nechcete zbytočne skončiť  s dojčením, môžete príkrm podávať spôsobom, ktorý dojčenie nenaruší a zároveň pomôže mamičke s tvorbou mliečka. Ide o prikrmovanie laktačnou pomôckou. Prikrmovanie prebieha spolu s kojením na prsníku, kedy bábätko súčasne saje materské mliečko i umelé mlieko. Saním prsníka sa tak aj stimuluje tvorba nového materského mlieka.

Začíname s fľaštičkou

Ak ste doteraz ešte nepoužívali fľaštičku napríklad na odstriekané materské mlieko a chcete kombinovať kojenie a kŕmenie mliečnou výživou, starostlivo si vyberte vhodný cumlík, ktorý svojim tvarom a funkciou čo najviac pripomína materský prsník. Ak budete kojenie a kŕmenie výživou pravidelne striedať, nemalo by sa stať, že by bábätko začalo prsník odmietať. Mnohým bábätkám kojenie kombinované s kŕmením z fľaše vôbec neprekáža, ale môže sa tiež stať, že sa touto technikou zbytočne rýchlo odstavia. Preto sa určite poraďte so svojou laktačnou poradkyňou.

Ako vybrať dojčenské mlieko?

Prvé mesiace majú bábätká zvyčajne veľmi citlivé črevá, a tak sa môžu objaviť koliky či zápchy, najčastejšie nadúvanie. Je potrebné starostlivo vyberať vhodné dojčenské mlieko, ideálne také, ktoré sa svojím zložením najviac podobá materskému. Materské mlieko obsahuje okrem dôležitých živín a cenných zložiek, taktiež probiotické kultúry a prebiotickú vlákninu, čím chráni citlivé črevá, podporuje vznik črevnej mikroflóry – a tak napomáha pri úprave trávenia a mäkkej stolici. Preto buďte s výberom dojčenského mlieka starostlivá. Klasické prebiotiká dnes obsahuje kdeaké detské mlieko, ale len HiPP prináša deťom zároveň aj prírodné kultúry mliečneho kvasenia. Dojčenské a batoliace mlieka HiPP naviac obsahujú esenciálne omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pre zdravý vývoj mozgu a nervovej sústavy dieťaťa a vitamíny A, C, D pre podporu imunitného systému. BIO kvalita je samozrejmosťou.

Ako často kŕmiť?

Odporúčania na dennú dávku vždy nájdete na obale. Nie je vhodné bábätko kŕmiť príliš často, aby sa neprejedalo a nezaťažoval sa jeho tráviaci systém. Taktiež mu netreba nechávať fľaštičku s mliekom k dispozícii kedykoľvek si spomenie. Okrem toho, že mliečna výživa musí byť vždy čerstvo pripravená, je dobré rozdeľovať čas na jedlo. Ak máte pocit, že vaše babätko je stále hladné, môže ísť o rastový špurt. Je to obdobie rýchleho rastu, ktoré obvykle trvá 2-3 dni, ale niekedy môže trvať aj týždeň. U každého bábätka je toto obdobie iné. Plač je tu komunikačným prostriedkom, akým sa Vám bábätko snaží povedať, že je hladné. Situácia by sa mala behom niekoľkých dní upraviť, buďte preto trpezlivé.

Ako pripraviť mliečnu výživu?

Iný pitný režim

Kojenie a kŕmenie dojčenskou výživou pokrýva potrebu tekutín, takže až do 6. mesiaca veku bábätka nie je potrebné dopĺňať iné tekutiny. Výnimkou sú samozrejme horúce letné dni, horúčka alebo dehydratácia pri hnačke, v tomto prípade by ste sa mali poradiť s lekárom. Väčšie bábätká, ktoré už okrem mliečnej výživy dostávajú príkrmy, potrebujú počas dňa doplniť aj tekutiny. Ideálna je voda určená pro kojencov  alebo čaje pripravené z vody určenej pre kojencov.

Zdroj: HiPP

Naposledy zmenené streda, 14 február 2018 10:28


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.