streda, 31 január 2018 12:42

Triky ako rýchlo pomôcť bábätku pri kolike

Napísal(a)

Niekoľko hodinové plače bábätka vôbec neznejú ako ladné tóny upokojujúcej melódie. Čo nám tým bábätko dáva najavo? Bolenie bruška často mávajú bábätká v prvých 3 mesiacoch veku. Tráviaci systém nemajú ešte úplne vyvinutý a postupne si len zvykajú na príjem potravy. To môže byť sprevádzané bolesťami alebo nadúvaním, no postupným vývojom tieto ťažkosti miznú. 

Dojčenská kolika je veľmi znepokojujúci a nepríjemný zážitok neskúsených novo-rodičov. Ide o záchvaty kriku dojčiat v prvých 3 mesiacoch života, a to bez zjavného dôvodu, pričom plač bábätka trvá niekoľko hodín denne, bruško je nafúknuté a bábätko si priťahuje tie svoje malé nožičky k nemu. Stav sa bábätku zlepší až po odchode plynov alebo po stolici.

Príčiny vzniku dojčenskej koliky nie sú úplne objasnené. Bolesti tohto typu môžu byť podmienené hltavým pitím bábätka s prehltnutím väčšieho množstva vzduchu. Ak bábätko pije z fľašky, dôvodom môže byť aj príliš veľká dierka v cumlíku. Dokonca jednou z teórií je aj napätie medzi matkou a dieťaťom, takzvaná úzkostlivá matka. Príčin môže byť naozaj neúrekom, čo robiť, keď bolesti  nastanú a ako svojmu drobcovi čo najrýchlejšie pomôcť? Vyskúšajte niektoré z nasledujúcich trikov:

Pritiahnite kolienka k brušku

Položte bábätko na chrbátik, jemne mu pritiahnite kolienka k brušku a pomaličky uvoľnite. Zaraďte zopár cvikok ako prevenciu pravidelne,  napríklad pri každom prebaľovaní alebo do spoločných hier.    

Noste bábätko v klbku

Noste často bábätko v pozícii klbka. Bábätku je vtedy pohodlne, cíti sa  dobre a pokrčené nožičky opäť masírujú bruško.

Zahrejte bruško

Zahrejte bábätku bruško vankúšikom naplneným čerešňovými kôstkami, ktoré môžete nahriať v mikrovlnke. Vopred skontrolujte vhodnú teplotu, aby ste jemnú pokožku dieťatka nepopálili. Teplo na brušku pomáha na zastavené vetry.

Masírujte bruško

Zohrejte v dlaniach zopár kvapiek jemného detského oleja, naneste na bruško a jednou rukou v smere hodinových ručičiek kreslite okolo pupčeka zväčšujúce sa kruhy. Masáž zahriateho bruška je pre uvoľnenie čriev a zmiernenie bolesti výborná. Nie je však vhodné masírovať dieťatko hned po jedle alebo ak je choré.

Hojdajte sa spolu na lopte

Hojdajte sa s bábätkom na lopte, dieťatko sa ukľudní, pomôžete mu vyhnať z bruška bublinky a uľaví sa mu.

Dbajte na stravu

Pokiaľ dojčíte, dbajte na pestrú a vyváženú stravu. Vyhnite sa potravinám, ktoré vám spôsobujú nadúvanie (je to individuálne). Do pitného režimu zaraďte bylinkové čaje s obsahom feniklu.

Dojčenie materským mliečkom je pre bábätko najlepšou výživou. Pokiaľ nie je z nejakých dôvodov možné, poraďte sa so svojim lekárom pri výbere tej správnej alternatívy. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach môžete zvoliť špeciálne mliečka, ktoré pomáhajú pri nadúvaní, kolike a zápche v dojčenskom veku. Výrobcovia dojčenskej výživy môžu do špeciálnej výživy pridávať prebiotiká a probiotiká (ktoré sú prirodzene obsiahnuté aj v materskom mlieku), nižšie množstvo laktózy, štiepenú bielkovinu pre ľahšie trávenie alebo tuky so špeciálnou štruktúrou. S pediatrom môžete konzultovať aj použitie feniklového čaju –buď ako samotného nápoja, alebo ho môžete primiešať aj do materského / dojčenského mlieka.

Naposledy zmenené streda, 31 január 2018 12:53


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.