pondelok, 22 január 2018 12:08

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Napísal(a)

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje množstvo otázok, najmä pri novorodencoch. Vôbec netreba mať strach, že dieťatku ublížite, len treba myslieť na isté zásady, ktoré bábätku kúpanie vo vaničke spríjemnia a zaistia jeho bezpečnosť vo vode.Niektoré odpovede nájdete v nasledujúcom článku.

Starostlivosť o pokožku zdravých detí bola do nedávna založená najmä na skúsenostiach a tradícii, pričom odlišné prístupy sa líšili v rôznych kultúrach alebo regiónoch. V súčasnej dobe sa však dá oprieť o vedecké údaje, ktoré sú k dispozícii, a ktoré môžu pomôcť s častými otázkami zo strany rodičov: Je lepšie umývať alebo kúpať? Potrebuje zdravá novorodenecká pokožka zvláštnu starostlivosť? Je nevyhnutné používať pleťové mlieka alebo oleje? Aký účinok majú tieto postupy na vývoj a funkčnosť detskej pokožky? Poďme si teda niektoré z nich zodpovedať.

Kedy prvé kúpanie?

Naša čerstvá ratolesť strávila v plodovej vode dlhé mesiace, takže mu voda určite neškodí. „Prvý kúpeľ novorodenca je vhodný akonáhle je jeho telesná teplota stabilná, a to aj v prípade, že ešte neodpadol zvyšok pupočnej šnúry. V prvých niekoľkých mesiacoch by sa bábätká mali kúpať 5-7 minút, aspoň raz – trikrát za týždeň,“ vysvetľuje Martina Laketič a dodáva, „následne môžete frekvenciu aj dľžku pobytu predlžovať. Bábätká je ideálne kúpať 2-3-krát, aspoň 10 minút.“

Je vhodnejšie kúpanie alebo umývanie žinkou?

Aktuálne poznatky odporúčajú pravidelné kúpanie aj niekoľkokrát týždenne. Práve kúpanie je s ohľahom na podporu funkčnej bariéry pokožky vhodnejšie ako len umývanie žinkou. Podľa zahraničnej štúdie, deti, ktoré boli kúpané 2-krát týždenne, mali vo vrchnej časti pokožky vyšší stupeň vlhkosti.

Aká je správna teplota vody?

Pri kúpaní je dôležité venovať starostlivosť správnej teplote vody i teplote v miestnosti. Voda by mala byť medzi 37 a 37,5 °C, ako je teplota tela. V miestnostiach by malo byť príjemných 23 až 25°C.

Základné fakty o kúpaní:

 

Novorodenec

Bábätko

Dĺžka kúpania

5 – 7 minút,

Aspoň 10 minút

Frekvenciakúpania:

1 – 3 krát týždenne

2 – 3 krát týždenne

Teplota vody:

37 – 37,5 °C

36 – 38 °C

Teplota v miestnosti:

23 až 25 °C

21 až 24 °C

Zdroj: HiPP

Bezpečnosť pri kúpaní?

Novorodencov a bábätká kúpte iba v nádobách určených na kúpanie, teda v kúpacích vaničkách, pretože len tie sú bezpečné. „Do vaničky napustite vodu maximálne po boky dieťaťa, hĺbka by mala byť asi 5 cm. Nikdy nenechávajte malé dieťa vo vaničke bez dozoru, a ak ste do vody pridali trochu olejčeka, držte bábätko opatrne, aby vám nevykĺzlo,“ hovorí manažérka z HiPP. Kúpacie nádoby, protišmykové rohože a hračky do kúpeľa sú potenciálnymi nosičmi zárodkov, preto by ste ich mali pravidelne ošetrovať, čistiť a dezinfikovať. 

Aké prípravky pri kúpaní používať?

„Pri kúpaní nie je nutné používať kozmetické prípravky, ale s ich pomocou môžete podporiť prirodzený proces dozrievania pokožky. Ak sa rozhodnete prípravok použiť, zvoľte taký, ktorý neobsahuje mydlá (na etikete v zložení nájdete najčastejšie pod anglickým názvom Sodiumlaurethsulfate). V malých množstvách možno tiež pridať detský pleťový olej,“ odporúča Martina Laketič z HiPP.

Krém a olej po kúpeli?

Aby neprišlo k ochladeniu organizmu, je dobré bábätko ihneď po kúpaní zabaliť do uteráka a opatrne ho natrieť. Podľa výsledkov vyššie spomínaného výskumu bolo zistené, že deťom, ktorým bol po kúpaní 2x týždenne aplikovaný pleťový olej alebo telové mlieko, mali vyšší stupeň hydratácie pokožky a menšiu stratu transepidermálnej vody. „Použitie krému po kúpaní aspoň dvakrát týždenne môže viditeľne zlepšiť funkciu bariéry kože u zdravých bábätiek,“ odporúča Martina Laketič.

Akú kozmetiku vyberať?

Vyberajte kozmetiku, ktorá obsahuje kvalitné rastlinné oleje a je dermatologicky testovaná, k pokožke pH neutrálna a hydratačná. „Starostlivo čítajte etikety. Vyhnite sa potenciálne alergénnym zložkám ako sú parabény, parafínové oleje na báze ropy, sulfáty, éterické a silikónové oleje, PEG emulgátory,“ radí manažérka z HiPP a dodáva, „na ošetrenie jemnej detskej pokožky nie je vhodné používať rastlinné oleje určené pre konzumáciu, pretože môžu obsahovať rôzne látky používané pre stabilitu olejov a po určitom časovom období dochádza k oxidácii mastných kyselín.“

Kúpanie bábätka vôbec nie je taká veda a samozrejme platí, že čím viac kúpaní už budete mať za sebou, tým viac budete sebaistejšia v tomto smere a vychytáte tie správne grify. Všetko sa treba jednoducho naučiť.

Zdroj:HiPP

 

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Masáž v tehotenstve netreba podceňovať

Masáž v tehotenstve netreba …

V priebehu tehotenstva majú masáže a intenzívna starostlivosť o pokožku priaznivý účinok na jej elasticitu. Predídete tak vzniku...

Prev Next