Význam probiotík pre zdravý vývoj bábätka

Matka je prvým zdrojom mikróbov, a to už počas pôrodu. Zažívacie ústrojenstvo novorodencov je pred pôrodom totiž sterilné. Črevná flóra bábätka sa vytvára dojčením a mimoriadne dôležitá pre jeho zdravie a imunitu. Práve materské mlieko je prirodzenou probiotickou stravou. 

Podľa gréckych mýtov vznikla Mliečna dráha z kvapiek materského mlieka bohyne Héry, ktoré sa rozstrekli po oblohe v momente, keď Herkula odtrhla od svojho prsníka. Legiend, nad ktorými sa môžeme pousmiať je viacero, a iba dokazujú objavenie zázračnej moci materského mlieka už v skorých dejinách. Tento malý zázrak nie je iba najlepšia a najlacnejšia forma výživy, ale aj prostriedok pre správny vývoj imunitného systému bábätka.

Ak svoje dieťatko kojíte, je dostatočne chránené práve vďaka materskému mlieku, ktoré obsahuje vzácne probiotiká a všetky ostatné potrebné látky. Tie okrem odstraňovania toxických látok von z tela zlepšujú najmä funkčnosť zažívacieho systému, a tým celkovej imunity.

Probiotiká verzus prebiotiká

Probiotické kultúry fungujú predovšetkým na báze tzv. mliečnych baktérií rodu Lactobacillus, ktoré sú obsiahnuté napr. vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Ich hlavným prínosom je priaznivý vplyv na naše zdravie, predovšetkým na črevnú mikroflóru. V kombinácii s prebiotikami (vlákninou) sa starajú predovšetkým o črevnú sliznicu a celkovú obranyschopnosť tela. Materské mlieko obsahuje veľké množstvo rôznych druhov probiotík, a u každej maminky je ich zloženie iné, čo závisí od rôznych faktorov.

Prebiotiká slúžia ako potrava pre probiotiká a podporujú ich rast a množenie sa v črevách. Dobre živené probiotiká potom vytvoria na stene čreva akúsi ochrannú vrstvu proti škodlivým baktériám, a tým sa starajú o správne trávenie a rozvoj imunity bábätka. Prebiotiká ďalej obmedzujú rozvoj škodlivých baktérií, napomáhajú vstrebávaniu dôležitých živín a vitamínov a zabraňujú zápche. 

Ako materské mlieko účinkuje v čreve si môžete pozrieť vo videu.

V prípade bábätiek, ktoré nemôžu byť kojené, je potrebné zvoliť inú najvhodnejšiu alternatívu, aby bol zabezpečený dôležitý prísun jakprobiotík, takprebiotík a všetkých ostatných živín. Ale nie všetky mlieka obsahujú obidve tieto zložky. Je preto dôležité kontrolovať obsah mliek, čítať etikety a vedieť, že svojmu bábätku dávate to správne. Po konzultácii s odborníkom je nutné vybrať umelú mliečnu výživu, ktorá sa najviac približuje zloženiu materského mlieka a podporí tak správnu funkciu čriev, takou napríklad HiPPCombiotik.

Zdroj:HiPP

Zdieľajte článok

Autor

rodicomkomentár1

  • Odkaz na komentáre počasie

    počasie

    pondelok, 22 január 2018 14:19

    Probiota su urcite super vec hlavne kvoli spravnej funkcii criev aby brusko nebolo nafuknute a aby sa dobre spalo. Ale netreba to moc prenahat niekedy staci ist na cerstvy vzduch na malu prechadzku.

    Nahlásiť
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: