Vytlačiť túto stránku
utorok, 25 február 2014 16:17

Posteľ pre tínedžera musí byť výnimočná

Napísal(a) KIKA

Dospievajúce deti sú pre väčšinu rodičov veľmi ťažkým orieškom. V tomto veku im po rozumoch behá mnoho nepodstatných vecí, ktoré však ony vnímajú ako tie najdôležitejšie v živote. Najhoršie to bude vtedy, ak potrebujete pre ne vybrať určitý nábytok, akým je napríklad posteľ.

Ich predstava o posteliach býva zvyčajne minimálna, preto sa do toho musíte oprieť vy, rodičia. V prvom rade je nutné rátať s tým, že výber budete musieť odobriť aj za cenu sebazaprenia. Hlavnou dilemou môže byť či kúpiť klasickú posteľ so samostatným matracom a roštom, alebo váľandu s odkladacím priestorom. Základom je však veľkosť. Dôležitým prvkom takejto postele teda musí byť jej rozmer. Základný je 200 x 90 cm, no do budúcnosti sa bude určite hodiť väčší, dokonca aj v podobe dvojlôžka.

Pri voľbe materiálu sa riaďte kvalitou, a tú nájdete pri drevených korpusových posteliach alebo ich čalúnených verziách. Kovové postele sú kvalitné, no vzhľadom by ste vášho „dospeláka“ veľmi nepotešili. Pokiaľ sa teda rozhodnete pre posteľ s dreveným korpusom, určite investujte do kvalitného matraca, pretože ide o jeden z najpodstatnejších prvkov posteľného príslušenstva, a to nielen u tínedžerov. Nakoľko však stále ide o vyvíjajúceho sa človeka, je vašou povinnosťou dbať o jeho zdravie. Preto sa pri kúpe matracov zamerajte na dôležité informácie súvisiace s jeho zložením a typológiou. Konkrétnejšie sa skúste zamerať na otázky ako napríklad či je matrac vhodný pre dieťa s citlivou chrbticou, alebo či sa máte zamerať na penový, resp. pružinový matrac. Všetky tieto informácie získate na internete alebo od známych, ktorí si podobným nákupom už prešli. Ale tie najhodnotnejšie dostanete aj od predajcov v obchodných domoch kika Nábytok, keďže práve oni prichádzajú do styku s týmto tovarom denno-denne.

Svoje výhody však majú aj váľandy. Tie sú vhodné najmä do menších priestorov. Pokiaľ nie je detská izba veľmi priestranná, váľandou dokážete ušetriť na množstve odkladacieho priestoru. Ten vám zaručí praktické odkladanie vecí priamo do postele, z čoho vám zákonite vznikne viac voľnej plochy v celej izbe. Pri váľandách dbajte hlavne na to, aby vyklápacia časť bola ľahko manipulovateľná. Odkladací priestor tak bude dostupnejší a menej sa pri tom bude vaše dieťa namáhať. Výhodou váľand je aj to, že vám ich dokážu vyhotoviť v rôznych farebných prevedeniach a oproti korpusovým posteliam sa u nich dá slobodnejšie kombinovať s ich dizajnom.

Popri spomínaných dvoch typoch postelí existujú ešte vysúvacie. Teda postele, z ktorých sa vysunie spodná časť, kde sa dokáže v prípade núdze ktokoľvek vyspať. Túto variantu určite dospievajúce deti privítajú, keďže ich kamaráti budú chcieť neraz u nich prespávať.

Pre spestrenie postelí sa skúste s vaším mladým študentom dohodnúť, aby si vybral vlastné plachty alebo návliečky na paplóny či vankúše. Na trhu nájde určite množstvo zaujímavých motívov, ktoré ohúria okrem neho aj častých návštevníkov v podobe priateľov či spolužiakov. Samotná posteľ však zaboduje veľmi ťažko. Skúste ju teda zakomponovať do moderného interiéru, pohrať sa s okolím postele, poprípade skúsiť do nej zakomponovať časti elektroniky. Fantázii sa medze jednoducho nekladú.

Každá posteľ pre tínedžera by však mala odrážať jeho osobnosť, teda aspoň oni si to myslia. Aby ste sa trafili do ich vkusu presvedčte ich o tom, že kvalitné matrace stoja vyššie ako coolový vzhľad. Ten si už dokáže každý z nich prispôsobiť spomínanými posteľnými doplnkami.

Naposledy zmenené streda, 26 február 2014 17:54