Pochopte svojho tínedžera! Čo potrebuje?

Byť rodičom tínedžera je výzva. Prináša to starosti, nervozitu a bezsenné noci. Čudujete sa, kde sa podelo to sladké dievčatko či rozkošný chlapček, pre ktorého bola mama všetkým. Počas dospievania mladý človek bojuje s celým svetom, hľadá svoju vlastnú cestu a nezávislosť.

Ako rodič (a teda súčasť „systému“, s ktorým tínedžer bojuje) sa môžete cítiť odmietnutá, kritizovaná a zmätená. Vaše dieťa sa búri a robí scény prakticky bezdôvodne? Mení váš doteraz pokojný domov na bojisko s neustálymi bitkami o moc? Uvedomte si, že to je pravdepodobne len slabý odraz toho, čo sa deje v jeho vnútri.

Hormóny a psychológia

Telo tínedžera sa mení závratným tempom, to je tiež dôvod, prečo toľko spí! Kým hormóny robia revolúciu v tele, mozog a emócie sú ako na hojdačke. Búrka hormónov spôsobuje zmeny vo výzore tínedžera ako vyrážky či rast chĺpkov v intímnych oblastiach. Hormóny sú zodpovedné aj za náhle zmeny nálady. Ale hormóny sú len časťou toho všetkého.

Z psychologického uhla pohľadu je dospievanie procesom osamostatňovania sa od rodičov a hľadania svojho miesta v spoločnosti. To ide ruka v ruke s nadväzovaním priateľstiev a vzťahov s inými ľuďmi a kontrolou nad vlastnými emóciami. Je to aj samostatné rozhodovanie a prijímanie zodpovednosti. Tínedžer si vytvára svoj vlastný pohľad na svet a začína plánovať budúcnosť. Je to veľmi vzrušujúce obdobie pre mladých ľudí, je však aj plné obáv a pochybností vo svoje schopnosti. Počas tohto obdobia je pomoc a povzbudenie zo strany rodičov nevyhnutná pre úspešný štart do dospelosti.

Čo tínedžer potrebuje?

Potrebuje vašu lásku! 
Nenechajte sa preto oklamať pózou vášho tínedžera, ktorý je akože vždy cool. Dorastajúci syn či dcéra naďalej potrebuje vašu pozornosť a starostlivosť.

Tínedžer potrebuje súkromie
V období dospievania si mladý človek stále robí starosti o svoj vzhľad, znepokojujú ho čudné myšlienky a pocity. Je jedno, či mu chýba sebavedomie, alebo je len zvedavý, ako sa jeho telo mení, umožnite mu vysporiadať sa s tým. Rešpektujte jeho územie a neurážajte sa, ak sa s vami nechce rozprávať.

Tínedžer potrebuje byť iný>
Cíti potrebu ukázať svetu, že dospieva a už nie je od vás závislý. Môže to znamenať experimentovanie s oblečením či účesom, pírsingom alebo tetovaním.

Tínedžer potrebuje hranice
Váš tínedžer sa môže považovať za dospelého, ale v hĺbke duše vie rovnako dobre ako vy, že ešte nie je pripravený rozhodovať o vážnych veciach. Stanovenie určitých hraníc, napríklad hodina návratu domov, určenie istých povinností doma či spoločný výber školy spôsobí, že sa mladý človek cíti bezpečne.

Tínedžer potrebuje byť vypočutý
Ak chcete, aby vás vaše dieťa počúvalo, dajte mu šancu vyjadriť svoj názor. Ukážte mu, že to, čo si myslí, má pre vás význam, hoci s tým nesúhlasite. Snažte sa nájsť riešenie, ktoré je fér pre obe strany.

Zdroj: www.kankan.sk

 

Zdieľajte článok

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.