nedeľa, 24 november 2013 18:48

Tínedžeri a prejavy lásky na verejnosti - ako ich mierniť?

Napísal(a)

Moja 16-ročná dcéra a jej priateľ sa príliš často láskajú na verejnosti, a obávam sa, že ich prejavy lásky sú urážlivé a netaktné. Neustále sa  objímajú, bozkávajú, často aj pred nami, rodičmi. Neviem, či spolu už aj nespali, keď sú takí vášniví.

Chodia spolu už viac než šesť mesiacov, beriem, je to láska, ale čo je veľa je veľa. Ako mám hovoriť so svojou dcérou o slušnom správaní pred ostatnými?

 Odpovedá Jana Faullová, skúsená rodička a pedagogička:

Po všetky tie roky doteraz ste svoju dcéru učili, ako sa chovať. S najväčšou pravdepodobnosťou ste jej ukázali, ako sa správať v rôznych situáciách. Keby si kýchla, zobrala by si vreckovku, pretože ste jej hovorili, že utieranie nosa na verejnosti do rukáva je nevhodné.  Ak by hovorila s plnou pusou, nepochybne by ste jej znovu a znovu pripomínali - počkaj, kým nedoješ a až potom hovor. 

Ako sa deti v priebehu rokov vyvíjajú, stretávajú sa s novými vecami, na ktoré potrebujú od rodičov usmernenie, aby sa vedeli správne zachovať v každej situácii. Potrebujú vedieť, ako sa správať v situáciách, ktoré nepoznajú. A jedna z nich je práve táto.

Takže je tu vaša dcéra so svojím priateľom, vy a váš manžel, a ich vášnivé dotyky. Nie je to v poriadku a obaja to potrebujú vedieť. Držanie za ruky, letmý bozk alebo láskyplné objatie by mohlo byť v poriadku. Sexuálne, vášnivé bozkávanie však už nie. Je to nezdvorilé a nevhodné. Vaša dcéra si však vo vášnivom víre lásky možno ani nevšimla, ako tým pôsobí na ostatných. Jednoducho okolie nevníma.

Vysvetlite jej, že je jednoducho nevhodné, ak sa páry hladkajú a objímajú v prítomnosti ostatných. Ide o intímnu vec, ktorú by mali robiť, len keď sú spolu sami. Nemali by si prejavovať takto svoju náklonnosť všade, kde sú spolu: v škole, nákupnom centre, na športových podujatiach, u kamarátov. Na verejnosť proste tieto prejavy nepatria rovnako ako sex. 

Pripravte sa však na to, že ak načnete túto tému pred svojou dcérou a jej priateľom, budú sa hnevať, možno budú v rozpakoch, nervózni, a budú vaša dobre mienené rady odmietať. Pripravte si preto svoje prvé odpovede, zostaňte pokojná, a držte sa témy. Určite vám nepovedia: "Vďaka, že si nám to povedala, ceníme si to. Zmeníme svoje správanie."

Avšak neskôr budú o tejto téme medzi sebou hovoriť a s najväčšou pravdepodobnosťou budú rešpektovať vaše želanie.

Mali by ste sa tiež zaujímať o to, čo sa medzi nimi deje, keď sú sami. Keď si tak vášnivo prejavujú náklonnosť na verejnosti a neobmedzujú sa v prítomnosti rodičov, aké to je, keď sú sami?!  Je možné, že už spolu mali pohlavný styk. Ak je to tak, a sú sexuálne aktívni, hrozí riziko otehotnenia a pohlavne prenosných chorôb.

Je čas vážne si pohovoriť s vašou dcérou. Hovorte s ňou o plánovanom rodičovstve, o ochrane pred otehotnením, možnosťami antikoncepcie. Ak máte pocit, že to nikdy nedokážete, kúpte jej na túto tému aspoň vhodnú knižku a podarujte jej ju. Nepomôže vám, ak o sexualite nebudete hovoriť - vaša dcéra tak či tak začne pohlavne žiť a je na vás, aby ste ju na to pripravili. Zatváraním očí nič nevyriešite.

Jana Faullova, skúsená matka troch detí, pedagogička, píše rodičovský stĺpček v HealthyKids.com a týždenné rodičovskej poradne v novinách Seattle Times. Žije v Seattli. Pôvodne uverejnené na HealthyKids.com, december 2004.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Potravinové alergie sa nevyhýbajú ani tým najmenším

Potravinové alergie sa nevyh…

V posledných desiatkach rokov dramaticky rastie počet detí, ktoré trpia rôznymi alergiami. Našich najmenších najčastejšie okrem...

Prev Next

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.