utorok, 01 december 2020 00:30

Problémy dcér so sebadôverou častokrát nevidíme ani my, rodičia. Veria v nesprávny ideál krásy

Napísal(a)

Až  90 % dospievajúcich dievčat na celom svete nie spokojných so svojím vlastným telom a až 60 % mladých dievčat sa kvôli svojmu výzoru vyhýba pohybovým aktivitám. Pohľad na vlastné telo v zrkadle je zdrojom úzkosti a nízkeho sebavedomia aj v prípade slovenských dievčat vo veku od 10 do 17 rokov. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý pre svoju kampaň pripravila známa kozmetická značka a občianske združenie zamerané na športové krúžky pre deti a mládež.

Výsledky ukázali, že až 33 % z mladých Sloveniek je nespokojných s vlastným telom. Dievčatá sa zdôverili, že práve ich telesný vzhľad je výraznou prekážkou, aby sa dokázali bez problémov prezentovať na verejnosti.

Šokujúcim zistením prieskumu je, že len 48 % slovenských dievčat je hrdých na to, že sú dievčatá. Slovenky zaostávajú aj vo vnímaní vlastnej krásy, zatiaľ čo vo zvyšku sveta sa 79 % dievčat považuje za krásne, na Slovensku to o sebe povie len 4,4 % opýtaných.

Nebezpečným kritériom krásy medzi mladými Slovenkami sa stala štíhlosť, či dokonca až chorobná chudosť. Výsledky prieskumu ukázali, že len 2,9 % mladých normálne vážiacich dievčat na Slovensku je spokojných so svojou váhou. Naopak tínedžerky, ktoré vnímajú svoj vzhľad pozitívne majú podváhu. Dôkazom toho je až 42,5 % opýtaných. To, že je štíhlosť v slovenskom prostredí považovaná za kritérium krásy,  potvrdzuje aj fakt, že až 46 % opýtaných Sloveniek by si želalo byť ešte chudšími.

Z týchto zistení je možné vyčítať, že slovenské dievčatá svojou štíhlosťou a krásou podmieňujú svoju sebadôveru a spokojnosť. Svedčia o tom aj ďalšie štúdie, napr. minuloročný prieskum na bratislavských základných školách od športových trénerov z občianskeho združenia BENI klub. Výsledky prieskumu ukázali, že dievčatám chýba pohyb, majú zlú životosprávou a napäté vzťahy. Sprievodným javom je potom zanedbaná psychohygiena. Na tento zlý fakt preto zareagovali celoročným lifestylovým kurzom myTEEN, ktorý je určený pre dievčatá vo veku 11 - 15 rokov.

MyTEEN pozostáva z pohybových tréningov a stretnutí s mentormi, ktorí sú odborníci na poruchy príjmu potravy, sebapoškodzovanie, konfliktné vzťahy s rodičmi či okolím, nespokojnosť a nevyrovnanosť dievčat so sebou. Profesionálny tím lektorov navštevuje základné školy a pomáha dospievajúcim dievčatám na ceste ku zdravej sebadôvere. Z ich skúseností vyplýva, že žiačky približne v 11 - 13 rokoch od pohybových aktivít upúšťajú, nemajú záujem o šport, okolie a uzatvárajú sa do seba. Sprievodným javom sú aj psychické problémy. Preto si projekt MyTEEN na spoluprácu prizval odborníkov, detské psychologičky Máriu Tóthovú Šimčákovú a Andreu Antalovú.

Viac informácií o projekte, ale aj užitočné rady a tipy ako budovať sebadôveru nielen u dievčat, ale aj chlapcov nájdete na stránkach kozmetickej značky Dove, alebo v príručke Sama sebou.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom