nedeľa, 28 máj 2017 17:16

Pamätáte sa na prvú menštruáciu?

Napísal(a) Zuna

Prvá menštruácia asi nikdy nie je jednoduchá záležitosť. S dospievajúcim dievčaťom to prežíva celá rodina. Niekedy to však môže byť trauma na celý život...

Myslíme si, že menarché, prvú menštruáciu, netreba zanedbať. A každopádne dospievajúce dievča by malo byť na ňu pripravené. Preto sme sa spýtali viacerých žien, aké skúsenosti či zážitky sa im viažu na prvú menštruáciu. Žiadna z nás nikdy nezabudne, aké to bolo. Veď z malého dievčatka sa stáva položieňa, ktorá akosi nepatrí ani do sveta detí, ani do sveta dospelých...

"Prvýkrát som začala menštruovať, keď som mala 11. Keďže som bola vychovávaná v prísne katolíckej rodine, akosi ma na to nepripravili. Myslela som si, že zomriem. Už som sa chystala zjesť prášky, aby som mala už navždy pokoj, pretože som krvácala z najhriešnejšieho miesta na tele. Vtedy som to brala, že to je trest za moje hriechy."


"U nás to bolo v pohode. Mám dve staršie sestry, tak som vedela, o čom je reč. Keď som to dostala, cítila som sa dôležito. Konečne ma začali brať ako rovnocennú osobu."


"Závidím dnešnej generácii. Hygienické produkty sú o niečom úplne inom, než to, čo bolo dostupné v našej mladosti. Od prvého razu som používala vložky bez krídelok, ktoré nezadržali takmer nič. V škole som sa bála postaviť. Aj preto som nosila neforemné mikiny. Nerada spomínam na toto obdobie."


"Mama to hneď povedala otcovi. A otec sestre, susedkám, všetkým. Hanbila som sa. Pre mňa to bola intímna záležitosť. Nemusí predsa každý vedieť, že menštruujem."


Model, Nohavičky, Atraktívne, Dievčapixabay

"Bola som v kostole. A mala som biele šaty. Zvyšok si viete domyslieť. Vedel o tom každý, na čele s farárom."


"Pre mňa to bola sranda. Keďže mám starších bratov, vždy, keď som dostala menzes, vybavila som si týždeň voľna. A bratia museli vysávať. Mám pocit, že si viac vážia ženy. Je to skvelá vec."


"Menštruovať som začala ako posledná v ročníku. Všetkým babám som závidela. Oni môžu na telesnej sedieť na lavičke a ja musím skákať cez kozu. Keď som to dostala, tešila som sa. Bol to znak toho, že sa raz môžem stať matkou."


"Mama sa o tom so mnou hanbila rozprávať. Nikdy som z jej úst nepočula slovo sex, menštruácia či vagína. Všetko označovala neurčitým "to." Teraz som matkou dievčatka a uvedomujem si, aké dôležité je nazývať veci pravým menom." 

 

Aké boli vaše zážitky s prvou menštruáciou? Pripravujete nejako na ňu svoje dievčatá? Budeme radi, ak sa s nami podelíte so svojimi zážitkami...

 

Naposledy zmenené nedeľa, 28 máj 2017 18:04


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.