Dospievanie dievčat: menštruácia, rast pŕs

 
Dcéra mala krátko po desiatych narodeninách (ilustračné foto), keď mi oznámila: „Strašne ma bolia prsia. Nevieš prečo?“ Prvé mi napadlo, že začali rásť. Ale v desiatich rokoch? A veď nemá ešte ani 30 kíl!, zhatila sa naša čitateľka Ema. Pravdou však je, že rast pŕs v desiatich rokoch je úplne normálny.

Začiatok rastu pŕs u dievčat totiž odborníci datujú medzi 9,5 až 13,5 rokom. Ich rast sa môže prejaviť zvýšenou citlivosťou v oblasti pŕs, a to aj na jemný dotyk (niektoré dievčatá kvôli bolestiam nemôžu spávať na bruchu), tiež pocitom pálenia a „napĺňaní“ prsníkov. Tento stav môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Do dvoch rokov menzes
Rast pŕs znamená vlastne začiatok puberty. Teraz už môžete očakávať aj rast ochlpenia na pohlavnom orgáne a pod pazuchami. A do dvoch rokov od začiatku rastu pŕs aj prvú menštruáciu. Tá sa dostavuje obvykle okolo dvanásteho alebo trinásteho roku, teda približne v siedmej triede. Nie je však výnimkou, ani v piatej triede, teda u desaťročných detí. „Čoraz častejšie sa stáva, že nám dievčatá začínajú dostávať menzes už v piatej triede, preto už vo štvrtej triede robíme prvé informačné školenia pre dievčatá, aby neboli zaskočené,“ hovorí učiteľka zo základnej školy. Je jasné, že doba a rýchlosť telesného vývoja je u každého dievčaťa odlišná. Niekedy môže nástup puberty začať aj o tri roky neskôr. Všeobecne však platí, že by ste sa mali poradiť s lekárom, pokiaľ sa u vašej dcéry do 13. roku neobjavia známky nárastu pŕs alebo do 15 rokov nedostanú menštruáciu.

Pripravte dievčatá na zmeny
Ako upozorňuje Maťová, úlohou rodičov by malo byť dievčatá pripraviť na to, ako sa v nasledujúcich mesiacoch bude ich telo meniť. Mali by vedieť, že dostanú prvú menštruácia, že ich boky sa rozšíria, že je normálne, ak sa jeden prsník bude vyvíjať rýchlejšie ako druhý. Ak máte ako rodič pocit, že by ste otvorený rozhovor na túto tému nezvládli, kúpte aspoň pre dcéru vhodnú knižku, z ktorej sa všetko podstatné dozvie. Na trhu ich je dostatok. Väčšina dievčat považuje veľkosť pŕs za veľmi významnú – hoci nemá vplyv na vylučovanie mlieka a kojenie, aj vďaka rôznych filmom či mužským narážkam sa veľkosť pŕs považuje za zjavnú výhodu.

Plastika u násťročných?
V Amerike či Anglicku (a verte či neverte, o pár rokov príde tento trend aj ku nám) už jedenásťročné deti túžia byť príťažlivé a sexi ako ich idoly, ktoré začali svoju spevácku či hereckú kariéru v štrnástich. Aj preto od rodičov drankajú, aby im zaplatili plastickú operáciu pŕs (ale mami, veď aj Britney Spearce ju ako mladá absolvovala), či estetickú operáciu nosa. Niektorí plastickí lekári tvrdia, že údajne až 50 percent záujemkýň o plastickú operáciu ešte nedosiahlo plnoletosť!

Potešte preto dievčatá s malými „prednosťami“ ich výhodami: pri behu im nebude nič veľké zavadzať a v neskoršom veku sa možno vyhnú problémom s chrbticou, ktoré veľké prsia so sebou prinášajú. Navyše, malé prsia neklesnú tak rýchlo ako veľké, a mnohým mužom vyhovuje, keď sú tak akurát do ruky.

Výtok a akné
Čo ešte môžu dievčatá v puberte čakať? Priehľadný pošvový výtok, ktorý sa prvýkrát objavuje približne rok pred prvou menštruáciou. Tento príznakov aktivity pohlavných orgánov je obvykle nedráždivý a nemá žiadny špecifický zápach. Býva mazľavý a má šedobielu farbu. Môže trvať niekoľko rokov. Zmeny v puberte sa môžu prejaviť na pleti. Nevyvážená funkcia pohlavných hormónov často vedie k uhrovitej pleti a akné. Časom sa tieto problémy upravia. Dôležitá je tiež pravidelná starostlivosť o pleť.

Kedy dospievajú dievčatá

Vývoj pošvy: 8,5 - 12,5 rokov

Začiatok rastu ochlpenia: 8,5 -12,5 rokov

Začiatok rastu pŕs: 9 - 13,5 rokov

Objavenie výtoku: 9,5 - 15,5 rokov

Rýchly rast postavy: 10 - 14,5 rokov

Prvá menštruácia: 11 - 15,5 rokov

Úplné vyvinutie pŕs: 12 - 16,5 rokov

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:22

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.