Tínedžeri a sex: chcú vedieť všetko

Ak máte doma tínedžera, rečičkami a zahmlievaním okolo sexu ho „nenakŕmite“. Násťroční chcú totiž o sexe vedieť všetko. Ak si myslíte, že pred nimi niečo utajíte s odôvodnením, že sú na to mladí, hlboko sa mýlite.

Vo veku približne 14 rokov si už dospievajúci medzi sebou povedia takmer všetko podstatné o sexe. Výdatne im v osvete pomáhajú tínedžerské časopisy, ktoré im ako na tanieri servírujú, kedy je najvhodnejší čas na prvé milovanie, ako by malo vyzerať aj ako chutia francúzske bozky.  Niet sa čo diviť, že mnohí rodičov s otázkami ohľadom sexu ani neobťažujú. Veď čo by už „ten starý“ (cháp otec) či „tá“ (cháp matka) mohli v svojom veku o sexe vedieť?!

Neznamená to však, že by sme mali na informovanosť okolo sexuality v tomto veku rezignovať, práve naopak. Pretože sexuológovia zistili, že tínedežeri, ktorí mali o sexe v detstve dostatok informácií, začali so sexuálnym životom neskôr ako ostatní.

Apropo, viete, kedy približne môžete čakať, že vaše dieťa príde o panenstvo? Podľa prieskumu firmy Durex, výrobcu prezervatívov, je priemerný vek prvej sexuálnej skúsenosti je dnes 17,7 roka, čo nie je až také zlé. Horšie je, že trendom je strata panenstva v čoraz nižšom veku.  A kde najčastejšie prichádzajú dievčatá o panenstvo? Nedivte sa, ale je to – doma. Vo chvíli, keď ste v práci, majú vaše dospievajúce ratolesti voľné pole a môžu sa oddávať prvým bozkom, dotykom, či nebodaj i niečomu viac.

Ak máte doma 16- 17-ročného chlapca či dievčinu, zbystrite pozornosť najmä v lete. Práve leto a prázdniny sú veľmi vhodným obdobím pre stratu panenstva – veď ak by ste aj náhodou boli doma, na lúkach či v lesoch sa vždy nájde dosť osamotených miest, kde sa môžu chlapec a dievča venovať jeden druhému.

Ak sa aj dievčiny rozhodnú, že si panenstvo uchovajú, určité sexuálne skúsenosti zrejme naberú. Vo svete sa začína medzi mladými čoraz viac presadzovať orálny a análny styk – pri ňom totiž nehrozí, že dievča otehotnie. Mladí ľudia tak zároveň sexom ukoja svoje pudy a túžby a zároveň sa uchránia pred skutočnou súložou. Dievčatá teda nemôžu otehotnieť, čo je pre nich najväčším strašiakom, a do svadby sú vlastne pannami. Akosi však zabúdajú na to, že sa napriek nesporným „výhodám“ orálneho sexu môžu nakaziť pohlavnou chorobou.

Odhoďte radšej všetky zábrany a poučte deti o tom, že nechráneným stykom (aj orálnym) môžu prísť k pohlavným chorobám. Preto je najlepšie, aby používali kondóm. Svojmu synovi i dcére zopár kúpte – len tak, pre istotu. Keď už je to leto J . Pravdepodobne si ich totiž sami v obchode nevypýtajú.

Ak máte doma pätnásťročnú dcéru, porozprávajte sa s ňou o rôznych formách antikoncepcie. Dnes je čoraz bežnejšie, že dievčatá už v tomto veku začínajú brať antikoncepčné tabletky. Niektoré kvôli ochrane pre otehotnením, iné pre úpravu cyklu či lepšiu pleť. Hoci vás to bude možno stáť trochu sebazaprenia, položte svojim dospievajúcim ratolestiam otázky, či by sa vás nechceli na niektoré otázky ohľadom prvých intímnych skúseností opýtať. Ak tú odvahu naberú, snažte sa im ich čo najlepšie zodpovedať.

Mýty o sexe
Nasledujúce „metódy“ antikoncepcie sa už dlho roky tradujú ako účinné, no opak je však pravdou. Prečítajte si a poučte svoje deti, že rozhodne vám nepomôže a pred nechceným tehotenstvom vás zaručene neochráni:

- umývanie sa po sexe
- nepravidelný sex
- prvý sex
- sex po stojačky
- ak muž vytiahne penis z pošvy ešte pred ejakuláciou
- ak ste nemali menštruáciu
- nepravidelná menštruácia

Naposledy zmenené pondelok, 11 január 2016 19:17

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.