utorok, 01 jún 2010 18:07

Ako napísať odvolanie voči neprijatiu na školu

Napísal(a) prerodicov

Výsledok prijímacích pohovorov zverejňujú vysoké aj stredné školy na svojich internetových stránkach, a tiež na výveskách v škole pod jednotlivými kódmi. Hneď, ako je známe, kto je prijatý a kto nie, začne sa v školách "chaos" s prijímaním a odvolávaním žiakov.

 

Niektorí totiž miesto na škole odmietnu, keďže boli úspešní aj na inej škole, ktorú si vybrali, a tak sa na ich miesto budú snažiť dostať tí, čo skončili tesne pod čiarou prijatia. Mnohých našich čitateľov zaujíma, čo robiť, ak ich dieťa na školu neprijmú, kde podať odvolanie a ako ho formulovať. Poradíme Vám.

Oznámenie o prijatí či neprijatí
Bezodkladne po tom, ako je známe, kto sa umiestnil nad čiarou prijatia a kto pod ňou, kto prijímacie skúšky urobil a kto ich nezvládol, je riaditeľ školy povinný vydať uchádzačom rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí. Musí ho vydať v takom termíne (hlavne pre neprijatých uchádzačov), aby si včas mohli podať prihlášku na inú strednú alebo vysokú školu, kde budú môcť znovu robiť prijímačky v ďalšom termíne.

Kedy sa odvolať
V prípade, že bol váš syn/dcéra neprijatý na strednú alebo vysokú školu pre to, že nezvládol prijímacie skúšky, nemáte veľké šance v odvolaní uspieť. Ak však bol neprijatý len pre to, že sa umiestnil pod čiarou prijatia, môže byť ešte na odvolanie prijatý. V školách sa totiž uvoľnia miesta po uchádzačoch, ktorí boli prijatí na dve školy naraz a vybrali si jednu z nich. Uspieť môže aj v prípade, ak škola v prijímacích skúškach urobila chybu (zle oznámkovala vášmu dieťaťu test, v otázkach bolo učivo zo strednej školy, ktoré tam nemá čo robiť).

Ako sa odvolať
V každom rozhodnutí o neprijatí je poučenie o tom, ako sa možno proti rozhodnutiu odvolať. Pozorne si ho preštudujte a na základe neho napíšte odvolanie (vzor odvolania nájdete nižšie). Písomné odvolanie proti rozhodnutiu o neprijatí sa zasiela riaditeľovi školy do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia. Riaditeľ školy alebo jej dekan (VŠ) preskúma dôvody vášho odvolania a ak zistí, že ste v práve, vydá znovu rozhodnutie o zrušení pôvodného rozhodnutia (neprijatia) a následne rozhodne inak (prijatie). Tento proces sa nazýva  autoremedúra.

Ak riaditeľ strednej školy nezistí dôvody na zrušenie svojho rozhodnutia, postúpi odvolanie na zriaďovateľovi školy: na príslušný samosprávny kraj alebo krajský školský úrad. V prípade vysokej školy je to rektorát. Tieto odvolacie orgány v druhom stupni znova preskúmajú dôvody odvolania. Potom potvrdia alebo nepotvrdia rozhodnutie riaditeľa školy a rozhodnú, či riaditeľ vydal správne alebo nesprávne rozhodnutie.

Náš tip
Ak by ste chceli vidieť, ako ste napísali svoju písomnú prácu a ako bola opravená, je to možné. Stačí ak o to požiada zákonný zástupca uchádzača riaditeľa strednej školy. Ten mu umožní nazrieť do písomných alebo iných prác. Nazrieť do písomných prác uchádzača môže aj triedny učiteľ alebo učiteľ, ktorý vyučuje predmet prijímacej skúšky na základnej škole.

VZOR ODVOLANIA NÁJDETE O 4 RIADKY NIŽŠIE  - SÚBORY NA STIAHNUTIE!

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:21


1 komentár

  • Odkaz na komentáre Eva Vrublová pondelok, 16 máj 2016 16:35 Napísal(a) Eva Vrublová

    pre nedostato miesta ma neprijali na obchodnú akadémiu tomáša akvinského v žiline aj ked som spravila prijímacie skúšky ako mám prosím postupovať

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom