pondelok, 31 máj 2010 15:04

Prácu či aupair pobyt v zahraničí

Napísal(a)
 
Dcéra pani Emílie má 17 rokov a veľmi by chceli ísť pracovať ako au-pair do Anglicka. Ivanin syn by si zase chcel ísť do sveta zarobiť v rámci študentskej brigády. Ani jedna z nich však nevie o práci v zahraničí ani základné informácie. Pre tých, ktorí o podobnej možnosti uvažujú, prinášame článok so základnými informáciami.

Moje dieťa má záujem o prácu v zahraničí - ako na to?
Úvodom je potrebné vedieť že, či už pracovné pobyty alebo študijné pobyty s pracovným povolením je možné zabezpečovať iba do tých krajín, kde vlády príslušných krajín povoľujú legálne pracovné pobyty. Medzi našimi študentami sú obľúbená najmä Írsko, Veľká Británia a Austrália.

Podľa čoho si treba vybrať pracovný pobyt?
V prvom rade je potrebné pre seba zodpovedať na niekoľko otázok ako napr:
- aký jazyk vaše dieťa ovláda a do akej miery
- či chce iba pracovať alebo aj študovať
- aké má vzdelanie alebo prax
Od týchto základných otázok sa bude odvíjať možnosť výberu typu pracovného pobytu.

Sú na ponuky obmedzenia?
Pri každej ponuke agentúr, ktoré prácu a štúdium v zahraničí sprostredkúvajú, by ste sa mali dočítať o podmienkach prihlásenia sa: ako napr: vek, vzdelanie, znalosť jazyka, výška poplatkov a pod. Je nutné si podrobne preštudovať podmienky – a topredtým než svoje dieťa prihlásite.

Prečo sú programy vekovo a jazykovo obmedzené?
Vek, jazyk alebo aj iné požiadavky určuje zamestnávateľ alebo právny predpis konkrétneho štátu. Z týchto dôvodov by mali byť tieto požiadavky uvedené v popise ponuky. Seriózne agentúry nebudú chcieť prijímať prihlášky od záujemcov, o ktorých vedia, že ich nedokážu umiestniť.

Môže sa moje dieťa zamestnať v zahraničí, aj keď neovláda jazyk príslušnej krajiny?
Žiaľ , to je možné iba vo veľmi málo prípadoch ( napr. na farmách, pri pásovej výrobe a pod..), v ktorých často ide najmä o tvrdú manuálnu prácu.

Na aký pobyt je možné najrýchlejšie a najlacnejšie vycestovať?
Pokiaľ máte doma slečnu vo veku od 18 - 27 rokov - veľmi rýchlo ju môžete umiestniť ako na Au Pair pobyt či už v Európe alebo v USA. Au-Pair pobyt je najefektívnejší a najlacnejší pobyt na zdokonalenie sa v jazyku a popritom na štart postačí mať len asi 6000 korún.

Od kedy je možné prihlásiť sa na prázdninové pobyty?
O prázdninové pobyty je zo strany študentov obrovský záujem. Na tieto programy agentúry prijímajú prihlášky už od októbra v predchádzajúcom roku, všeobecne sa doporučuje prihlásiť sa čo najskôr.

Syn je teraz zamestnaný, môže podať výpoveď, ak chce ísť pracovať do zahraničia?
Žiaľ , vopred nie je možné určiť za aký čas vám agentúra nájde umiestnenie, ani to, že umiestni každého kandidáta podľa svojho očakávania. Je to z dôvodov, že nikdy vopred nedokáže presne odhadnúť situáciu na pracovnom trhu v čase plánovaného odchodu. Po ponúknutí pracovnej ponuky zahraničný zamestnávateľ obyčajne bude požadovať nástup do práce v priebehu 1-2 týždňov, preto doporučujme o vašich plánoch synovho zamestnávateľa vopred informovať.

Máme záujem o jazykový kurz a popritom možnosť pracovať - v ktorých krajinách je tento pobyt možný?
Mnoho mladých ľudí nemá dostatok financií, aby si mohlo dovoliť iba jazykový kurz z vlastných nákladov. V Anglicku, Austrálii a v Írsku je možné popri štúdiu angličtiny aj legálne pracovať. V ostatných krajinách - možnosť práce popri štúdiu nie je povolená.

Bude moja dcéra potrebovať víza?
V krajinách EÚ, ktoré povolili voľný pohyb pracovnej sily, víza nie sú potrebné. Ale napríklad do USA víza sú potrebné, ambsáda USA každého žiadateľa posudzuje individuálne. V spolupráci s agentúrou a pri vhodnej príprave však má veľkú šancu uspeiť.

Započítava sa čas odpracovaný v zahraničí do dôchodku?
V každom štáte pokiaľ pracujete legálne zamestnávateľ má povinnosť odvádzať za vás odvody do fondov podľa predpisov svojej krajiny. Na základe týchto odvodov môžete v budúcnosti žiadať o dôchodok v príslušnej krajine podľa jej predpisov.

Budem mať zdravotné a sociálne v zahraničí?
Zamestnávateľ podľa predpisov svojej krajiny má za vás odvádzať všetky odvody.

Kedy platím poplatok za vybavenie pobytu?
Na pracovné pobyty do EÚ sprostredkovateľský poplatok väčšinou platíte až po zabezpečení práce, tzn. až keď vám konkrétnu pracovnú pozíciu agentúra ponúkne, vy ju prijmete, a následne vám bude doručený (osobne alebo poštou) pracovný kontrakt so zamestnávateľom a taktiež zmluvu so sprostredkovateľskou agentúrou. Výnimku tvoria niektoré typy pobytov, kde sa platí programový poplatok.

Viac informácií o práci v zahraničí nájdete na stránke www.lotty.sk

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Doprajte bábätku masáž. Prečo je dôležitá a ako na to?

Doprajte bábätku masáž. Pr…

Masáže pre bábätko predstavujú veľmi príjemné chvíľky, rovnako ako pre dospelého človeka. Je to vhodný...

Prev Next