Čo robiť, ak máte pocit, že sa začal predčasný pôrod

O predčasnom pôrode sa hovorí pri predčasnom narodení žijúceho dieťaťa. Ešte pred niekoľkými rokmi „predčasne“ znamenalo 28 až 37 týždeň tehotenstva, pôrodná hmotnosť sa pohybovala medzi 1 až 2,5 kg. Dnes sa dá dieťatko zachrániť už v 24. – 37. týždni tehotnosti.

 

V skoršom štádiu tehotenstva spravidla ide o potrat, pretože dieťatko sa zrejme nepodarí zachrániť. Predčasný pôrod spoznáte podľa toho, že začnete mať pôrodné bolesti, pocítite akési ťahanie v krížoch, prípadne vám odtečie plodová voda. Lekári sa budú snažiť urobiť všetko preto, aby pôrod zastavili, nemusí sa im to však podariť.

V každom prípade budete musieť zostať v nemocnici. Lekári vám doporučia pokoj na lôžku, taktiež dostanete lieky na spomalenie kontrakcií, a kvôli dieťatku zase kortizón na zrenie jeho pľúc. Ak začnete rodiť skôr ako v 38- 40 týždni tehotenstva, a pôrod sa nepodarí zastaviť, zrejme sa vaše bábätko narodí s nízkou pôrodnou hmotnosťou: od 500 do 2 500 gramov. Následkom predčasného pôrodu tiež môže byť porucha prispôsobenia sa na život mimo materského tela, prípadné trvalé poškodenia, hlavne mozgu a – v najhoršom prípade dokonca aj smrť dieťaťa.

Príčiny predčasného pôrodu sú rôznorodé a v jednotlivých prípadoch nie vždy vysvetliteľné. Rizikom spôsobujúcim predčasný pôrod však môže fajčenie (viac ako 15 cigariet denne), predchádzajúce predčasné pôrody alebo potraty, vek matky (mladšia než 18 a staršia než 35 rokov), viac ako piaty pôrod. Predčasný pôrod môže dokonca spôsobiť aj zlý psychický stav matky (rozhádané manželstvo, neželané dieťa, slobodná matka).

Čo robiť?
Ak máte pocit, že začali pôrodné kontrakcie, odtiekla vám plodová voda, hoci máte do pôrodu ešte ďaleko, neodkladne navštívte lekára. Pôrodník sa musí vyšetrením matky a dieťaťa presvedčiť o stave „oboch“ pacientov, pretože ďalšie konanie závisí v prvom rade od stavu dieťaťa. Ak dieťa nie je poškodené, musí sa urobiť všetko preto, aby sa gravidita – podľa doby trvania tehotnosti a stavu dieťaťa – uchovala, alebo úspešne skončila.

V nemocnici budete ležať (najlepšie v polohe na boku alebo s vyvýšenou panvou na šikmej ploche, aby sa zredukoval tlak na nervovú spleť v panve, a tým sa prerušili kontrakcie), a lekári vám budú podávať lieky na potlačenie činnosti maternice.Súčasne dostanete aj magnézium na upokojenie.
Okrem toho môžete dostať upokojujúce lieky, ako napr. válium, prípadne aj kortizón na urýchlenie zrenia pľúc u dieťaťa. Ak sa otvára krčok maternice, lekári vám ho môžu zašiť.

Ak je dieťa už natoľko vyvinuté, že má dobré šance na prežitie, môže sa pôrod aj ukončiť. Po pôrode sa uloží do inkubátora, ktorý napomáha ďalšiemu vývoju nezrelého dieťatka.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:26

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.