Pôrod v Česku: ako ho vybaviť a čo stojí?

Pôrod v susednom Česku vyhľadávajú mnohé slovenské mamičky, a to najmä kvôli ochote a ústretovosti českých lekárov a sestričiek prispôsobiť pôrod predstavám mamičky.

Mnohé kvôli tomu neváhajú obetovať aj približne 300 - 350 eur, ktoré pôrod v Čechách stojí. 

Čo robiť, ak chcete rodiť v Čechách? Asi mesiac pred pôrodom si vyhľadajte pôrodnicu v Čechách (alebo sa s ňou telefonicky či e-mailom nakontaktujte) a dohodnite si pôrod. V nemocnici vám dajú všetky potrebné inštrukcie. Potom sa už len stačí pár dní pred pôrodom ubytovať neďaleko od pôrodnice alebo ak ste z Bratislavy a blízkeho okolia, risknúť, že po začatí pôrodných sťahov prídete do pôrodnice načas. Čo sa týka finančnej stránky, všetko si budete hradiť sami, naše poisťovne vám pôrod nepreplatia (iba ak by ste úplnou „náhodou“ akurát v čase pôrodu prechádzali cez Českú republiku a začal sa vám pôrod). Pôrod v Čechách stojí približne 10-tisíc českých korún (350 eur).

Nezabudnite však, že po pôrode v Čechách budete mať sťaženejšie byrokratické vybavovanie po pôrode. Dieťa budete musieť prihlásiť na českú matriku a potom požiadať o správoplatnenie dokumentov na Slovensku. Matriku tak vlastne budete vybavovať dvakrát. A nezabudnite, že dieťa bude mať ako miesto narodenia uvedenú inú republiku a mesto v nej – napríklad Brno, a nie slovenské mesto.

Chcete rodiť v Brne?
Tu sú adresy troch brnenských pôrodníc, Slovenky chodia najčastejšie rodiť do prvých dvoch.
FN Brno, Obilní trh 11, 625 00 Brno. Telefon: +420 532231111
Fakultní nemocnice Brno - Bohunice, Jihlavská 20, 62500 Brno,tel: Tel: +420 532233843
Nemocnice Milosrdných bratří, Polní 3, 639 00 Brno, Tel: +420 543165222 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:37

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.