Odber pupočníkovej krvi

Pupočníková krv sa ešte donedávna po pôrode sa likvidovala. Akonáhle sa však zistilo, že krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa v nej nachádzajú, pomáhajú pri liečbe viac ako 70-tich smrteľných ochorení, nastal po pupočníkovej krvi veľký dopyt.

Začali sa zakladať registre pupočníkovej krvi od dobrovoľných darkýň, kde sa uschovávajú jednotky pupočníkovej krvi pre medzinárodnú výmenu. Začalo sa robiť aj rodinné darcovstvo. Ak sa v rodine narodilo choré dieťa, ktorému môžu pomôcť krvotvorné kmeňové bunky z pupočníkovej krvi súrodenca, v prípade, že je matka tehotná, odoberú pupočníkovú krv súrodencovi a krvotvorné kmeňové bunky sa poskytnú chorému dieťaťu. Je až 25 percentná šanca, že súrodenci budú geneticky zhodní a pupočníková krv jedného z nich môže pomôcť tomu druhému.

Pupočníková krv sa odoberá po narodení dieťaťa a prestrihnutí pupočníka (pupočná šnúra). Odber teda nemá s dieťaťom nič spoločné, v čase odberu je dieťa už v starostlivosti detského lekára alebo sestry. Odber sa vykonáva cez pupočník ešte pred pôrodom placenty. Asi 97 percent pupočníkovej krvi sa nachádza v placente a asi 3 percentách v pupočníku, preto správnejšie je označenie placentárna krv. Po prestrihnutí pupočnej šnúry sa krv v placente rýchlo zráža, preto odber musí byť vykonaný okamžite. Placenta a pupočník sú orgánmi dieťaťa a zabezpečujú počas tehotenstva spojenie s maternicou.

Odber pupočníkovej krvi je bezbolestný pre matku rovnako aj pre dieťa.
Priemerné množstvo pupočníkovej krvi odobratej z placenty je 90 ml. Čím väčšie množstvo sa odoberie, tým väčší počet kmeňových buniek je možné uchovať.
Najdôležitejšie je, aby pupočníková krv bola sterilná. Keďže pupočník prechádza, tak ako dieťa, cez pôrodné cesty bohaté na vaginálnu flóru, je veľké riziko, že sa odber kontaminuje baktériami. Tomu sa dá zabrániť precíznym opláchnutím a vydezinfikovaním pupočníka. Pri správne vykonanom odbere je riziko kontaminácie minimálne.
Pupočníkovú krv je možné odoberať do striekačiek alebo do špeciálnych vakov. Odbery do striekačiek sú lacnejšie a jednoduchšie, na druhej strane množstvo odobratej krvi je menšie. (Niektoré firmy odoberajú pupočníkovú krv do striekačiek, niektoré dávajú pôrodníkom možnosť výberu, my trváme na odbere do špeciálneho vaku vzhľadom na najlepšie výsledky).

Darovať pupočníkovú krv môžete bezplatne, avšak ak chcete krv uschovať špeciálne pre svoje dieťa či príbuzných, táto služba je spoplatnená – stojí približne 750 eur (25-tisíc korún). Pupočníková krv sa na želanie rodičiek odoberá v takmer všetkých pôrodniciach na Slovensku.

 

Naposledy zmenené sobota, 19 máj 2012 20:06

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.