Aj z tohoto dôvodu je dobré absolvovať niektorú z príprav na pôrod, prípadne ešte pred pôrodom navštíviť pôrodnicu – mnohé ponúkajú pre mamičky prípravy na pôrod, v rámci ktorej vás prevedú pôrodným oddelením, pustia ukážku pôrodu, prípadne vám poskytnú informácie o epidurálnej analgézii.
Výborným riešením tiež môže byť napísanie si Pôrodného plánu. Slúži na to, aby lekári a zdravotnícky personál vedeli, aké máte predstavy o pôrode: napríklad či pri sebe chcete mať partnera, či chcete, aby lekár použiť epidurál, prípadne kto by vás mal ošetrovať. Nie vždy však má pôrodný plán zmysel.
Je napríklad veľmi pravdepodobné, že váš pôrodný plán, nech ho zostavíte akokoľvek dobre, nebude mať zmysel, ak s ním vopred neoboznámite svojho ošetrujúceho lekára. Ťažko si totiž predstaviť, že prídete rodiť do preplnenej pôrodnice, kde bude lekár obskakovať niekoľko rodičiek a vy mu zrazu budete pchať do rúk kus papiera, aby si prečítal váš pôrodný plán. Pravdepodobne na to nebude mať čas.
Rovnako nemá zmysel spoliehať sa na to, že počas pôrodu pôjde všetko presne podľa vášho pôrodného plánu. Vždy sa môže vyskytnúť nečakaná komplikácia alebo zrazu môžete zmeniť názor. Napríklad: ste striktne proti epidurálu, a aj to riadne zaznačíte do svojho pôrodného plánu. Bolesti vás však svojou silou naozaj prekvapia a zrazu sa rozhodnete, že epidurál predsa len podstúpite (samozrejme, ak je to ešte možné). Potom vás však môže prekvapiť, keď lekár pod vplyvom zlej nálady zahlási: „Skutočne? Ale veď v pôrodnom pláne ste mi vraveli, že epidurál odmietate! Tak čo vlastne chcete?“ (pozn. red. Aj lekár je len človek a môže sa stať, že zareaguje takto skratovo).
Pôrodný plán však má zmysel, ak ste dohodnutá s ošetrujúcim lekárom, a svoje predstavy o pôrode si s ním vopred prejdete. Cieľom plánu je ujasniť si, ako si svoj pôrod predstavujete: Koho si prajete mať pri sebe, kto by vás mal odrodiť, či chcete mať dieťatko po pôrode pri sebe na izbe, s ktorými zákrokmi súhlasíte a s ktorými nie.
Pomáha v prvom rade vám, pretože si ujasníte, čo vlastne od pôrodu očakávate, ale aj vášmu partnerovi, ktorý vďaka nemu vaše predstavy pochopí, a samozrejme, lekárovi, ktorý na základe neho bude môcť rešpektovať vaše želania. Nebojte sa povedať, čo chcete, veď ako sa hovorí: Nemému decku ani vlastná mať nerozumie. Ak nikomu nedáte vedieť, ako by ste chceli prežiť pôrod, nemôžete čakať, že to sám vytuší.
Náš tip:
Pôrodný plán sa snažte napísať čo najstručnejšie. Lekár pri pôrode (zvlášť, ak nie je vopred dohodnutý), zrejme nebude mať čas čítať niekoľko stranový elaborát. Svoje predstavy formulujte jasne a výstižne, vtedy má váš pôrodný plán šancu, že si ho niekto prečíta a sčasti aj zapamätá. Pôrodný plán by mal mať najviac jednu stranu!
Pôrodný plán podľa našich predstáv:
1. Základné údaje:
Do tejto časti napíšte svoje meno, adresu, poisťovňu, meno gynekológa, základnú zdravotnú diagnózu (najmú ak užívate nejaké lieky, máte vysoký krvný tlak či tehotenskú cukrovku), mená pre dieťatko (jedno chlapčenské, jedno dievčenské).
Uveďte, na kedy je stanovený termín vášho pôrodu, a či tehotenstvo doposiaľ prebiehalo bez komplikácií alebo nie.
2. Základné požiadavky:
Keďže rodím po prvýkrát, bola by som rada, ak by ste ma mohli informovať o postupovaní pôrodu a o tom, čo bude nasledovať a prečo.
- Pokiaľ nedôjde k zdravotným komplikáciám bola by som rada, aby pôrod prebiehal prirodzene a bez vonkajších zásahov. Nemám záujem o epidurálnu analgéziu.
- Prajem si, aby počas pôrodu bol pri mne prítomný môj partner.
- Naopak si neprajem, aby boli počas môjho pôrodu na sále prítomní študenti medicíny, prípadne ma vyšetrovali.
- Súhlasím s odberom pupočníkovej krvi.
2. Počas I. doby pôrodnej uvítam:
Klystír je pre mňa prijateľný, prispôsobím sa vašim zvykom.
Holenie už nemusím absolvovať, pretože som sa pripravila doma.
Budem rada, ak mi poradíte pri správnom dýchaní a pri úľavových polohách, a budete ma informovať o všetkých zásahoch a podávaní liekov.
Uvítala by som voľnejší pohyb, ktorý napomáha prirodzenému pôrodu, nielen ležanie na lôžku.
Neprajem si pôrod urýchľovať medikamentami.
3. Počas II. doby pôrodnej uvítam:
- O možnosť výberu najpohodlnejšej doby pre tlačenie a ich striedanie.
- Pokiaľ je to možné, bola by som rada, ak hrádza bola nastrihnutá len v prípade, ak je to skutočne potrebné.
- V prípade komplikácii si prajem byť informovaná o všetkých zásahoch, ktoré budete musieť urobiť. Ak dôjde k cisárskemu rezu, uvítam, pokiaľ by mohol prebehnúť len s epidurálnou analgéziou a otec bol po celú dobu prítomný.
4. Po pôrode prosím:
- O prestrihnutie pupočníka až po jeho dotepaní. Tento úkon by rád urobil otec.
- O položenie bábätka ihneď na bruško a umožnenie prisatia k prsníku kvôli obavám z komplikácii pri dojčení (mám vpadnuté bradavky).
- Neprajem si, aby bolo bábätko hneď po pôrode merané, poprosím o chvíľu intimity s ním a jeho otcom.
5. Na oddelení šestonedelia by som uvítala:
- Ak by bolo bábätko so mnou na izbe (rooming in) po celú dobu pobytu.
- Pokiaľ budete bábätko vyšetrovať, chcem byť vždy prítomná (alebo jeho otec).
- Poprosím o pomoc a radu s prípadnými problémami pri dojčení.
- Pokiaľ to bude možné, mám záujem o nadštandartnú izbu, zvýšené výdavky si priplatím.
Ďakujem