Prakticky pri každom pôrode, ktorý by mohol ohroziť život rodičky a plodu, sa pôrod ukončuje operatívne, a to buď vaginálnou alebo brušnou cestou.
Lekár môže zvoliť kliešťový pôrod (na vytiahnutie hlavičky sa použijú pôrodnícke kliešte), alebo vákuumextrakciu (použije sa násavný zvon na vytvorenie podtlaku pri pôrode hlavičky) – tieto zákroky nahrádzajú alebo skracujú vypudzovaciu pôrodnú fázu. Používajú sa, keď pôrod trvá veľmi dlho, ak u matky existuje slabá pôrodná činnosť alebo ak existuje kompresia pupočnej šnúry.
Obidva tieto zákroky síce prinášajú isté riziká (napr. po použití klieští alebo vákuumextrakcii bude mať možno dieťa zopár dní neprirodzene predĺženú hlavičku, prípadne môže dôjsť k jej jemnému pohmoždeniu, keďže kliešte tlačia na hlavičku o sile asi 2,5 kg), ale sú nevyhnutné pre úspešné dokončenie pôrodu. Extrakcia pomocou klieští ako aj vákuová extrakcia sa dnes používajú už len zriedka.
Asi v 10 percentách prípadov sú lekári nútení použiť pri pôrode cisársky rez. Vo vyspelých krajinách je toto percento vyššie, keďže pacientky si vyslovene môžu zvoliť tento spôsob pôrodu (u nás to možné nie je), a lekári sa tiež často rozhodnú pre cisársky rez pri prvom náznaku komplikácií.
Cisársky rez je možné urobiť v lokálnej epidurálnej anestézii - (umŕtvi sa operovaná oblasť a obe nohy, ale pacientka pociťuje akoby tlačenie a ťahanie - jej výhodou je, že rodička si môže hneď po pôrode privinúť svoje dieťa), alebo v celkovej anestézii. Tá sa však vo väčšine nemocníc robí len pri extrémnej časovej tiesni alebo na želanie matky. Lekár sa musí ponáhľať, aby bolo dieťa účinku narkotík a pôsobeniu iných liekov vystavené čo najkratšie.
Operácia sa začína priečnym rezom na podbruší v oblasti „bikín“. Potom sa odkrýva vrstva za vrstvou – podľa možnosti bez použitia noža a nakoniec sa otvorí maternica. Hlavička dieťaťa sa manuálne vyberie a dieťa sa rýchlo narodí.
Po cisárskom reze sa budete dlhšie zotavovať, niektoré matky majú aj problémy s dojčením.