pondelok, 21 december 2009 17:53

Rodný list, karta poistenca, správa o novorodencovi

Napísal(a) prerodicov

Po pôrode vás, alebo skôr vášho partnera, čakajú nevyhnutné papierovačky. Bábätku treba vybaviť preukaz poistenca, rodný list, budete potrebovať správu o novorodencovi či správu o rodičke.

Rodný list

Najdôležitejší doklad malého človiečika sa vybavuje po jeho narodení, preto zrejme ostane táto povinnosť na krku ockovi. K vybaveniu rodného listu potrebujete hlásenie o narodení dieťaťa, ktoré dostanete v pôrodnici po narodení bábätka, sobášny list a občianske preukazy oboch rodičov. Ak ste slobodná mamička, budete potrebovať len svoj občiansky preukaz. Ak ste rozvedená, tak musíte doložiť aj právoplatný rozsudok o rozvode.

Rodný list sa vybavuje na matrike v mieste bydliska (okresný alebo obecný úrad), a matrikárka ho vydá len rodičom dieťaťa, prípadne osobe s úradne overeným splnomocnením. Starostlivo si ho odložte.

Kópiu rodného listu dieťaťa je potrebné zaslať vášmu zamestnávateľovi.
Na matrike automaticky dostanete aj formulár Žiadosti o jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa („kočíkové“ alebo „pôrodné“). Spolu s kópiou rodného listu ho predložíte Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý vám príspevok vyplatí. Ak sa vám narodilo prvorodené dieťa, môžete sa tešiť aj na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa.

Správa o novorodencovi
Okrem hlásenia o narodení dieťaťa dostanete v pôrodnici aj Správu o novorodencovi. Túto by mal otecko (alebo iný príbuzný) odniesť do 24 hodín po pôrode detskému lekárovi v mieste vášho bydliska, alebo ak ste si  pred pôrodom dohodli iného pediatra, tak ku nemu. Lekár vás po návrate z nemocnice do 24 hodín osobne navštívi u vás doma, dieťatko skontroluje, pomôže vám, ak si s niečím nebudete vedieť rady a objedná vás na prvú návštevu detskej poradne. Potom už budete k pediatrovi s dieťatkom pravidelne dochádzať.
Nezabudnite k nemu priniesť aj Zdravotný preukaz dieťaťa so základnými zdravotnými údajmi a Očkovací preukaz, ktoré dostanete ešte v pôrodnici.

Správa o rodičke
Túto správu tiež vystavujú v pôrodnici. Bude v nej popísaný váš pôrod, zdravotný stav a prípadné komplikácie. Po uplynutí šestonedelia ju odovzdajte svojmu gynekológovi, ktorého by ste mali v tej dobe navštíviť, aby vás mohol skontrolovať.

Karta poistenca
Hoci pri prvých prehliadkach dieťatka vám bude stačiť kartička zdravotného poistenia matky, čím skôr by ste si mali vybaviť aj zdravotný preukaz dieťaťa. Lehota pre prihlásenie bábätka do zdravotnej poisťovne je 60 dní od pôrodu. Musíte vyplniť prihlášku a doložiť rodný list dieťaťa. Za nezaopatrené dieťa platí poistné štát, nemusíte teda poisťovni nič uhrádzať.

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 23:01


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Triky ako rýchlo pomôcť bábätku pri kolike

Triky ako rýchlo pomôcť bá…

Niekoľko hodinové plače bábätka vôbec neznejú ako ladné tóny upokojujúcej melódie. Čo nám tým bábätko...

Prev Next