Antikoncepcia po pôrode

Mnoho žien si myslí, že počas dojčenia sú chránené proti počatiu ďalšieho dieťatka. Nie je to celkom tak – plodnosť žien je vtedy znížená, ale nie nulová! Ako sa chrániť proti otehotneniu? Je možné hneď po skončení šestonedelia začať brať antikoncepciu?

Antikoncepciu je možné začať brať prakticky hneď po ukončení šestonedelia,“ hovorí gynekológ MUDr. Juraj Šimko, CSc. Podľa neho veľa žien otehotnie počas dojčenia, pretože si myslia, že sú proti otehotneniu chránené - avšak nie je tak. „Plodnosť žien je v tomto čase síce znížená, ale nie nulová,“ upozorňuje Šimko.

Ak chcete mať úplnú ochranu proti počatiu, môžete svojho lekára požiadať o antikoncepciu s gestagénom. Vášmu dieťatku škodiť nebude, a môžete ho bez problémov dojčiť. Ak sa predsa len obávate hormónov, môžete siahnuť po vnútromaternicovom teliesku (DANA). Tento kedysi zaznávaný spôsob antikoncepcie sa dostáva opäť do popredia.

Dnešné telieska sú z oveľa kvalitnejších materiálov ako kedysi, na výber je niekoľko veľkostí. Sú dokonca dostať kombinácie so zlatom a striebrom, ktoré majú výraznejší protizápalový účinok,“ hovorí Juraj Šimko.

Aj cenovo je táto antikoncepcia oveľa dostupnejšia. Najlacnejšia DANA vás bude stáť asi 50 eur (1500 Sk) aj s nasadením (tie drahšie 70 až 200 eur) - a päť rokov máte o antikoncepciu postarané. Mnohí lekári odporúčajú aj teliesko Mirena, ktoré je síce o niečo drahšie, ale ženy ho spravidla lepšie znášajú.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:35

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.