streda, 09 december 2020 09:17

Nastavte sa na pokojný pôrod, lebo tak to v ženskom tele funguje

Napísal(a)

Keď sa povie pôrod, mnohým z nás prehrmí hlavou scéna z filmu, kde prepotená mamička vytláča svoje bábätko v neznesiteľných bolestiach, sprevádzaných teatrálnymi výkrikmi. Ani filozofie všakovakých organizácií a centier imidž pokojného prirodzeného pôrodu obzvlášť nevylepšujú. Len čo dostaneme tehotenský preukaz, už nás lákajú na špeciálnu starostlivosť, odborníkov za príplatky a bolesť tlmiace prípravky. Je naozaj toto to, čo potrebuje žena pre ľahší, menej bolestivý pôrod?

Z najkrajšieho momentu v živote sme stvorili hrôzu

Aj vďaka neobjektívnym zobrazeniam zrodu života sa čoraz viac bojíme rodiť a čoraz viac mladých dievčat vníma pôrod ako gradovanie neznesiteľnej bolesti, ktorá sa nedá zvrátiť a treba ju doslova a do písmena pretrpieť, kým príde dieťatko na svet. Pravda je však taká, že ženské telo sa dokáže pri pôrode natoľko uvoľniť, že pôrod nemusí vôbec bolieť a aj prvorodička ho môže zvládnuť bez bolestí či teatrálneho kriku. Takýto pôrod je skutočne dojímavým zážitkom a od filmových fantázií má na míle ďaleko. Stačí len odbúrať strach a nastaviť svoju myseľ tým správnym smerom. Ďalšiu veľmi dôležitú úlohu pri pôrode zohrávajú tiež prostredie a ľudia, ktorí sa ho zúčastňujú.

Všetko je v hlave

Kedysi sme rodili viac. Jedna žena mala v priemere 5 až 7 detí, rodila doma, veľakrát sama, alebo jej asistovala len miestna babica a partner. Pôrody boli, tak ako aj pre zvieratá, prirodzeným aktom a žena sa naň už od počatia postupne pripravovala. Keby sa niektorá z týchto žien prebrala do súčasnej doby, asi by nechápala. Väčšinu svojho života sú ženy vychovávané vo viere, že s pôrodom sa automaticky spája veľké riziko a neznesiteľná bolesť. Fóbia z pôrodu má dokonca aj svoj oficiálny názov a hovorí sa jej tokofóbia. Vďaka kultúrne podmieneným predstavám a mýtom obklopujúcim pôrod, sme si z tohto prirodzeného aktu sami urobili traumatizujúci zážitok.

Pôrod očami našich predkov

Čo bolo v minulosti samozrejmosťou, v súčasnosti sa stalo komplexným programom, opierajúcim sa o psychickú a rovnako i fyzickú pohodu matky, v neposlednom rade i jej partnera a novorodenca, bez ohľadu na to, či prebehne pôrod v pokoji domova za asistencie pôrodníka, nemocnice, alebo v pôrodnom centre. Vďaka takzvanému hypnopôrodu sa budúci rodičia počas tehotenstva učia techniky hlbokej relaxácie, vizualizácie a autohypnózy. „Cieľom týchto techník je pomôcť docieliť príjemnejší pôrod. Metóda hypnopôrodu podnecuje pokojné, vyrovnané a prirodzené tehotenstvo, pôrod a vytváranie citových väzieb s dieťaťom v rámci celej rodiny,“ začína vysvetľovať Miroslava Peťková, klinická hypnoterapeutka a certifikovaná lektorka kurzov HypnoPôrodu. Zdôrazňuje, že na rozdiel od iných pôrodných metód, ktoré učia zvládať bolesť, hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pôrod nemusí byť nevyhnutne bolestivý, ak je matka náležite pripravená a uvoľnená. „Ak ženy pochopia, že bolesť spôsobujú hormóny, ktoré produkuje strach, naučia sa strach odblokovať a namiesto toho vytvárať v tele endorfíny — hormóny šťastia a duševnej pohody. Namiesto vyčerpávajúceho plytkého dýchania a techník odvádzania pozornosti, ktoré sú typické pre klasickú prípravu na pôrod, si budúce mamičky aplikujúce metódu hypnopôrodu osvoja techniku hlbokého brušného dýchania a úplnej relaxácie, ktorá im počas pôrodu umožní pracovať v harmónii so svojím telom a svojím dieťaťom. Výsledkom je kratší a pokojnejší pôrod tak pre matku, ako i pre jej dieťa,“ garantuje skúsená lektorka, ktorá tomuto presvedčeniu zasvätila nie len svoje štúdium, ale i niekoľkoročnú prax doma i v zahraničí.

Má alebo nemá byť partner pri pôrode?

Tak to je otázka, ktorú rieši azda každý pár. Občas sú muži pri pôrode vnímaní ako nejaké tretie koleso na voze, menej dôležitý účastník. Bezprostredný kontakt s príchodom spoločného dieťatka je rovnako silný i pre partnera a toto sú práve tie momenty, ktoré mladú rodinu skutočne zoceľujú a stavajú pevné základy pre ich putá. Podľa Peťkovej je opora, nielen počas pôrodu, ale i počas tehotenstva, nesmierne dôležitá. Avšak, tlačiť na svoju polovičku, aby stoj čo stoj asistovala pri pôrode, nemusí byť vždy najšťastnejšie riešenie. „Myslím, žeby bolo nesprávne, aby sme vyvíjali takýto tlak na páry a zvlášť mužov, aby sa zúčastňovali pôrodu. Mužská energia pri pôrode je otázna. Ak sa ale muž rozhodne pri pôrode byť – je dôležité, aby sa pripravil rovnako ako aj maminka. Partner pri pôrode je myslený ako PÔRODNÝ SPOLOČNÍK-OPORA, a tou môže byť nielen muž, ale aj sestra, matka, dula, kamarátka, a tak ďalej,“ odpovedá a zároveň hneď opisuje, ako by to malo po správnosti prebiehať: „Pôrodný spoločník robí cvičenia spolu s budúcou mamičkou a pomáha jej pripraviť sa na hlbokú relaxáciu. Počas pôrodu partner usmerňuje rodiacu mamičku pomocou hypnotických pomôcok, relaxačných techník a vizualizácií, upokojuje ju, zabezpečuje utišujúce opatrenia, a nakoniec sa pripojí k vítaniu nového dieťatka, často tým, že ho vezme do náručia, len čo sa narodí.“ A to nie preto, žeby rodiaca mamička bola v akomsi tranze či bezvedomí, ale pre pevné puto celej rodiny. „Hoci je mamička absolvujúca hypnopôrod v stave hlbokej relaxácie, je súčasne pri plnom vedomí ako aktívna účastníčka pôrodného procesu, a kedykoľvek chce, môže sa rozhodnúť vrátiť do konverzačného stavu alebo byť mobilná,“ pokračuje Peťková. Mamičky sú pri pôrode akurát tak maximálne sústredené na svoje telo a na dieťatko. Názov hypnopôrod hovorí iba o tom, že sa snažia nevnímať okolité rušivé elementy a práve vďaka vysokej koncentrácii môžu občas stratiť pojem o čase. To sa predsa stáva, že niekedy sa aj hodina zdá ako pár minút.

Odbúranie strachu vítajú aj pôrodnice

S technikami hypnopôrodu môžu pracovať aj tie páry, ktoré sa rozhodnú porodiť v klasickej pôrodnici. Nielen psychológovia, ale i lekári sa začínajú čoraz viac zaujímať o tieto metódy, pretože výrazne uľahčujú celkovú spoluprácu s rodičkou a ovplyvňujú priebeh pôrodu. Dokonca si ich pochvaľujú aj v prípadoch, kedy prirodzený pôrod nie je možný. „Mamičky, ktoré sa zo zdravotných dôvodov potrebovali podrobiť plánovanému cisárskemu rezu, uvádzajú, že boli úplne uvoľnené pred zákrokom, počas neho i po ňom. Mnohé z nich dokonca potrebovali po pôrode menej alebo žiadne lieky a vo veľmi krátkom čase boli schopné vrátiť sa do režimu normálneho fungovania,“  vyberá zo skúseností svojich klientok Miroslava Peťková.

Dôstojný pôrod, s láskou a nehou...
Hoci ženy rodiace technikou hypnopôrodu môžu stále vnímať pocity prirodzeného zvierania alebo tlaku, väčšina opisuje svoju pôrodnú skúsenosť ako harmonickú spoluprácu so svojím telom prostredníctvom pocitov, čo im umožnilo vyhnúť sa neznesiteľnej bolesti. Miroslava Peťková s týmito výpoveďami absolútne súhlasí a na záver zdôrazňuje: „Keď je žena pri pôrode náležite uvoľnená, nemá strach, cíti sa bezpečne a jej želania sú rešpektované, prirodzene prechádza do zmeneného stavu vedomia a jej uvoľnené telo začne produkovať endorfíny, prírodné relaxanciá. Je to jeden zo spôsobov, ako docieliť relatívne bezbolestný pôrod, respektíve, aby sa dal ľahko zvládnuť.“Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.