štvrtok, 16 október 2014 12:18

Čo spôsobuje 40 % predčasných pôrodov?

Napísal(a)

Vedci identifikovali potenciálnu príčinu štyridsiatich percent pôrodov predčasne narodených detí. Každý rok sa podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA takmer jedno z ôsmich detí narodí predčasne (pred 37 týždňom), čo pre ne znamená vyššie riziko zdravotných problémov v neskoršom živote.

Vedci z Queen Mary University a University College London ale nedávno identifikovali chemický reťazec udalostí, o ktorých sa domnievajú, že spôsobujú predčasné prasknutie plodovej vody - tento problém predstavuje 40 percent všetkých predčasných pôrodov.

Prostredníctvom testovania zistili, že pretiahnutie amniotickej membrány vedie k nadprodukcii hormónu podobného zlúčenine prostaglandínu E2 (PGE2), ktorý zase aktivuje proteín connexin 43 (Cx43). Tým sa znížia mechanické vlastnosti membrány, čo môže potenciálne viesť k prasknutiu plodovej vody a predčasnému pôrodu.

Toto je prvá štúdia svojho druhu a vedci potvrdili, že v ďalšom kroku sa budú snažiť nájsť liečbu, ktorá by vedela opraviť poškodenú plodovú membránu.
"Ak potenciálne nájdeme spôsob, ako znížiť počet predčasne narodených detí a predchádzať predčasnému úmrtiu malých detí na celom svete, bude to neuveriteľne vzrušujúce," hovorí spoluautor štúdie Dr Tina Chowdhury v tlačovej správe. "Musíme ešte lepšie pochopiť, ako mechanické, tak aj biologické mechanizmy, čo nám pomôže nám vyvinúť liečbu, ktorá zníži počet predčasných pôrodov."

Obávate sa, či vám hrozia vám kontrakcie či nebezpečenstvo predčasného pôrodu? Kliknite sem pre viac informácií o predčasnom pôrode.

Zdroj: www.parents.com

 

Naposledy zmenené štvrtok, 16 október 2014 13:25

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.