×

Výstrahy

JUser: :_load: Nemôžem načítať používateľa s ID: 326

utorok, 15 júl 2014 15:46

Embryoskop: metóda na riešene neplodnosti

Napísal(a)

Embryoskop (EmbryoScopeTM) je najmodernejší typ inkubátora, ktorý dokáže nahradiť telo matky počas úplne prvých dní vývoja embrya. Vynašli ho Dáni a v súčasnej dobe predstavuje nenahraditeľného pomocníka pri riešení neplodnosti. Dobrou správou je, že embryoskop máme i my!

Podľa posledných výskumov, jednou z možností, ako zvýšiť šance mimotelového oplodnenia, je optimálne posúdenie kvality embryí a selekcia embryí s najvyššou pravdepodobnosťou uhniezdenia. Jednoduché! Ale ako zistiť, ktoré embryo je s istotou to najkvalitnejšie a najschopnejšie? S touto otázkou si lámali vedci hlavu na celom svete, až sa nakoniec podarilo zostrojiť prístroj, ktorý je okrem nepretržitého monitorovania schopný zabezpečiť takmer identické prostredie a podmienky, aké poskytuje zrodu nového života telo matky.

Mikroskop už nestačí

Ešte donedávna boli embryológovia odkázaní len na prácu s mikroskopom a klasickým inkubátorom. Zber informácií sa vykonával vybratím embryí z prístroja a krátkym pozorovaním pod mikroskopom, čo znamenalo jednak manipuláciu s nimi, vystavovanie do neprirodzeného prostredia a tiež neustále vyrovnávanie prostredia v inkubátore po jeho otváraní a zatváraní. Kvalita embryí sa hodnotila na základe ich schopnosti rýchlo sa deliť. Prax však ukázala, že nie to ako rýchlo, ale to v akých intervaloch sa presne delia je rozhodujúce a smerodajné. Na to aby laboranti získali údaje o týchto intervaloch musel vývoj medicínskej techniky zapracovať a zostrojiť high-tech inkubátor so vstavanou kamerou, s mimoriadne citlivými senzormi a so schopnosťou zabezpečiť nerušenú kultiváciu a stabilné podmienky pre správny a prirodzený vývoj. „Tento morfokinetický spôsob hodnotenia kvality embryí pomáha vybrať na vklad do maternice (embryotransfer) embryo s najvyšším potenciálom pre uhniezdenie spomedzi všetkých pozorovaných. Tou najpodstatnejšou správou je, že toto sledovanie a morfokinetické hodnotenie prináša nové možnosti a zvyšuje šance na otehotnenie aj u pacientok, ktorých liečba bola v minulosti neúspešná“, povedal MUDr. Peter Harbulák, PhD., vedúci lekár centra GYN-FIV a hlavný organizátor a odborný garant medzinárodného kongresu VITA NOVA.

Z dvojičiek mať obavy nemusíte

To, že sa za posledné roky zvýšil priemer viacplodových tehotenstiev, nie je náhoda. Napomohla k tomu práve úspešnosť lekárskeho odvetvia asistovanej reprodukcie. Ako hovorí MUDr. Peter Harbulák: „Najčastejšou príčinou viacplodovej gravidity je vloženie dvoch embryí do maternice s cieľom zvýšiť šance na úspech.“ V mnohých prípadoch neplodných párov je najväčším nepriateľom práve čas a po dovŕšení tridsiateho piateho roku ženy zo šance na počatie výrazne ubúda. Preto sa pri mimotelovom oplodnení zavádzajú do tela matky embryá hneď dve. Ak by sa jedno neujalo, je ešte šanca na to druhé. Veľakrát sa však ujmú obe a zatiaľ čo sa nádejní rodičia radujú dvojnásobne, gynekológovia a pôrodníci zalamujú rukami. Upozorňujú na možnosť určitých komplikácií, typických pri každom i spontánnom viacplodovom tehotenstve. „Snahou odborníkov v asistovanej reprodukcii je teda zefektívniť výber najkvalitnejších embryí na transfer, následne znížiť počet embryí prenášaných do maternice avšak bez zníženia šance na úspešnú liečbu. Takúto možnosť nám v súčasnosti ponúka práve tento medicínsko-technický vynález, inkubátor so super schopnosťami“, dodáva na záver MUDr. Harbulák.

 

 

 

 

 

 

 

 

Naposledy zmenené streda, 16 júl 2014 11:13Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom