Hrôza! Až 40 % mužov má nekvalitné spermie

V súčasnosti má približne 40 % mužov problémy s kvalitou spermií a podľa odborníkov tento podiel neustále narastá. Medzi najčastejšie faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu spermií, sa radí nadmerné užívanie liekov, ochorenie štítnej žľazy alebo cukrovka.

V dôsledku toho dochádza u mužov k rýchlemu poklesu kvality spermií a tiež ich množstvu, čo má negatívny vplyv na plodnosť. Príčinou problémov s plodnosťou je tiež zvyšujúci sa vek mužov pri počatí prvého dieťaťa. Mužskú sterilitu ovplyvňuje podľa špecialistov celý rad faktorov, rovnako ako je tomu u žien. Špecifickú komplikáciu však v poslednej dobe predstavuje zhoršovanie kvality spermií a úbytok ich koncentrácie. Kým predtým bol obvyklý počet 80 až 120 miliónov spermií na milimeter, podľa platných fyziologických hodnôt Svetovej zdravotníckej organizácie dnes robí toto množstvo približne 15 miliónov.

"Ešte v sedemdesiatych rokoch ľudia pri ťažkostiach s počatím dieťaťa takmer automaticky predpokladali, že je príčina u ženy. Dnes sa však ukázalo, že sa problém s neplodnosťou vyskytuje čoraz častejšie na strane muža, "uviedol Petr Galle zo spoločnosti, ktorá ponúka prírodné doplnky stravy pre udržanie plodnosti mužov. "Tento podiel navyše neustále rastie. V súčasnosti možno totiž u spermií preukázateľne pozorovať rýchle znižovanie kvality, " doplnil Galle.

Podľa odborníkov ostáva približne 15 % párov aj po roku snaženia o počatie bez úspechu. Do značnej miery za to podľa nich môže okrem neliečených sexuálne prenosných chorôb tiež množstvo liekov, ktoré mladí ľudia užívajú na potlačenie prejavov civilizačných či napríklad endokrinných ochorení. Muži sa tiež snažia dieťa počať v neskoršom veku, než tomu bolo v minulosti. To dokazuje napríklad fakt, že sa zvýšil priemerný vek mužov pri prvom vyšetrení poruchy plodnosti až o 10 rokov.

"Dáta Spermiologických laboratórií Sexuologického ústavu nepotvrdzujú zhoršovanie plodnosti mladých zdravých mužov dnešnej generácie v porovnaní s dátami získanými pred desiatkami rokov. Uplatňujú sa tu iné faktory. Pred 40 rokmi boli najčastejšie vyšetrovaní muži medzi 20 a 25 rokmi, dnes sa jedná o vekovú kategóriu 30 a 35 rokov. Mladí muži navyše oveľa častejšie ako predtým prežívajú najrôznejšie onkologické ochorenia. Tiež pribúda množstvo tých, ktorí majú cukrovku alebo poruchu funkcie štítnej žľazy. Zároveň sa zvýšilo množstvo mužov, ktorí bojujú s nejakou dlhotrvajúcou chorobou, " uviedol Jaroslav Zvěřina zo Sexuologického ústavu 1 . lekárskej fakulty Univerzity Karlovej. "To všetko má na plodnosť a kvalitu spermií samozrejme negatívny účinok . Súčasná generácia tridsiatnikov totiž kvôli tomu okrem iného užíva celý rad medikamentov, ktoré ich plodnosť môžu ovplyvňovať, " doplnil Zvěřina.

Zdieľajte článok

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: