Hormonálna antikoncepcia, ochrana pred otehotnením

 

Priberiete počas užívania hormonálnej antikoncepcie na váhe? Spôsobuje jej užívanie rakovinu? Môžete z nej mať depresie alebo kŕčové žily? Aké sú mýty a fakty o hormonálnej ochrane pred neželaným tehotenstvom? Prečítajte si…

Mýtus: Po antikoncepcii sa priberá na váhe.

Fakt: V súčasnosti je na trhu dostatočné množstvo nízkohormonálnych prípravkov a pri ich užívaní nedochádza k zvyšovaniu hmotnosti. Táto povera pretrváva medzi ženami z minulosti, keď užívanie antikoncepčných prípravkov mohlo spôsobovať priberanie. V prípade, že dôjde k zmene telesnej hmotnosti, je to obyčajne spojené buď so zadržiavaním vody, alebo so zvýšenou chuťou k jedlu, prípadne obidvoma dôvodmi zároveň. Náplasť vplyv na váhu nemá. Len veľmi výnimočne môžu tabletky ovplyvňovať metabolizmus ženy. To sa obvykle vyrieši zmenou druhu antikoncepcie. Pamätajte, že váha je ukazovateľom životného štýlu, tabletky sú k priberaniu príliš malé a náplaste sa nejedia vôbec :-)

Mýtus: Žena nie je počas týždennej prestávky chránená pred otehotnením.

Fakt: Antikoncepčný účinok trvá i počas sedemdennej pauzy, a preto nie je nutná žiadna iná forma antikoncepcie. Je blokovaná ovulácia pred aj po pauze.

REVPR Mýtus: Antikoncepciu nie je vhodné brať dlhodobo, a preto je nutné robiť v užívaní prestávky.

Fakt: Vynechávanie užívania antikoncepčných prípravkov nemá žiadny význam. Ich užívanie je prakticky neobmedzené a telo si dostatočne "oddýchne" počas sedemdennej prestávky.

Mýtus: Umelé hormóny v antikoncepcii nie sú prirodzené a škodia telu.

Fakt: Hormóny obsiahnuté v antikoncepčných prípravkoch odpovedajú prirodzeným hormónom. Je dokázané, že chránia organizmus ženy pred rakovinou vaječníkov a maternice.

Mýtus: Antikoncepcia spôsobuje rakovinu.

Fakt: Podľa najnovších prieskumov je dokázané, že u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu sa rakovina maternice a vaječníkov vyskytovala v menšej miere. Je to v dôsledku vplyvu hormónov obsiahnutých v HAK (hormonálnej antikoncepcii), ktoré majú vplyv na niektoré druhy rakoviny. Nebol preukázaný vplyv na zvýšený výskyt rakoviny prsníka.

Mýtus: Kondóm je spoľahlivejší ako HAK.

Fakt: Antikoncepčné prípravky majú, čo do ochrany pred nežiadúcim tehotenstvom, vyššie účinky ako kondóm, preto sú spoľahlivejšie. Tabletky ani náplaste však nechránia pred pohlavnými chorobami, v tejto oblasti kondóm stále kraľuje.

Mýtus: HAK zvyšuje riziko neplodnosti ženy.

Fakt: Práve naopak. Antikoncepčné prípravky znižujú riziko výskytu zápalových ochorení, a tým udržujú priechodnosť vaječníkov. HAK sa v niektorých prípadoch využíva práve pri liečbe neplodnosti.

Mýtus: Pri užívaní HAK má žena depresie.

Fakt: Ide o veľmi vzácny druh vedľajšieho účinku antikoncepcie a vyskytuje sa len vo výnimočných prípadoch.

Mýtus: V prípade, že chce žena otehotnieť, musí antikoncepciu vysadiť niekoľko mesiacov dopredu.

Fakt: Žena môže otehotnieť prakticky hneď po vysadení antikoncepcie. V tabletke je obsiahnutá dávka na 36 hodín, v náplasti na 7 dní - telo sa očistí prakticky okamžite po vysadení. Priebeh tehotenstva bude úplne normálny a pre plod bezpečný.

Mýtus: Antikoncepcia spôsobuje vznik kŕčových žíl.

Fakt: HAK nemá žiadny vplyv na vznik alebo zhoršovanie kŕčových žíl.

 

Naposledy zmenené streda, 13 november 2013 15:45

Zdieľajte článok

Súvisiace položky (podľa značky)

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: