Ako funguje metóda plodných a neplodných dní

Ak chcete použiť pri plánovaní tehotenstva (resp. ako ochranu) metódu plodných a neplodných dní, musíte na to myslieť dopredu. Funguje totiž dobre len vtedy, ak svoj menštruačný cyklus dokonale poznáte a je pravidelný: preto by ste si ho mali zaznamenávať aspoň šesť, najlepšie však až 12 mesiacov a až potom metódu začať používať.

Metóda vychádza z toho, že uvoľnenie vajíčka, teda začiatok plodných dní, nastáva medzi dvanástym až šestnástym dňom cyklu (počíta sa od prvého dňa menštruačného krvácania, nie od posledného!). V tomto období je žena plodná, predtým a potom neplodná.
Vhodné je metódu skombinovať s meraním teploty (plodné dni začínajú vtedy, ak žene stúpne telesná teplota v pošve o 0,3 až 0,5 stupňa Celzia) alebo sledovaním hlienu (mokrý a vlhký hlien znamená plodné dni, suchý a hustý, niekedy až biely, znamená neplodné dni).

Plusy: Nič nestojí, ale musíte všetko pravidelne zaznamenávať

Mínusy: Nedá sa praktizovať, ak nemáte pravidelný cyklus, alebo svoj cyklus nepoznáte. V priemere otehotnie 24 žien zo sto, ktoré ju používajú. Znížiť riziko otehotnenia možno ešte spomínaným sledovaním mokrých a suchých dní, prípadne meraním teploty.

Naposledy zmenené utorok, 15 máj 2012 14:16

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: