pondelok, 07 október 2019 12:40

Darkyne ženských vajíčok: kde ich získať a kto ich môže darovať?

Napísal(a)

Asi preto, že spermie prirodzene opúšťajú mužské telo, že ich odber je omnoho jednoduchší a nevyžaduje si hormonálne preparáty ani operáciu, darovanie spermií pokladáme za samozrejmú a nekomplikovanú záležitosť. O darovaní ženských vajíčok sa už hovorí menej. Ich darkýň nie je toľko ako darcov spermií, pritom reprodukčná medicína potrebuje ženské bunky rovnako naliehavo ako tie mužské. Vedeli ste prečo?   

Výpovede pacientok centra GYN-FIV:

Volám sa Kristína. V 27 rokoch mi pre vážne ochorenie boli odstránené oba vaječníky. Najprv pravý, potom aj ľavý. Bez darovaného vajíčka vlastné dieťa nikdy neporodím. Som preto odkázaná na pomoc špecialistov a vajíčka inej, mne podobnej ženy.

Moje meno je Emília a mám 32 rokov. V minulosti som prekonala vážne ochorenie a podstúpila chemoterapiu. Nad zákernou chorobou sa mi podarilo zvíťaziť, ale stratila som možnosť počať a porodiť dieťa z vlastných oocytov. Aj ja som odkázaná na darcovský program a pomoc centra asistovanej reprodukcie.

Som Enikő, mám 38 rokov a nedávno mi bola diagnostikovaná predčasná menopauza. Jeden šok vystriedal druhý, znamenalo to totiž, že dieťatko z vlastného vajíčka už viac s mojim partnerom nesplodím. Môj lekár mi vysvetlil, že som odkázaná na pomoc inej ženy, darkyne oocytov.

Som Katarína, mám 31 rokov. S manželom sa pokúšame o bábätko už celých osem rokov. Absolvovali sme viackrát liečbu v špecializovanom centre, no bezúspešne. Lekári zistili, že príčinou opakovaných zlyhaní a nesprávneho vývoja embryí sú moje nekvalitné a veľmi slabé oocyty. Preto sme aj my odkázaní na darcovský program.

Podľa MUDr. Petra Harbuláka, PhD., vedúceho lekára centra asistovanej reprodukcie GYN-FIV v Bratislave, je prijatie darovaných oocytov (vajíčok) pre niektoré ženy jedinou možnosťou, ako porodiť zdravé dieťa.  „Otehotnieť z vlastných oocytov nemôžu mnohé ženy a to z rôznych medicínskych príčin. Na pomoc druhých sú odkázané napríklad tie, ktorým bola zistená ovariálna disfunkcia, ktorým boli odstránené vaječníky, ženy s diagnostikovanou predčasnou menopauzou, tiež tie, u ktorých hrozí prenos vážnych genetických ochorení, ktoré podstúpili chemoterapiu, ktoré nereagujú na stimuláciu vaječníkov, alebo reagujú na stimuláciu veľmi zle, ich počet vajíčok je veľmi nízky a sú nekvalitné, ďalej tie, ktoré v minulosti podstúpili IVF cykly, ale ukázalo sa, že boli neúspešné pre zlú kvalitu embryí z dôvodu nízkej kvality zárodočných buniek“, vyratúva spomedzi mnohých komplikácií tento skúsený odborník.

Darovaním oocytov darujú ženy ten najkrajší dar na svete – umožnia inej žene stať sa mamou. Nie je tajomstvom, že väčšina centier poskytuje za darovanie oocytov aj finančnú kompenzáciu. Avšak, darkyňou sa nemôže stať každá žena. Súbor vyšetrení pred darovaním oocytov je prísny. Vyšetrenia musia vylúčiť prítomnosť vážnych geneticky prenosných ochorení, infekčných ochorení a celkový zdravotný stav darkyne musí byť v norme.

„Samozrejme, ak výsledky potvrdia pozitivitu jedného z parametrov, darovanie oocytov musí byť odmietnuté. V takomto prípade má potenciálna darkyňa k dispozícii aspoň veľmi podrobnú správu o svojom zdravotnom stave, o svojej ovariálnej rezerve“, pripomína MUDr. Peter Harbulák, PhD. pozitíva v prípade zamietnutia darcovstva.

„Darkyňou oocytov sa môže stať mladá žena vtedy, ak spĺňa nasledovné kritériá: vek 18 – 34 rokov, zdravotný stav bez závažných ochorení (vrátane vrodených a psychických), minimálne dosiahnuté vzdelanie je stredoškolské s maturitou. Darkyňou v našom centre nesmie byť žena, ktorá už v minulosti darovala oocyty v iných centrách asistovanej reprodukcie. Darkyňa absolvuje základné gynekologické vyšetrenie vrátane vyšetrenia hormonálneho profilu a ovariálnej rezervy, vyšetrenie pohlavne prenosných chorôb (HIV, hepatitída, syfilis a pod.) a genetické vyšetrenie z krvi (karyotyp – vyšetrenie počtu a štruktúry chromozómov a vyšetrenie cystickej fibrózy). Darkyňa musí mať tiež platné poistenie v jednej zo slovenských zdravotných poisťovní.

Po zaradení darkyne do darcovského programu, pri príprave na odber oocytov, darkyňa absolvuje približne 4 návštevy centra. Počas tejto prípravy sme jej v prípade potreby k dispozícii na telefóne, či mailoch, kolegyne zdravotné sestry aj koordinátorky jej vedia fundovane poradiť a usmerniť ju.“, pokračuje MUDr. Harbulák.

Obavy, či po darovaní oocytov bude môcť mať darkyňa vlastné dieťa, sú neopodstatnené. Ak má darkyňa dostatočnú ovariálnu rezervu (dá sa zistiť jednoduchým krvným testom v ambulancii gynekológa), môže si byť istá, že darovaním oocytov ju nevyčerpá, dokonca ani opakovaným.

 „Vaječníky produkujú oocyty v mesačných cykloch. Pri jednom stimulovanom cykle odoberieme darkyni len veľmi malý počet z celkovej rezervy oocytov. Približne 10 oocytov, ktoré by bez stimulácie aj tak zanikli. Doposiaľ nebola publikovaná vedecká práca, ktorá by poukazovala na zníženie plodnosti ženy po darovaní oocytov“, upozorňuje na dôležitý fakt MUDr. Harbulák.

Každý medicínsky postup nesie určité riziko. Ani darovanie oocytov nie je výnimkou. Pravdepodobnosť vzniku komplikácií je však nízka. Najčastejšou komplikáciou je takzvaný hyperstimulačný syndróm, pri ktorom vaječníky reagujú na liečbu nadmerne. „Vtedy môžu ženy pociťovať mierne bolesti v podbrušku alebo pocit nafúknutia. Krátko po odbere oocytov môžu mierne krvácať z pošvy. Prevažná väčšina pacientiek však nemá žiadne ťažkosti. Aby sme predišli týmto komplikáciám, veľmi precízne sledujeme a individuálne manažujeme stimuláciu vaječníkov a nielen u darkýň,“ uzatvára túto tému MUDr. Peter Harbulák, PhD., vedúci lekár bratislavského centra GYN-FIV.

Na Slovensku je darcovstvo prísne anonymné, Darkyňa sa nikdy nedozvie, komu boli jej oocyty poskytnuté a ani príjemkyňa oocytov nedostane informáciu, kto jej ich daroval. Pre väčšinu neplodných párov, ktoré sa rozhodli pre darcovský program, je to jediná možnosť, okrem adopcie, ako sa stať rodičmi. Podľa slovenskej legislatívy je matkou dieťaťa žena, ktorá dieťa porodí. „Darkyňami sú často ženy, ktoré sa vo svojom okolí stretli s nešťastnými pármi, ktoré potrebovali takúto pomoc. Súcit, túžba pomôcť, mať pocit, že som urobila niečo výnimočné je veľakrát silnou motiváciou“, vysvetľuje MUDr. Harbulák.

Skupina darkýň je rôznorodá. Sú to mladé ženy, študentky vysokých škôl, ktoré sa na materstvo ešte necítia, ale aj mladé mamičky, ktoré chápu silnú túžbu byť matkou. Všetky si však môžu byť isté, že ich humánny anonymný čin prinesie do rodín najvzácnejší dar.

Súvisiace položky (podľa značky)



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako správne kojiť

Ako správne kojiť

Tá najcennejšia chvíľa v živote každej ženy sa pomaličky blíži a v rodine pribudne deväť mesiacov očakávaný drobunký...

Prev Next