pondelok, 02 júl 2018 13:13

Ako otehotnieť, rady ako byť tehotná

Napísal(a)

Nielen na Slovensku, ale aj vo svete, stúpa počet párov, ktorým sa nedarí otehotnieť. Tých potom často trápi jediná otázka: Ako otehotnieť? Často sa tejto túžbe podriaďuje celý život neplodných párov a za zrodenie potomka sú ochotní podstúpiť aj náročné vyšetrenia či umelé oplodnenie. Čo robiť, aby ste svoje šance na otehotnenie zvýšili? 

Dajte sa otestovať 

Pokiaľ sa vám nedarí počať dieťa rok - rok a pol, ešte to nemusí nič znamenať. Treba si uvedomiť, že žena je plodná len asi  3 - 4 dni do mesiaca a teda "zamiešanie" bábätka môže naozaj chvíľu trvať, kým sa trafíte na správny plodný deň. Počatie vyžaduje, aby muž mal veľké množstvo zdravých a pohyblivých spermií a žena zdravé a zrelé vajíčko. Stretnúť sa musia v správnom čase, pretože vajíčko voľnené o z vaječníka prežíva maximálne 24 hodín, spermie o deň dlhšie.

Po roku a pol márneho snaženia (v prípade vyššieho veku matky aj skôr), je vhodné navštíviť lekára a zistiť, či nie je na príčine nejaký problém zo strany muža alebo ženy. Nízka kvalita spermií a ich nedostatočná pohyblivosť bývajú najčastejšou príčinou neplodnosti u mužov, u žien býva problém priamo vo vajcovodoch alebo vo vaječníkoch, najmä ak sú tieto orgány poškodené, nepriechodné alebo nedostatočne výkonné. V prípade, ak je možné príčinu neplodnosti odstrániť (stravou, pohybom, obmedzením fajčenia), je potrebné na tom začať pracovať.  Dodržujte rady lekára. V lekárňach si tiež môžete kúpiť Testy mužskej a ženskej plodnosti, nezabúdajte však, že ich výsledky nemusia byť úplne presné. Na počiatočnú diagnostiku však môžu stačiť. 

Zistite si, kedy máte plodné dni

Viete, kedy u vás počas jedného cyklu dochádza k ovulácii (uvoľneniu vajíčka)?  Len vtedy totiž máte šancu otehotnieť. Keď sa ženské pohlavné bunky (vajíčka) uvoľnia, žijú približne 6 -12 hodín. Len počas tejto doby môžu splynúť mužské pohlavné bunky so ženskými. Mužské pohlavné bunky (spermie) oplodňovaciu schopnosť dva až tri dni. V čase plodných dní vaše telo vytvára hlien, v ktorom môžu spermie žiť až 5 dní. Počas jedného cyklu sa uvoľňuje len jedno vajíčko. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zistiť, kedy máte plodné dni.

1.Merajte si bazálnu teplotu: Každý deň si merajte teplotu v pošve, najlepšie hneď ráno po prebudení. V dňoch, kedy vám bazálna teplota vystúpi približne o pol stupňa (z 36,5 na 37 stupňov), máte ovuláciu a je najlepší čas na otehotnenie. 

2. Sledujte zmenu cervikálneho hlienu: Keď máte neplodné dni, váš hlien je hustý a neprepustí spermie. Môžete zažívať pocity sucha. Pred dozretím vajíčka a jeho uvoľnením sa stáva hlien riedkym. Spermie tak ľahko preniknú až k vaječníkom. Tieto dni sa označujú ako plodné. Hlien najvyššej plodnosti je bezfarebný, ťažný a vodový.

Prestaňte používať antikoncepciu

Ak užívate antikoncepciu, nemôžete otehotnieť. Vysaďte ju, nepočítajte však s tým, že ihneď po vysadení otehotniete - takisto to môže chvíľu trvať.

Pár dobrých rád na záver:

Zistite si, kedy máte ovuláciu a plodné dni (pomôcť vám môže aj ovulačná kalkulačka, ktorá sa dá zakúpiť cez internet) a vtedy majte pohlavný styk. Budúci oteckovia by sa mali vyhýbať sa vírivkám, saunám, kúpaniu v horúcej vode, noseniu úzkych slipov a nohavíc. Pri milovaní používajte špeciálne lubrikačné gély pre podporu otehotnenia.  Ak trpíte nadváhou alebo fajčíte, snažte sa svoj zdravotný stav zlepšiť: Schudnite a vysaďte  vy aj váš partner cigarety. Užívajte vitamíny pre podporu plodnosti, hýbte sa, a jedzte vyváženú stravu.  Obmedzte alkohol
Znížte stres a doprajte si dostatok spánku. 

A nezabudnite!  Najdôležitejšia je psychika
Psychika je základ všetkého. Iste ste už X-krát počuli o pároch, ktorým sa podarilo otehotnieť až keď to vzdali, alebo si dieťa adoptovali. Preto "netlačte na pílu" a buďte v pohode. Dieťatko si k vám nájde cestu práve vtedy, keď budete vyrovnaná a v emocionálne stabilná. Veľa sexu a hlavne veľa nútenia sa do sexu nepomáha. Veď ten, kto žije v strese, má menšiu chuť na sex. Milovanie si užívajte a 

Naposledy zmenené pondelok, 02 júl 2018 13:58


1 komentár

  • Odkaz na komentáre lia štvrtok, 28 marec 2019 14:51 Napísal(a) lia

    moja rada pilates, upravena strava sex a ogestan - moj lekar mi ho poradil pre upravu vnutorneho prostredia mojho tela a aj pre prvny vyvoj babatka

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.