štvrtok, 30 marec 2017 12:24

10 spôsobov, ako naštartovať plodnosť

Napísal(a) Zuna

Aj vy túžobne hľadíte na malé bábätká? Pri pohľade na tehuľku s vám tisnú slzy do očí? Prinášame vám zopár skvelých tipov, ktoré vám môžu naštartovať plodnosť!

Čo vám teda môže pomôcť? Pozrite sa na náš zoznam!

1. Správne stravovanie

Asi vám konzumácia nezdravých keksov dvakrát neprospeje. A to nehovoríme o plodnosti. Správne stravovanie a vyvážená strava vám zvýši šance na otehotnenie! Uistite sa, že prijímate dostatok bielkovín, železo, zinok, vitamín C a vitamín D v strave, pretože nedostatok týchto živín môže predĺžiť menštruačný cyklus (a teda budete mať aj menej častú ovuláciu). Nesprávna strava v sebe nesie aj vyššie riziko predčasného potratu. Spýtajte sa svojho lekára, aký by bol pre vás vhodný denný multivitamínový doplnok. A čo by ste teda mali konzumovať? Mäso, ryby, nízkotučné mliečne výrobky, vajcia a fazuľu.

 

 2. Popremýšľajte, či siahnete po poháriku

Rastúce množstvo výskumov spája konzumáciu alkoholu so zníženou schopnosťou otehotnieť (alkohol tiež môže vážne poškodiť vyvíjajúci sa plod). Alkohol mení hladiny estrogénov, ktoré môžu interferovať s vaječnou implantáciou, čiže ľudovo povedané zhoršuje plodnosť. Aj keď pohár vína raz za čas pravdepodobne neuškodí.Treba si však dávať pozor aj no kofeín. Sú štúdie, ktoré ukazujú, že kofeín ovplyvňuje hormonálnu hladinu u žien. Ak túžite po bábätku, dávajte si pozor, aby ste nepresiahli 200 mg kofeínu denne.

 

3. Dávajte si pozor na váhu

Okrem toho, že nadváha so sebou prináša radu zdravotných rizík, môže viesť aj k nadprodukcii určitých hormónov, ktoré brzdia ovuláciu. Vedie to aj k nepravidelným menštruačným cyklom, tým pádom k menej častej ovulácii. Keď si to spočítame, opäť to vedie k zníženiu šance úspešne otehotnieť. Na druhej strane, ani podváha nie je správnym riešením. Pri rapídnom chudnutí môžete stratiť menštruáciu, a to predsa nechceme. Však? 

 

 4. Pozor na pesticídy

Bohužiaľ nie každý má prístup k bioproduktom. V poľnohospodárstve sa dnes používa veľké množstvo pesticídov, ktoré znižujú plodnosť a môžu vplývať na funkciu vaječníkov. Mnoho štúdii ukázalo priamu súvislosť medzi používaním pesticídov a znížením plodnosti. Postreky, ktoré sa používajú na zelenine a ovocí môžu ovplyvniť aj kvalitu spermií. Preto ak máte možnosť, skúste siahnuť po biopotravinách. Alebo zabehnite k babičke. 

 

5. Viete, kde pracujete?

I keď sa to nezdá, aj pracovné prostredie môže mať vplyv na plodnosť. U viacero miest je to zrejmé - radiácia, laboratória, v ktorých sa pracujú s teratogénnymi chemikáliami. Ale i stres môže spôsobiť svoje. Veď určite poznáte páriky, ktoré počali svojho potomka až potom, čo jeden z nich zmenil prácu. Alebo aj obaja. Zmena vraj prináša energiu. A je to tak. 

 

6. Návykové látky

Myslíme, že k tomuto bodu netreba veľa slov. Cigarety, drogy, či tabletky. To sú faktory, ktoré výrazne znižujú plodnosť. Aj keď je smutné, že sa nájdu silné fajčiarky, ktoré si svoj zlozvyk neodpustia ani v tehotenstve. Ak potrebuje fakty, nech sa páči. Toxíny z cigariet znižujú životaschopnosť vajíčok až o 28%. Okrem toho prostredníctvom cigariet vajíčka starnú. 

 

7. Poznáte svoj cyklus?

Možno práve teraz niektoré z vás pretočia očami. Jasné, že viete, čo sa vo vás deje. Každý mesiac si do aplikácie na smartfóne zaznačíte dátum poslednej menštruácie. Veď na tom nie je nič zložité. No podľa štúdie nie všetky ženy ovulujú na 14. deň cyklu. Mnohé majú oneskorenú, či posunutú ovuláciu. V skutočnosti je žena plodná len 24 až 48 hodín v mesiaci a toto obdobie treba vystihnúť. Na presné stanovenie ovulácie môžete vyhľadať svojho doktora, alebo si zadovážiť ovulačné testy, či môžete si začať merať bazálnu teplotu.

8. Trávte viacej času "výrobou" dieťaťa

Kedysi doktori skôr odporúčali niekoľkodňovú abstinenciu. Teraz sa skôr prikláňajú k trendu, ktorý radí tráviť viac času milovaním. Takže aký máte program na dnešný večer?

9. Pozor na lubrikačné gély

Samozrejme, s gélmi to lepšie "maže." No pri ich výrobe treba byť opatrný. Niektoré druhy lubrikantov majú negatívny vplyv na spermie. Preto treba siahnuť po géloch, ktoré podporia spermie. Na trhu je viacero druhov. 

10. (Ne) sprchovať?!

Väčšina žien dbá o svoju intímnu hygienu, no aj tu platí, že menej je niekedy viac. Nemusíte siahať po predražených sprchových géloch. Väčšina gynekológov vám aj tak odporučí umývať sa iba čistou vodou. Pretože tá je pre prostredie pošvy najprirodzenejšia. 

Dúfame, že vám vyššie spomenuté rady pomôžu k vytúženému cieľu. Prajeme veľa šťastia!

Zdroj: parents.com | Foto: Pixabay.com

 

Naposledy zmenené štvrtok, 06 apríl 2017 08:47


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom