Asistovaná reprodukcia, základné informácie

Každý šiesty slovenský pár má problémy počať dieťa. Nech sa partneri snažia, ako chcú, tehotenský test proste stále vychádza negatívne. Nemožnosť počať dieťa často spôsobuje u žien, ktoré nie a nie otehotnieť, citovú traumu, niekedy dochádza až k rozpadu vzťahov.

Na zvyšujúci sa počet prípadov neplodnosti (okolo 23 percent párov), upozornili nedávno Centrá asistovanej reprodukcie. Podľa nich sa však až v 16 percentách prípadov dám párom pomôcť, aby mohli mať dieťa. „Problémom však je, že stále trvá príliš dlho, kým pár príde do centra asistovanej reprodukcie, pričom s každým omeškaným rokom sa šance páru počať opäť o niečo znižujú,“ povedal MUDr. Michal Kliment zo spoločnosti pre plánované rodičovstvo.

Hoci je asistovaná reprodukcia pomerne úspešná, nerodí sa vďaka nej toľko detí, ako by sa mohlo. V Európskej únii je totiž trendom, že sa vďaka asistovanej reprodukcii rodí ročne približne šesť percent detí. U nás len „chabých“ 0,8 percent detí. Niekoľko tisíc detí by sa teda ročne mohlo narodiť, keby rodičia včas navštívili centrá asistovanej reprodukcie a keby štát preplácal viac zákrokov.

Momentálne je potreba cyklov asistovanej reprodukcie pokrytá len na desať percent, čo je veľmi málo,“ tvrdí MUDr. Miroslav Herman, vedúci lekár CAR Gyncare, s.r.o. v Košiciach. Podľa neho má neplodnosť už charakter pandémie a Slovenská republika nie je výnimkou. „Je potrebné ju začať čím skôr riešiť,“ myslí si. Vedci prepočítali, že neplodnosť je pre Európu veľkou hrozbou: Už v roku 2015 bude každé tretie narodené dieťa vďaka asistovanej reprodukcii, čo je neuveriteľne vysoké číslo!

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: