Plodnosť ženy klesá s vekom

Schopnosť počať dieťa závisí aj od veku budúcich rodičov. Čím sú rodičia starší, tým menšiu majú šancu priviesť na svet dieťatko. Doposiaľ sa vo všeobecnosti usudzovalo, že plodnosť začína klesať po štyridsiatke. Vedci však zistili, že touto hranicou je v prípade žien už vek 30 rokov.

V časoch, keď ženy odkladajú tehotenstvo na čoraz neskôr (mnohé začínajú túžiť po bábätku práve krátko po tridsiatke), sa tak šance otehotnieť väčšine žien znižujú.

Podľa prepočtov je pravdepodobnosť, že zdravá žena otehotnie so zdravým mužom pri pravidelnom pohlavnom styku trikrát týždenne približne 20 percentná u ženy do 25 rokov, a 16 percentná u ženy vo veku od 25 do 35 rokov. Po tomto veku sa šanca ženy otehotnieť rapídne znižuje.
Ženy vo veku 19-26 rokov majú v priebehu cyklu dvojnásobne väčšiu šancu otehotnieť, ako ženy od 35 do 39 rokov.

Neodkladali teda narodenie svojich detí na neskoršiu dobu. S postupujúcim vekom totiž klesajú aj šance na umelé oplodnenie. Podľa gynekológov končí plodnosť ženy zhruba desať rokov pred poslednou menštruáciou.

 

Naposledy zmenené piatok, 18 máj 2012 13:39

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.