streda, 20 máj 2015 10:31

10 chýb, ktoré robíme v snahe o počatie dieťaťa

Napísal(a) parents.com

Sexujete len kvôli tomu, že sa snažíte otehotnieť? Nerobíte dobre! Pozrite si, ktorých chýb by ste sa mali vyvarovať, ak sa snažíte počať dieťa. 

Chyba číslo 1: máte nedostatok sexu

Samozrejme, nemyslíme si, že robíte niečo zle, pokiaľ ide o "výrobu dieťatka", ale aspoň túto chybu je zábavné opraviť! Môžete si myslieť, že darcu spermií (teda vášho manžela či priateľa), je treba využiť len v čase ovulácie, keď bude otehotnenie jednoduchšie. Ale mnoho dní medzi tým, keď nemáte sex, môže celú túto koncepciu ľahko zrútiť: "Je ľahké prehliadnuť plodné obdobie. Ak je sex obmedzený len na obdobie, keď si myslíte, že máte ovuláciu, nemusí to vyjsť. Mnoho žien totiž verí, že má ovuláciu aj v čase, keď ju v skutočnosti vôbec nemajú,"  hovorí Samuel Wood, MD, lekársky riaditeľ reprodukčného centra vied v La Jolla, CA. Choďte do toho - majte sex tak často, ako sa vám páči, a venujte mu osobitnú pozornosť aj niekoľko dní pred ovuláciou.

Chyba číslo 2: Máte príliš veľa sexu
Niektoré páry si myslia, že čím viac sexu majú, tým ľahšie a skôr otehotnejú. Ale nie vždy je viac lepšie. Hoci častý sex neznižuje účinnosť spermií, ako sa mnohí domnievajú, až príliš častý sex môže potenciálne spôsobiť problémy, hovorí Dr. Wood. "Ak sa snažíte kvôli otehotneniu sexovať niekoľkokrát denne, môže to spôsobiť syndróm vyhorenia,  a dvojica môže začať vnímať sex len ako predovulačnú fušku," vysvetľuje. Potom, keď nastane plodné obdobie, jeden alebo obaja z partnerov už nemusia mať záujem o sex, čo znamená stratu príležitosti na tento mesiac.

Chyba číslo 3: Milovanie s rovnakou pozíciou
Možno ste už počuli, že misionárska je vraj najlepšie pozície k otehotniu, alebo že by ste mali mať po sexe vaše nohy vyvýšené. Zle. Či už ste na vrchole, váš muž je na vrchole, alebo robíte šialenú novú pozíciu, výsledok bude rovnaký. "Keď muž ejakuluje, spermie plávajú priamo do cervikálneho hlienu a do vajcovodov. To sa deje v niekoľkých sekundách, bez ohľadu na polohu pri súloži."  Takže namiesto milovania v tej istej polohe, premiešajte sa a bavte sa!

Chyba číslo 4: Predpokladáte, že problémom je žena
Keď má pár problémy otehotnieť, mnoho ľudí si automaticky myslí, že so ženou nie je niečo v poriadku. "Problémy u mužov pokladajú za menej pravdepodobné," hovorí Machello Seibel, MD, profesor pôrodníctva a gynekológie na University of Massachusetts Medical School. "Myslia si, že keď z muža vyjde nejaká tekutina, je zdravý a môže ženu oplodniť. To však neznamená, že v ejakuláte sú spermie, alebo že sú plodné."  

Problém s počatím môže mať rovnako muž, ako žena, niekedy môže ísť aj o nevysvetliteľnú neplodnosť. Asi polovica problémov s neplodnosťou býva zo strany ženy, 40 percent zo strany muža, a druhých 10 percent môžu byť na vine obaja alebo ani jeden. Najlepšia vec je zistiť si zdravotný stav oboch, aby ste vedeli, v čom môže byť problém. 

Chyba číslo 5: zlé načasovanie ovulácie
Vedieť presne, kedy budete ovuláciu môže byť zradné. Mnoho žien  sa riadi pravidlom z učebnice, že ovulácia sa dostaví 14 dní po začatí prvého dňa menštruácie. Ale doba aj dĺžka cyklov sa u každej ženy líšia, a k ovulácii nedochádza v rovnaký čas každý mesiac, hovorí Dr. Seibel.  Mnoho žien si tiež myslí, že môžu určiť ovuláciu, pretože poznajú jej príznaky. "Ak si všímate svoje telo, môžete pozorovať akýsi hlienový výtok, pripomínajúci vaječný bielok,  niekoľko dní pred ovuláciou," hovorí špecialistka na tehotenstvo a pôrod. Ale u mnoho žien tieto príznaky chýbajú, a niektoré si mylne myslia, že ich normálny výtok je známkou ovulácie. Namiesto toho, aby ste hádali, či ovuláciu máte alebo nie (možno zle), lepšie je kúpiť si sadu na zistenie ovulácie, ktorá vám môže dať presnejšiu odpoveď. 

Chyba číslo 6: sex v deň ovulácie

Ak ste zistili, že máte ovuláciu (či už pomocou testu alebo bazálnej teploty), môžete si myslieť, že je najlepšie mať sex v deň ovulácie. Ale to už môže byť neskoro. Po ovulácii môže byť vaše vajíčko oplodnené iba asi 24 hodín. Ak ste sa v čase ovulácie zmýlili, budete musieť čakať mesiac, aby ste sa o počatie pokúsili znova.  Vzhľadom k tomu, že spermie môžu žiť vo vašom tele po dobu troch až piatich dní, sex v dňoch pred ovuláciou môže výrazne zvýšiť vaše šance na otehotnenie, hovoria odborníci.

Chyba číslo 7: Použitie lubrikantov
Dvakrát si rozmyslite, či na budúce siahnete na lubrikant. Komerčné lubrikanty negatívne ovplyvňujú pohyblivosť spermií, čím je pre spermie ťažšie dosiahnuť vajíčko. Ak musíte použiť lubrikant, skúste taký, ktorý spermie neovplyvňuje. Ak dávate prednosť viac prirodzeným lubrikantom, ako olivovému oleju, rastlinnému oleju, detskému oleju, či dokonca bielkam, tie sú bezpečné a účinné.

Chyba číšlo 8: Ponáhľate sa do špecializovaného zariadenia
Po dvoch alebo troch mesiacoch snaženia mnohé páry ostanú frustrované. Neznamená to však, že máte okamžite utekať za špecialistom na plodnosť, je to v poriadku. "Dokonca aj za ideálnych podmienok, a dokonale plodných párov, môže trvať niekoľko mesiacov, kým žena otehotnie, uisťuje doktor Wood. Ak ste mladší ako 35 rokov, s pravidelným menštruačným cyklom a bez základných zdravotných problémov, ktoré by mohli mať vplyv na plodnosť, odborníci radia čakať po dobu jedného roka a až potom sa obrátiť na špecialistu.

Chyba číšlo 9: Nedostanete pomoc dostatočne skoro 

V niektorých prípadoch, je však lepšia pomocť skôr, ako neskôr. "Ak máte 35 a viac rokov, mali by ste osloviť špecialistu na plodnosť už po šiestich mesiacoch bezúspešnej snahy," hovorí Dr. Chen. A ak ste aj mladší, ale máte nepravidelnú menštruáciu, prípadne ste v minulosti prekonali sexuálne prenosnú infekciu, mimomaternicové tehotenstvo, panvové zápalové ochorenie, alebo iné zdravotné problémy, ktoré môžu mať vplyv na plodnosť alebo tehotenstvo, je to dobrým nápadom hľadať špecialistu ihneď.

Chyba číslo 10: zanedbanie Vášho celkového zdravotného stavu
Často, keď sa páry snažia otehotnieť, sú zamerané tak intenzívne na ich reprodukčné zdravie, že zanedbávajú svoje celkové zdravie. Vedia všetko o krčku maternice, hliene, počtu spermií, pravidelne sexujú. Ale je dôležité venovať pozornosť aj vášmu zdraviu vo všeobecnosti, pretože fakty, ako je nadmerná či príliš nízka hmotnosť, fajčenie, stres, a lieky môžu mať vplyv na plodnosť.. Predtým, ako by ste chceli otehotnieť, je dobré vás i vášho muža lekársky vyšetriť, a vydiskutovať prípadné problémy, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť alebo tehotenstvo.

Zdroj: 2011 Meredith CorporationNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Pokožku dieťaťa ochránite správnym výberom kozmetiky

Pokožku dieťaťa ochránite …

Každodenne na nás vyskakujú reklamy s posolstvom o tom, aké dôležité je natierať detskú pokožku takým či...

Prev Next