Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 19 apríl 2015 20:39

Tabletka po: koľko stojí a kde sa dá kúpiť?

Napísal(a)

Dlho som netušila, že nejaká tabletka po existuje, kým ju nezačala kamarátka zháňať. "Vieš, to je taká tabletka, že ak máš styk a praskne vám napríklad kondóm, alebo on si nedá pozor, lebo je povedzme opitý, tak si ju môžeš do 2-3 dní po styku dať a neotehotenieš," vysvetľovala mi. Tak som sa pustila niečo viac o tejto tabletke zisťovať.  

Tabletka po alebo voľne nazvaná aj núdzová antikoncepcia, sa používa v prípade núdze krátko po tom, čo ste mali pohlavný styk a chcete predísť tehotenstvu. Používa po nechránenom pohlavnom styku, alebo po zlyhaní inej antikoncepčnej metódy. Môže ísť o tabletu Escapelle, alebo kedysi Postinor. 

Tabletka je účinná prvých 72 hodín po styku, potom jej účinnosť klesá. Ak napríklad po styku otehotniete a tabletku si dáte až o týdeň či 10 dní po styku, nezaúčinkuje a potrat nevyvolá. Slúži len na zabránenie tehotenstva počas prvých troch dní po nechránenom styku.

Núdzové antikoncepčné tabletky ako Escapelle sú účinné v prevencii tehotenstva, ak sú užité podľa pokynov do 72 hodín (3 dní) od nechráneného pohlavného styku.

Aká je účinnosť Escapelle núdzovej antikoncepčnej tabletky?

Čím skôr ju užijete, tým je väčšia pravdepodobnosť jej účinku. Ideálne by ste si ju mali vziať počas prvých 24 hodín od nechráneného pohlavného styku, nakoľko práve v tomto časovom úseku je tabletka najúčinnejšia. Efektívnosť levonorgestrelovej núdzovej antikoncepčnej tabletky závisí od počtu hodín, ktoré ubehli od doby kedy ste mali nechránený sex: 

• Počas prvých 24 hodín – 95% účinnosť
• Medzi 25-48 hodinami – 85% účinnosť
• Medzi 49-72 hodinami – 58% účinnosť

 Núdzová antikoncepcia, alebo aj tableta po, NIE JE náhradou dlhodobých antikoncepčných metód. Mali by ste ju užiť len jednorazovo, v prípade núdze. Pritom ale nezabúdajte, že má oveľa menej vedľajších účinkov, a nesie so sebou oveľa menej zdravotných rizík, ako potratové tabletky, alebo potrat v nemocnici. 

Čo ak som už tehotná?

Ak ste už tehotná, núdzová antikoncepcia nemá žiaden účinok a nijakým spôsobom nepoškodí už začaté tehotenstvo alebo dieťa. Ak si myslíte, že ste tehotná, navštívte Vášho lekára alebo centrum plánovaného rodičovstva čo najskôr. Ak ste už raz užili tabletku Escapelle od Vašej poslednej menštruácie a zistíte, že ste tehotná, neužívajte opäť Escapelle. 

Ako viem, že tabletka zabrala?

To, že tabletka Escapelle zabrala, budete vedieť, keď sa dostaví Vaša ďalšia menštruácia, spravidla najneskôr do piatich dní po jej užití, ale i skôr.

Kde dostať tabletku po a čo stojí?

Vo väčšine krajín môžete zakúpiť Escapelle v lekárniach bez predpisu. Cena tablety je približne 20 eur ( stav k aprílu 2015).

Viac info o tabletke a jej objednaní:

http://www.liekinfo.sk/liek-escapelle-tbl-1x1,5-mg-%28blis-pvc-al%29-9749.aspx

 Zdroj: http://www.tabletkapo.sk/