Ako si vypočítať dátum ovulácie

Termín ovulácie sa dá vypočítať. Ak máte pravidelný cyklus, prebehne od začiatku poslednej menštruácie plus polovica dĺžky trvania cyklu. Ak máte napríklad 28 dňový cyklus a poslednú menštruáciu ste mali naposledy 1. februára, malo by dôjsť k ovulácii 14 dní od posledného dátumu, teda 15. februára.

Na tento výpočet sa však spoliehajte len vtedy, ak máte pravidelný cyklus a ste duševne i fyzicky „v pohode". Rozšírte tiež pre istotu svoje "plodné okno", a to nielen na spomínané štyri dni, ale pre istotu na 10 až 17 deň pred začiatkom ďalšej menštruácie.

Meraním teploty
Ovulácia sa dá zistiť aj pravidelným meraním teploty. V čase ovulácie totiž dochádza k miernemu zvýšeniu teploty o 0,6 až 1,6 stupňa . Namiesto zvyčajných 36,5 °C teda môžete mať teplotu niečo nad 37 °C.
Problémom je, že zvýšená teplota nie je len presne v čase ovulácie, ale pretrváva často deň i dva. Ak plánujete dieťatko a zistíte, že máte vyššiu teplotu, už môže byť na počatie dieťaťa neskoro. Metóda merania teploty je preto vhodnejšia ako metóda antikoncepčná. Jeden deň po zvýšení teploty je totiž už styk v podstate bezpečný.

Testom
V predaji je niekoľko druhov testov na zistenie ovulácie, ktoré vám pomôžu zistiť termín ovulácie – napríklad len nanesením slín na šošovku miniatúrneho mikroskopu. Testy sú vhodné najmä pre ženy, ktoré majú nepravidelnú menštruáciu a nemôžu sa spoliehať na iné metódy.

Pozorovaním hormonálnych zmien
Vyplavenie zrelého vajíčka sprevádzajú hormonálne zmeny. Niektoré ženy dokonca presne cítia, kedy sa ich vajíčko vyplaví, pociťujú to ako miernu bolesť. Niekedy sa ovulácia prejaví aj výtokom tzv. hlienovej zátky, pretože v jej čase sa tvorí podstatne viac hlienu pri krčku maternice. Hlien sa podobá vaječnému bielku. Ak takýto výtok pozorujete, došlo k ovulácii a styk je o deň či dva bezpečný.

 

Naposledy zmenené štvrtok, 17 máj 2012 20:08

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.