Návšteva logopéda: kedy?

"Moja dcéra má presne 3 roky, rozpráva plynulo, používa rozvité vety, gramaticky správne, ale nevie vyslovovať , "L" a "R". Namiesto nich hovorí "H", napríklad láska = háska, kráľ = kjau, ryba = hyba. Sú nejaké cviky, ktoré by mohli jej reč upraviť i bez odbornej pomoci, alebo sa to vekom ešte vyvinie?

Nerada by som chodila na vyšetrenia, pretože v jej krátkom živote ich už absolvovala dosť, a má vyvinutý pred lekármi strach. Často si ju posadím na kolená, a skúšame výslovnosť, ukazujem jej ako zapojiť jazýček. Snaží sa, ale nejde jej to," pýta sa mladá mamička. Zistili sme pre ňu odpoveď.

MUDr. Viera Polláková, pediatrička:

„Dieťa by malo navštíviť logopéda po treťom roku života, ale samozrejme je to individuálne. Ak nevie vysloviť len ,,R,, a ostatne nemá problém, počkala by som do štyroch rokov. Ale u Vašej dcérky je tých písmeniek viac, preto by bola návšteva logopéda vhodná. Vyberte si takého, ktorý má dobrý prístup k deťom a nebude sa ho dcérka báť. Dôležitá je spolupráca dieťaťa s lekárom. Učenie by som ponechala na odborníka, počkajte radšej na jeho pokyny, aby ste nechtiac nenaučili dcérku zle vyslovovať niektoré hlásky."

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: