streda, 26 máj 2010 20:02

Vývoj dieťaťa: 11 mesiac po narodení

Napísal(a) prerodicov

Vaše dieťa je čoraz samostatnejšie. Jeho jazykové zručnosti sa rýchlo rozvíjajú, veľmi sa teší najmä knihám. A tento mesiac, čuduj sa svete, vaše dieťa môže strojnásobiť svoju pôrodnú hmotnosť.

 

Mapovanie prostredia
Vaše dieťa je čoraz viac mobilnejšie a istejšie, a vytrvalo robí prieskum svojho okolia. Neustále prichádza od vás a ku vám a tak si „mapuje“ svoje životné prostredie, vytvára si akúsi „mapu“ miestnosti, bytu, ihriska…
 
Stále sa učí chodiť
Naďalej sa učí chodiť, pričom prenáša celú svoju váhu na bedrá, kolená a chodidlá a môžete ho vidieť stojace samostatne na čoraz dlhšie obdobie, Nohy má ďaleko od seba, pretože sa učí udržať rovnováhu. V tejto fáze státie môže byť činnosť sama o sebe - ale chôdza nie je príliš ďaleko.

Chôdza popri nábytku
Podobne ako je dieťa čoraz viac stabilnejšie na svojich nohách, môže skúsiť chôdzu bokom popri nábytku, ktorý používa na oporu. Sprvoti sa bude držať oboma rukami a držať sa blízko pri svojej opore. Časom sa bude pomaly púšťať jednou rukou, vzďaľovať sa od opory, až sa napokon úplne pustí. Teraz môže tiež rozvíjať záujem o lezenie - do schodov alebo na pohovke.

Knihy
Vaše dieťa si potrebuje dlhodobo rozvíjať zručnosti, ktoré majú niečo spoločného s pamäťou, preto chápe čoraz viac slov a stále sa teší z čítania kníh. Chce čítať rovnakú knihu znova a znova - nuda pre vás, ale nie pre neho. Pravidelné čítanie pomáha rozvíjať jazyk, v tomto období sú vhodné najmä krátke riekanky, ktoré sa rýmujú a ich opakovanie pomôže dieťaťu pamätať si slová.

Prvé slová
Vaše dieťa začne dávať zvuky dohromady takým spôsobom, že sa to zdá byť veľmi podobné reči s využitím intonácie a zdôrazňovania. Môže tiež opakovať posledné slová, ktoré hovoríte. Ako vždy je jeho chápanie jazyka ďaleko pred jeho rečovými schopnosťami. Dieťa teraz môže rozumieť asi 40 slovám.  

Začína sympatizovať
Vo veku približne 11 mesiacov sa dieťa môže snažiť ukľudňovať iné deti – môže im napríklad ponúknuť hračku alebo deku, ak vidí, že sú nahnevané alebo plačú. Toto je začiatok schopnosti porozumieť ostatným, či sympatizovať s nimi. V tomto veku tiež môže začať byť rozmaznané a vynucovať si pozornosť – je čas určiť si prvé pevné hranice.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 23 september 2012 13:10


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.