utorok, 26 november 2013 20:48

Ako vybrať kvalitnú autosedačku

Napísal(a)

Ak chystáte prírastok do rodiny a zároveň ste aktívny vodič, pravdepodobne už rozmýšľate nad kúpu detskej autosedačky.  Ako rozpoznať kvalitnú autosedačku a podľa čoho vybrať tú správnu? Detské autosedačky majú niekoľko skupín podľa ich určenia, ktoré si predstavíme.

Výber autosedačky

Pri výbere autosedačky je najdôležitejším faktorom hmotnosť dieťaťa a samozrejme aj jeho výška, keďže hlava dieťatka by nemala cez autosedačku pretŕčať. Sedačky samotné sú rozdelené do niekoľkých hmotnostných kategórií podľa hmotnosti dieťaťa. Výška dieťaťa je len približná a každá autosedačka má mierne iné požiadavky. Kvalitnejšie autosedačky však majú nastaviteľnú opierku hlavy a preto sa o výšku dieťatka nemusíte strachovať, ani keď kupujete sedačku cez internet. Sedačky sú rozdelené do 4 základných kategórií, podľa hmotnosti:

  •          0/0+ pre deti do 10/13kg (približne do 75 cm výšky)
  •          I. pre deti od 9 do 18 kg (približne do výšky 1 m)
  •          II. Pre deti od 15 do 25 kg (približne okolo 1 m)
  •          III. Pre deti od 22 do 36 kg (až do 1,5 m výšky)
  •          0 – 18 kg
  •          9 – 25 kg
  •          9 - 36 kg
  •          15 – 36 kg

Autosedačka však môže spĺňať aj viacero kategórií a preto sa v praxi častejšie stretnete aj s týmito kombinovanými hmotnostnými rozsahmi:

Výnimku tvoria azda len sedačky kategórie 0 či 0+, ktoré sú v praxi používané rovnako často, ako kombinované kategórie. Poďme sa pozrieť na jednotlivé druhy sedačiek.

Škrupinky

Prvou autosedačkou s ktorou sa v živote pravdepodobne stretnete bude sedačka kategórie 0 či 0+, prezývaná aj vajíčko, alebo škrupinka. Ide o autosedačky určené pre najmenšie deti do 10 kg (alebo 13 kg vo verzii 0+). Tieto autosedačky sú charakteristické svojím tvarom, ktorým sa výrazne odlišujú od iných druhov autosedačiek. Pripomínajú skôr vrchnú časť kočíka. A táto podobnosť rozhodne nie je náhodná, keďže mnoho z týchto autosedačiek je multifunkčných a po pripojení „podvozku“ sa dajú ako kočík naozaj použiť. To vám ušetrí nie len peniaze za kupovanie zvlášť kočíka a autosedačky, ale aj námahu pri premiestňovaní dieťatka z auta do kočíka. Škrupinky sa používajú najčastejšie umiestnené v proti smere jazdy. Na prednom sedadle dokonca môžu byť umiestnené iba takto a to s vypnutými airbagmi, ktoré by pri výstrele mohli dieťatku ublížiť.

Nastaviteľné autosedačky

Ak sa vaše dieťatko do škrupinky už nezmestí, je na čase kúpiť autosedačku vyššej hmotnostnej kategórie. Na výber máte aj autosedačku kombinovanej kategórie 15 až 36 kg, ktorá bude vášmu dieťatku slúžiť až dokiaľ ju nebude potrebovať. V tomto prípade však odporúčame investovať do naozaj kvalitnej autosedačky. Treba si uvedomiť, že takáto autosedačka je prenastaviteľná, zväčša aj s odňateľným podsedákom a pásmi a preto musí byť konštrukčne kvalitnejšie zhotovená. Zároveň by však mala byť dodržaná jednoduchosť jej používania. Najčastejšou príčinou úmrtí detí pri nehodách je totiž zlé používanie autosedačky.

Tieto autosedačky využívajú vlastný 5 bodový bezpečnostný pás, neskôr sa používa bezpečnostný pás automobilu, ktorý sa prevlečie na otvoroch autosedačky. Staršie deti, ktoré už z autosedačky vyrástli môžu stále používať podsedák spolu s bezpečnostným pásom automobilu.

Ako spoznať kvalitu?

Ako teda vybrať kvalitnú autosedačku? Každá autosedačka by v prvom rade mala spĺňať bezpečnostný základ v podobe normy ECE R44/03 alebo ECE R44/04. To, že ho autosedačka má však znamená iba to, že spĺňa základné bezpečnostné kritériá. V testoch autosedačiek ADAC dopadlo mnoho autosedačiek katastrofálne, napriek tomu, že túto normu spĺňali. Na druhú stranu sa na trhu vyskytuje množstvo lacných autosedačiek predovšetkým z Poľska, ktoré nespĺňajú ani toto minimum.

Kvalitná autosedačka by teda nemala byť úplne ľahká (polystyrénová), mala by mať kvalitné, odňateľné poťahy a celkovo solídne spracovanie. Najlepšie je sledovať testy autosedačiek či prečítať si spotrebiteľské testy jednotlivých druhov. Ani cena totiž nezaručuje kvalitu. Ak sa chystáte kúpiť autosedačku z bazáru, rozhodne si buďte istí, od koho ju kupujete. Ak totiž nemáte o pôvode autosedačky jasno, hrozí, že autosedačka môže byť poškodená a pri nehode môže zlyhať, napriek tomu, že na prvý pohľad vypadá v poriadku.

V ďalšom dieli si povieme niečo o spôsoboch uchytenia a správnom používaní autosedačiek.

Pozrite aj Tento týždeň súťažíme o detskú sedačku

Zdroj: Autosedacky24.skNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next