Vývoj dieťaťa: 6 mesiac po narodení

Tento mesiac sa opäť zlepšia fyzické schopnosti dieťatka, môže už začať sedieť, a objavuje ostatné deti. Začína čoraz viac komunikovať s okolím.

 

Začiatok sedenia
Vaše dieťa je teraz schopné vtiahnuť kolená pod seba a snaží sa posadiť. Tento manéver posilní svaly trupu tak, aby mohlo sedieť samé, čo sa často začína diať vo veku päť až šesť mesiacov. I keď svaly už sú schopné podporiť ho, ešte sa musí učiť, ako dosiahnuť rovnováhu, takže spočiatku sa bude samé pridržiavať rukami, alebo ho možno budete musieť oprieť o vankúše, aby ste mu zaistili oporu a neprevrátilo sa.

Nové zručnosti
Dieťa začína objavovať jemné motorické zručnosti – kým doteraz boli ústa jeho jedinou možnosťou pre citlivý a dôkladný prieskum objektov, teraz začína mať dostatok kontroly nad svojou rukou a prstami k objavovaniu vecí okolo seba. Je schopné sa ich dotknúť, na chvíľu ich podržať v rukách. Naďalej si však ešte bude dávať veci do úst.

Začína chápať príčinu a následok
Dieťa začína zisťovať, ako funguje svet. Zistí, že predmety sa vo vzduchu neudržia samé bez opory, ale padajú na zem. Naučí sa, že nimi môže búchať, zahadzovať ich a nezmiznú – proste sa odrazia, vrátia späť, prípadne sa môžu zničiť. Padajú mu z rúk – zatiaľ ich ale ešte nevie pevne uchopiť a hodiť.

Cudzí ľudia
Šesť mesiacov staré dieťatko vás vie osloviť mnohými spôsobmi – vie naznačiť, aby ste ho vzali do náručia, usmieva sa na vás, zavolá na vás… Teraz už pozná svojich blízkych a môže sa začať báť  cudzích ľudí, z ktorých môže byť mierne nervózne. Od šiestich mesiacov začína „nadväzovať vzťahy“ – začne sa zaujímať o ostatné deti, kopíruje ich správanie, usmieva sa na ne. Ak začne plakať jedno, ostatné sa často pripoja.

Prvé slovíčka
Vo veku šesť alebo sedem mesiacov môže dieťa začať rozumieť známym slovám ako \\'pá-pá\\', \\'mama\\' a \\'tata\\', ako aj vlastému menu. Začína žvatlať, učiť sa prvé slovíčka, opakovať určité zvuky, ako ba, ma, ta, ham..

 

Naposledy zmenené nedeľa, 23 september 2012 13:09

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.