utorok, 25 máj 2010 21:53

Vývoj dieťaťa: 6 mesiac po narodení

Napísal(a) prerodicov

Tento mesiac sa opäť zlepšia fyzické schopnosti dieťatka, môže už začať sedieť, a objavuje ostatné deti. Začína čoraz viac komunikovať s okolím.

 

Začiatok sedenia
Vaše dieťa je teraz schopné vtiahnuť kolená pod seba a snaží sa posadiť. Tento manéver posilní svaly trupu tak, aby mohlo sedieť samé, čo sa často začína diať vo veku päť až šesť mesiacov. I keď svaly už sú schopné podporiť ho, ešte sa musí učiť, ako dosiahnuť rovnováhu, takže spočiatku sa bude samé pridržiavať rukami, alebo ho možno budete musieť oprieť o vankúše, aby ste mu zaistili oporu a neprevrátilo sa.

Nové zručnosti
Dieťa začína objavovať jemné motorické zručnosti – kým doteraz boli ústa jeho jedinou možnosťou pre citlivý a dôkladný prieskum objektov, teraz začína mať dostatok kontroly nad svojou rukou a prstami k objavovaniu vecí okolo seba. Je schopné sa ich dotknúť, na chvíľu ich podržať v rukách. Naďalej si však ešte bude dávať veci do úst.

Začína chápať príčinu a následok
Dieťa začína zisťovať, ako funguje svet. Zistí, že predmety sa vo vzduchu neudržia samé bez opory, ale padajú na zem. Naučí sa, že nimi môže búchať, zahadzovať ich a nezmiznú – proste sa odrazia, vrátia späť, prípadne sa môžu zničiť. Padajú mu z rúk – zatiaľ ich ale ešte nevie pevne uchopiť a hodiť.

Cudzí ľudia
Šesť mesiacov staré dieťatko vás vie osloviť mnohými spôsobmi – vie naznačiť, aby ste ho vzali do náručia, usmieva sa na vás, zavolá na vás… Teraz už pozná svojich blízkych a môže sa začať báť  cudzích ľudí, z ktorých môže byť mierne nervózne. Od šiestich mesiacov začína „nadväzovať vzťahy“ – začne sa zaujímať o ostatné deti, kopíruje ich správanie, usmieva sa na ne. Ak začne plakať jedno, ostatné sa často pripoja.

Prvé slovíčka
Vo veku šesť alebo sedem mesiacov môže dieťa začať rozumieť známym slovám ako \\'pá-pá\\', \\'mama\\' a \\'tata\\', ako aj vlastému menu. Začína žvatlať, učiť sa prvé slovíčka, opakovať určité zvuky, ako ba, ma, ta, ham..

 

Naposledy zmenené nedeľa, 23 september 2012 13:09


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.